Elektrický ohradník

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#121 Příspěvek od Olchor »

Dělal jsem nějaké VN experimenty s MOT. Je potřeba snížit počet závitů na primáru a celé trafo zalít do parafinu. Pak jsem spolehlivě dostával přes 10kV. Energii jsem neměřil, ale bude dost vysoká, bacha na to.

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#122 Příspěvek od pospisjak »

A půjde ten MOT budit přímo impulzy 12V ss ? Jakou to může mít spotřebu? Má to být pro bateriový provoz.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#123 Příspěvek od Olchor »

Budit 12V půjde, ale musíš udělat odbočku z primáru, tj. snížit počet prim. závitů tak na 1/5, protože jinak bys musel mít spínač na moc vysoké napětí. No a spotřeba bude daná šířkou těch budicích impulzů.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#124 Příspěvek od Olchor »

No ale při 12V a nízké frekvenci pulzů by to asi mohlo jít i s původním primárem. Akorát je potřeba použít pro buzení nějaký VN tranzistor, třeba BU508, chránit ho transilem na 1000V. Výstup chránit jiskřištěm.
VN pulz bude vznikat při sestupné hraně, ta musí být co nejstrmější. I na primáru se naindukuje dost vysoké napětí, cca 1000V.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#125 Příspěvek od procesor »

Ak sa má hľadieť aj na účinnosť (straty sú úmerné aj hmotnosti), potom ten MOT je pre uvažovaný typ budenia na nič.
Každý materiál (feromagnetický) má určený rozsah použitia. Zase MOT-u len ťažko možno prisúdiť vlastnosti impulzného transformátora, alebo indukčnosti na generovanie strmých vysokonapäťových impulzov.

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#126 Příspěvek od pospisjak »

Přesně to jsem myslel, abych zbytečně neživil vířivé proudy a netopil baterkou do toho velkého jádra MOTu, ono běhat denně s těžkou autobaterkou k ohradě, to je za trest. Problém je, že nemám osciloskop, zatím, takže ani nemůžu změřit, kolik takový MOT vezme proudu na nasycení jádra a Tau.

Olchor: Na co nejstrmější sestupnou hranu stačí pouhé odpojení tranzistoru nebo je tomu potřeba nějak pomoct? (připojení opačné polarity, zkratování primáru, ....)
Připadla by v úvahu výroba vhodnějšího trafa? Např. vydolovat sekundár MOTu a naroubovat ho na menší EI jádro? Tady ale vznikne vzduchová mezera.
Co vlastně obnáší výroba takového impulzního transformátoru (vinutí, izolace ?) a jaké je ideální jádro - EI nebo něco jiného, ferity? Díky!

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#127 Příspěvek od Olchor »

Stačí rychle odpojit tranzistor( třeba 555), mezi B-E odpor 10 ohm.
Účinnost jsem neřešil, pro moji aplikaci nebyla podstatná. Poexperimentuj s neupraveným MOT, šířka pulsu 10-500ms, frekvence 1Hz, na výstupu jiskřiště 3mm. Spotřebu změříš i bez osciloskopu.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#128 Příspěvek od sr71 »

Pøed èasem jsem opravoval profi el. ohradník, byl tam vadný varistor zapojený parelelnì k VN tyristoru. Po výmìnì varistoru ohradník fungoval cca 3dny. Teï jsem zjistil asi vadné VN trafo - zajímavé je že že dle ohmmetru je pøerušený primár i sekundár, to mì pøijde divný, aby se pøerušily obì vinutí najednou. Myslíte, že ty 2 závady mohou spolu souviset?
Zaujalo mì taky, že výstupní pulsy jsou indikovány LEDkou, která je pøipojena na sekundár VN trafa - pøímo na sekundár je pøipojený usmìròovaè, výstup z mùstku pøes odpor 47K pøímo na LED. Ve specifikaci se uvádí výst. U až 10000V 8O
pøikládám foto deky která je pøipojena k sekundáru,
je to tento ohradník
http://www.krmiva.vituvmlyn.cz/krmiva/e ... tion#anch1
Přílohy
ohradnik 5.JPG
(104.14 KiB) Staženo 159 x
Naposledy upravil(a) sr71 dne 12 zář 2012, 11:02, celkem upraveno 1 x.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#129 Příspěvek od Andrea »

Ten g. můstek není zapojený přes ten velký zelený odpor uprostřed?

