Hurá do vesmíru a zpátky na Zem!

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#121 Příspěvek od Valdano »

Něco na odlehčení. Palubní teploty vesmírného teleskopu Jamess Webb v režimu probíhajících vědeckých operací a níže jako první aktuálně jeden ze zatím posledních zveřejněných obrázků nejstarších dosud pozorovaných galaxií (jedná se o složeninu z mnoha samostatných expozic). Data z nichž je zveřejněný obrázek sestaven byly pořízeny už loni v časovém rozmezí 2. až 15. listopadu 2022, infračervenou kamerou NIRCam umístěnou v teleskopu. Kamera pokrývá infračervený rozsah vlnových délek 0,6 až 5 mikronů.

Dále viditelné obrázky nejsou v plném rozlišení tj. jedná se jen o zmenšeniny.

Bylo potvrzeno, že sedm galaxií zvýrazněných na obrázku níže je ve vzdálenosti, kterou astronomové označují jako červený posuv 7,9, což odpovídá 650 milionům let po velkém třesku. To z nich dělá nejstarší galaxie, které ještě nebyly spektroskopicky potvrzeny jako součást vyvíjející se kupy (podrobnosti k obrázku). Vzdálenost: 3,5 miliardy světelných let od hlavní kupy. Obrázek v plném rozlišení 11319 x 12083 px, ve formátu PNG (velikost 86.2MB) je viz tento odkaz.

Obrázek

Dále několik dalších obrázků vytvořených z dat poskytnutých teleskopem.

NGC 3324, mlhovina Carina, Vzdálenost: 7 600 světelných let (podrobnosti k obrázku).
Obrázek

Níže výřez části obrázku z dat pořízených NIRCam 6. února 2023, odhaluje úžasné pohledy na prstence planety Uran. Modrý odstín na tomto reprezentativním barevném snímku, vytvořeném kombinací dat ze dvou filtrů (F140M, F300M) při 1,4 a 3,0 mikronech, které jsou zde zobrazeny jako modrá a oranžová, v tomto pořadí.

Obrázek

Níže obrázek Uranu i s jeho měsíci z dat pořízených NIRCam 6. února 2023 (podrobnosti k obrázku).

Obrázek

Obrázky Marsu (podrobnosti k obrázku).
Obrázek v plném rozlišení 5475 x 4538 px, ve formátu PNG (velikost 12.19MB) je viz tento odkaz.

Obrázek

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#122 Příspěvek od pepik9 »

Jen mi není jasné, jak ty dalekohledy dohlédnou miliardy světelných let, když se mezi ním a pozorovaným objektem válí miliardy miliard tun temné hmoty. Ona ta temná hmota a temná energie je jen moderní verze Pišvejcovy konstanty.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#123 Příspěvek od Valdano »

pepik9 píše:Jen mi není jasné, jak ty dalekohledy dohlédnou miliardy světelných let, když se mezi ním a pozorovaným objektem válí miliardy miliard tun temné hmoty. Ona ta temná hmota a temná energie je jen moderní verze Pišvejcovy konstanty.
Pojem "temná hmota" je myšlen v tom smyslu, že o ní vědci zatím nic nevědí ani jakými částicemi je tvořena. Je průhledná a s běžnou hmotou interaguje jen nepřímo prostřednictvím gravitace v rámci obrovských částí vesmíru.

Zdroj
Podle posledních vědeckých teorií by temnou hmotu mohly tvořit ultralehké temné fotony, které zahřály náš vesmír. To je hypotéza studie mezinárodního týmu vědců z Itálie, USA, Británie a Izraele, která je v souladu se závěry pozorování spektrografu COS (Cosmic Origins Spectrograph) na Hubbleově vesmírném dalekohledu, který provádí měření tzv. kosmické sítě - složité a tenké sítě vláken, která vyplňují prostor mezi galaxiemi.

„Temné fotony jsou nové hypotetické částice, které jsou nosiči nové síly v temné hmotě, stejně jako jsou běžné fotony nosičem síly elektromagnetické,“ uvádí kolektiv autorů ve studii publikované v časopise Physical Review Letters.

„Na rozdíl od fotonů běžných mohou však temné fotony mít hmotu. Především ultralehké temné fotony, s hmotností o dvacet řádů nižší, než mají elektrony, jsou dobrými kandidáty pro tvorbu temné hmoty,“ dodávají fyzici.
Vliv temné hmoty na vzdálené pohledy do vesmíru se projevuje jako tzv. gravitační čočka tj. zkreslení obrazu způsobené gravitací viz třeba na obrázku níže (podrobnosti k obrázku).
Webbovo první hluboké pole

Tisíce galaxií zaplavují tento infračervený snímek kupy galaxií SMACS 0723. Snímky s vysokým rozlišením z vesmírného teleskopu Jamese Webba NASA v kombinaci s přirozeným efektem známým jako gravitační čočka umožnily tento jemně detailní snímek.

