Telegrafia Compas-zvláštní zapojení.

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#106 Příspěvek od danhard »

Jde stáhnout ten návod od Berana ?
Bali35

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#107 Příspěvek od Jenys »

Pajosku,

jsou budící cívky i s větším odporem než 6kOhm, někdy jsou navíjené 0,08mm Cul drátkem na plnou cívku. Mají to třeba některé Titany a pod.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#108 Příspěvek od pajosek2 »

Ano jde. Takže napájení 2x430Vstř před usměrňovačkou? Hm tak tím se to vyjasnilo. V tom případě jsem napsal blbost s odporem budícího vinutí,může to šlapat i tak a dokonce to potvrzuje Frantovo tvrzení o velkém proudu anodou AL1. O velikosti nebudu polemizovat jestli 80mA nebo 50mA pořád je to dost.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#109 Příspěvek od pajosek2 »

Jenys píše:Pajosku,

jsou budící cívky i s větším odporem než 6kOhm, někdy jsou navíjené 0,08mm Cul drátkem na plnou cívku. Mají to třeba některé Titany a pod.
Asi ano,ale bývají zapojené v sérii s napájením? Já co jsem viděl,tak vysoké omáže jen paralelně k napájení. Tady to vypadá,že je to vyhnané napájecím napětím,kterého jsem si nevšiml.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#110 Příspěvek od Jenys »

Ano, jsou paralelně za fitrčními kondy, v serii by to asi neprotlačilo moc proudu.
:wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#111 Příspěvek od danhard »

pajosek2 píše:O velikosti nebudu polemizovat jestli 80mA nebo 50mA pořád je to dost.
V normálním provozu je tam kolem 30mA.
Taky nepolemizuju o tom jestli je to málo, nebo hodně, "ale ani bez osazené AF7 nedochází k překročení max. parametrů".
Katalogový Ik max je 50mA.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#112 Příspěvek od pajosek2 »

Jenys píše:Ano, jsou paralelně za fitrčními kondy, v serii by to asi neprotlačilo moc proudu.
:wink:
Bingo.... :lol:
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#113 Příspěvek od Franta »

Inu, není nad to dodržovat zákony, třeba ten Ohmův, takže věcná data:

Ss odpor budicí cívky je 6380 Ohm.
Spád na napětí mezi jedním a druhým koncem budicí cívky dosáhne během nažhavování detekční pentody 726 Voltů!!!

Přijímač byl při tomto ověřování osazen elektronkami s 95-100% emisní schopností - kontrolováno na BM215a.

Z Ohmova zákona jednoznačně plyne, že těchto asi 10 sec. protéká AL1 katodový proud 113,7 mA. Tu chvilku tohle přetížení koncovka bezpečně ustojí.

Síťové trafo je konstruováno na 45VA, čili docela tvrdý zdroj.

Z toho plyne, že úvaha o trvalém NEBEZPEČNÉM PŘETÍŽENÍ koncové lampy při absenci nebo nefunkčnosti detekční pentody je zcela oprávněná.

Řečeno s Miki Ryvolou: "Co zbejvá?"
Inu, rozdělat rádio, vzít vyzoušené dobré lampy a měřit.

Jo - danharde, douška pro tebe: 1) sebereflexe a 2) neohánět se statickými tabulkovými daty.
S úctou analfabet Franta :beer:

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#114 Příspěvek od pajosek2 »

Franta píše: S úctou analfabet Franta :beer:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
mám vážné obavy,že označení analfabet patřilo mně,ale to je jedno,celkem jsem se pobavil :lol: :lol: :lol:

Jen teď s hrůzou čekám,že přijde argument,že ten proud je menší protože zdroj není dostatečně vyfiltrován a ta střídavá složka protéká přes cívku jinak než ss proud. :lol:
Tak možná přijde jiný argument. :lol: Prosím nebrát osobně. :wink:
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#115 Příspěvek od masar »

Franta píše:Inu, není nad to dodržovat zákony, třeba ten Ohmův, takže věcná data:

Ss odpor budicí cívky je 6380 Ohm.
Spád na napětí mezi jedním a druhým koncem budicí cívky dosáhne během nažhavování detekční pentody 726 Voltů!!!...
Já na tom schematu od Berana vidím napětí na C9 405V (320+85) v provozním stavu, t.j. při proudu >30mA. Měřeno přístrojem s 20kΩ/V.
Pokud kdokoliv tvrdí, že se tam při nažhavování E1 vyskytuje napětí 726V (v přetíženém stavu!), měl by to nějak zdůvodnit. Jinak je to jen blábol.
Při vší úctě k autoritám.
:wink:

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#116 Příspěvek od Franta »

Podívejte se masare, pokud nevěříte empirickému údaji a bez důkazu mne napadnete, že je to blábol, pak jsem už bezradný co vám na to říci.
Bez problémů vám můžu to rádio předvést nebo půjčit, ale nejspíš tu bude potíž se vzdálenostmi, nechtěl bych to vláčet např. přes půl republliky.