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#130 Příspěvek od sr71 »

jo máš pravdu, napsal jsem to blbì, odpor 47K je mezi sekundárem a mùstkem,
tìch 47K mi ale stejnì pøijde málo?

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#131 Příspěvek od sr71 »

Takhle vypadá to VN trafo, obì vinutí vykazují nekoneèný odpor, ale pøesto vždy po zapnutí problikne LED2 zapojená na výstup trafa. Zapojení sekundáru jsem se pokusil taky nakreslit.
Přílohy
sekundár ohradníku.png
(2.73 KiB) Staženo 175 x
vn trafo.jpg
(125.2 KiB) Staženo 159 x

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#132 Příspěvek od ohryzek36 »

Toto jsem před časem také opravoval (no, pokoušel jsem se :? ) - trafo bylo také v háji (už nevím, jestli primár nebo sekundár, byl i prasklý kryt), ale na sekundáru toho moc nezbylo - praštil do toho blesk - velké zelené odpory byly přerušené a svitkové kondenzátory, můstek a nějaké ledky se nějak vypařily :twisted: .

Zůstaly z toho použitelné svitkové kondenzátory na primáru (myslím 25u/450V - nabíjely se a tyristory to pouštěly do primáru) a pěkná krabice - pak jsem do ní zabudoval jiný ohradník (menší - s cívkou z auta).

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#133 Příspěvek od sr71 »

poøád nechápu jak se mohl zároveò pøerušit primár i sekundár u toho trafa - pøijde mi to skoro až nemožné, vše ostatní se zdá v poøádku

Uživatelský avatar
protheus
Příspěvky: 22
Registrován: 11 srp 2013, 02:00

#134 Příspěvek od protheus »

Neviem prečo riešite ,,detské,, ohradníky založené na princípe spínania 12V do indučky z auta.Na strednej pred mnohými rokmi som si taký vyrobil.Dáva to síce peknú iskru ale s malým výkonom,takže kravám bol len pre srandu a ohradu zvalcovali.Skúste tranzistorový menič aby dával 300 až 400V,týmto napetím sa nabíja kondenzátor a cez tyristor sa tých 400V spína do indučky.Nebojte sa ona tých 400V pulzných v pohode zvládne len treba mať ochranné iskrište a potom sa to už dá nazvať ohradník.Toto má už ozajstný výkon narozdiel od somarín čo spínajú do cievky 12V.Je to iba strata času.Veď aj ohradníky z obchodu napájané z baterie majú menič.Raz mi jeden známy dal starý Poľský nefunkčný ohradník.Ten mal tranzistorový menič a tranz.klopný obvod bez IO.Opravil som ho a dostal som takú šupu z kondenzátora nabitého na cca 500V,že som sa skoro pos... :D .Slúžil mi dlhé roky a potom som ho 🤐 predal.Dodnes to ľutujem,lebo už som taký nenašiel,ani schému zapojenia :(

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#135 Příspěvek od masar »

protheus píše:...Dodnes to ľutujem,lebo už som taký nenašiel,ani schému zapojenia :(
V tom případě mám speciálně pro tebe řešení:
Skúste tranzistorový menič aby dával 300 až 400V,týmto napetím sa nabíja kondenzátor a cez tyristor sa tých 400V spína do indučky.Nebojte sa ona tých 400V pulzných v pohode zvládne len treba mať ochranné iskrište a potom sa to už dá nazvať ohradník.Toto má už ozajstný výkon narozdiel od somarín čo spínajú do cievky 12V.
:wink:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“