Nejprve se zaměřte na galaxie zodpovědné za čočku: jasně bílou eliptickou galaxii ve středu snímku a menší bílé galaxie na celém snímku. Spojení gravitací v kupě galaxií ohýbá světlo z galaxií, které se objevují v obrovských vzdálenostech za nimi. Kombinovaná hmota galaxií a temné hmoty působí jako kosmický dalekohled, který vytváří zvětšené, zkroucené a někdy zrcadlové obrazy jednotlivých galaxií.

Jasné příklady zrcadlení lze nalézt ve výrazných oranžových obloucích vlevo a vpravo od nejjasnější kupy galaxií. Jedná se o čočkovité galaxie – každá jednotlivá galaxie je zobrazena dvakrát v jednom oblouku. Webbův snímek plně odhalil jejich jasná jádra, která jsou vyplněna hvězdami spolu s oranžovými hvězdokupami podél jejich okrajů...
Obrázek

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#124 Příspěvek od Cust »

@Valdano, ta Carina Nebula (plakát) mi v dílně visí vedle plakátu James Webb telescope. Oba plakáty mi na zdi visí déle než teleskop ve vesmíru. Na nebulu se samozřejmě díval jiný dalekohled. :-)
Co se týče temné hmoty/energie... No jen konstanta to nebude když to tvoří drtivou většinu vesmíru.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#125 Příspěvek od Valdano »

Cust píše:@Valdano, ta Carina Nebula (plakát) mi v dílně visí vedle plakátu James Webb telescope. Oba plakáty mi na zdi visí déle než teleskop ve vesmíru. Na nebulu se samozřejmě díval jiný dalekohled. :-)
Možná jsou ty plakáty z obrázků od Hubbla, který už je ve vesmíru 33 let (od dubna 1990) zatímco Webb odstartoval do vesmíru teprve v prosinci 2021. Níže je obrázek části „Kosmických útesů“ mlhoviny Carina zachycený Hubblem (nahoře) a Webbem (dole). Infračervený snímek z Webba umožňuje nejen vidět mnohem větší detaily, ale také proniknout skrz mraky mlhoviny a vidět četné objekty za nimi.

Obrázek
Cust píše:Co se týče temné hmoty/energie... No jen konstanta to nebude když to tvoří drtivou většinu vesmíru.
Zatím se přesně neví čím je temná hmota tvořena, ale podle posledních vědeckých teorií by ji mohly tvořit tzv. ultralehké temné fotony viz citace v mém příspěvku výše.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#126 Příspěvek od ok1hga »

ještě pár drobností k SpaceX Starshipu . . .
https://youtu.be/jyiqThhLBCc

https://youtu.be/NCYSVmSPM7E

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#127 Příspěvek od pepik9 »

Důležité je to slovo hypotetické.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#128 Příspěvek od Crifodo »

ransom píše: Uvedomuješ si vůbec, že už dokázali řadu věcí, které byly ještě nedávno považované za zcela nemožné? Že už úspěšně dopravují lidi a náklady na orbitu?
Superheavy jedním letem překonala všecko
Je to všechno hezké, ale pořád ten nemožně zastaralý princip se spalováním mega tun uhlíkatých paliv a přes tepelnou energii ke kinetické.
Ví se něco konkrétního o pokrocích, pokud jsou, s orbitálním výtahem? Pořád jen čtu, princip je OK, technologie taky, jen doladit pár detailů během pár let.
Porád někde nenacházím, kdy to tedy bude, kde to bude a kdo to bude.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#129 Příspěvek od Cust »

@Crifodo, klíííd, bude to za dva roky, Jižní Morava, já...

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#130 Příspěvek od barnodaj »

Chlapci, třeba žádná temná hmota není viz Michal Křížek:
https://www.youtube.com/watch?v=05ay_eDPonM

Ten pán má více zajímavých přednášek!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#131 Příspěvek od Crifodo »

Cust píše:Jižní Morava, já...
že si vyrobíš 90 000 km nanouhlíkovýho pásu, no budiž, asi jsi schopný, ale jak dotlačit Jižní Moravu na rovník, to bude majstrštyk.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#132 Příspěvek od ransom »

Crifodo:
Jestli jsi četl Rajské fontány od A. C. Clarkea, tak tě musím upozornit, že to byla sci-fi.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#133 Příspěvek od Cust »

@barnodaj: Jojo, něco bylo zajímavé, ale popírat hloupé aproximace ještě hloupější aproximací mi přijde nejhloupější - a ta odstředívá síla mě taky zvedla ze židle....

Každopádně nám pan profesor řek, že nevíme lautr nic a že pro někoho je jednoduší mluvit o temné hmotě a o temné energii než na rovinu říct, vím hovno...

:lol:

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#134 Příspěvek od Cust »

Crifodo píše:
Cust píše:Jižní Morava, já...
že si vyrobíš 90 000 km nanouhlíkovýho pásu, no budiž, asi jsi schopný, ale jak dotlačit Jižní Moravu na rovník, to bude majstrštyk.
no problema

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#135 Příspěvek od tomasjedno »

Cust píše:a ta odstředívá síla mě taky zvedla ze židle....
Ta byla fakt hustá, v ten moment jsem to vypnul :D

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“