Poslušen vašeho doporučení "ctít Ohmův zákon" jsem provedl provedl měření. No a co chcete víc?
Tak si třeba kupte jízdenku a přijeďte se na ten blábol podívat, když mi nevěříte...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#117 Příspěvek od masar »

Ohmův zákon přece není o měření.
Nenapadám lidi, napadám jen jejich tvrzení, pokud s ním nesouhlasím a používám k tomu argumenty.
A tady mám pádný argument:
Pokud je anodové vinutí transformátoru 2x430V~, pak po ideálním usměrnění je napětí na C9 √2x430V=608V bez zatížení. Při zatížení anodovým proudem cca 30mA se uplatní vnitřní odpory AZ1 a vinutí transformátoru, které tuto hodnotu snižují. Z tohoto je zřejmé, že se nikde v obvodu rádia nemůže vyskytnout napětí, přesahující tyto hodnoty.
pokud tedy někdo naměří kdekoliv v přijímači napětí 726V i s těmi vykřičníky a při proudu několikanásobně vyšším (113mA), pak by k sobě neměl zvát na návštěvu svědky této záhady dříve, než pro ni bude mít alespoň nějaké vysvětlení. Jinak by to mohlo být faux pas.
O tom je ten Ohmův zákon.
:wink:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#118 Příspěvek od Sendyx »

Trochu OT, ale když dokumentujete takové staré přístroje, dáváte někdo do dokumentace podrobný popis traf a tlumivek? Já obvykle dokumentuji : ohmický odpor všech vinutí, napětí síťového trafa naprázdno, pokud to jde vidět, tak průměry vodičů, rozměr jádra, někdy proud naprázdno, a pokud jde provléknout měřící závit, tak i odhad závitů vinutí. U výstupáků se snažím i zdokumentovat mezeru, způsob skládání, primární indukčnost ev. procentní napětí nakrátko. Dost to pomáhá při odstraňování a detekci kutilských zásahů...
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#119 Příspěvek od danhard »

Většinou se ukáže, že je chyba mezi stolem a židlí :D
Stačí měřit dc napětí na ac rozsahu.
Je zajímavé, že Beran tam naměřil "něco přes 200V", asi věděl co měří :lol:

ps. transformátor, cca 50VA, sekundární vinutí 2x430V cca 900R, tomu odpovídá 580V s vytaženou koncovkou, musí to ale snést, jelikož při přerušení vlákna koncovky, běžná závada, je to to samé.
Při 50mA zátěže to dá stěží něco kolem 400V.

Co si můžete ověřit nezávisle na konkrétních hodnotách je, že snížením odporu R5 se proud koncovkou SNIŽUJE, tedy opak toho, co tu tvrdí expert Franta a na co jsem upozornil u Berana.

Co se týče proudového šoku při zapínání, tak k destruktivnímu lokálnímu přetížení katody dochází právě při nažhavování.
Proč se asi u výkonových lamp dělá sekvence nažhavení -> zapnutí anod ?

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#120 Příspěvek od Franta »

Hoši, asi takto: necítím nutkavou potřebu abych vám dvěma tu sloužil za otloukánka.

masar - moje pozvání bylo zcela korektní. Vaše reakce... no zůstanu slušnej... je pochybování a farizejská obava abyste se nestal svědkem faux pas. Anebo obava, abyste nemusel sklopit uši?

Vy operujete tabulkama a já empirickým údajem.
Vy máte ty svý tabulky ale já mám to rádio, no a ty tabulky také. Tak si říkejte v tabulkách, mám lepší program než se tady handrkovat, jestli ty hodnoty byly měřeny na rozsazích ac nebo dc, jak okopává kotníky danhard.

Mohl bych pořídit videozáznam jak po zapnutí rádia nabíhá na display multimetru to napětí, jenže nejspíš by to bylo k ničemu - ředitel planety danhard by zas napsal, že dc měřím na ac nebo jinou nehoráznost, jistě má podobných konverzačních perel nepřebernou zásobu.

Pro pajoska - pozvánka platí samozřejmě i pro tebe a pokud to chceš vidět na vlastní oči a možná o tom ještě pokecat, napiš mi SZ a domluvíme se, nemáme to k sobě daleko.

Nakonec - v sobotu 23. dubna je tu ve Zlíně sběratelské setkání, rádio a multimetr vezmu sebou a předvedu ten případ s průběhem napětí před stovkou sběratelů.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“