Něco málo o sluchátkách

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#121 Příspěvek od EKKAR »

Když se podíváš na http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph ... ght=dispre , najdeš tam víc podrobností - simulace, měření, diskusi... PMA tam má docela jméno, stejně jako Kazzatel - nebudu jmenovat dva asi nejznámější konstruktéry DIY audiokomponent u nás... My jsme sice BASTLÍŘI, oni jsou ale PÁNI KONSTRUKTÉŘI...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#122 Příspěvek od BASTLECS »

EKKAR píše:Ku*va, svmbassi, Tys mě namlsal - já se do toho "Bastlecsova" sluchátkáče snad pustím taky ............
Sice mi lichotí, že tu všichni označujete zesilovač jako můj, ale já jsem pouze navrhl novou verzi DPS, autorem zapojení je Andre Ciuffoli.
Deska je navržena pro výrobu fotocestou, nebo pomocí fólie pro toner. Pro ruční kreslení je opravdu dost malá. Já dělám desky tonerem (modrá fólie, určitě víte vo co go), ale takové to domácí nažehlování žehličkou, jak uvádí návod, to je k ničemu. Já požívám topnou plotnu s přesným termostatem, 10mm Al desku pro přenos tepla, a fixační lis, aby se předloha nepohnula. Výsledek je možno srovnat přinejmenším s deskami vyráběnými fotocestou. Nevýhodou je, že se nevyplatí vyrábět pouze jeden malý plošňák, je třeba počkat, až se toho nahromadí víc, aby se zaplnila fólie formátu A4.
Pokud by se našlo více zájemců o DPS na zesilovač Ciuffoli (TR HPA) bylo by to řešitelné, ale chtělo by to zaplnit formát A4. Při dnešní ceně fólie a cuprextitu by výroba jednoho páru DPS pro stereo zesilovač vyšla na cca 30,-Kč. Plus poštovné a něco na pívo, i s dokumentací bohatě do stovky. No nekup to. Kdyby se našlo 8 zájemců (16 x mono na A4), byla by dohoda na spadnutí.

DPS jsem navrhl jako dva samostatné mono moduly, aby je bylo možno v případě potřeby umístit nad sebe pomocí dist. sloupků. V příloze přikládám verzi Stereo (oba kanály na jedné desce), s vývody upravenými pro konektory print (viz. GES)

Obrázek
Přílohy
TR HPA Ciuffoli Stereo.pdf
(346.36 KiB) Staženo 352 x

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#123 Příspěvek od BASTLECS »

EKKAR píše:Nj, nejhorší jsou empé-trosky s bitrate 320kbps, udělané z původních samplů s bitrate 128kbps - i když je to "třistadvacítka", nedá se to poslouchat - někteří "chytráci" takto upravují staré archívy mp3, aby zvýšili "rating" svých serverů, nabízejících stahování hudby...
Ještě k těm downloadům:
Už se mi stalo, že jsem si cucnul mp3 s bitrate 128kbps, s překvapivě velice kvalitním zvukem, oproti tomu i 320ku, naprosto neposlouchatelnou. Ono taky dost záleží, jaký se na konverzi použije software. Některé free konvertory jsou opravdu děsivé. Já myslím, že když se použije Nero 7 (převod formátů) a nastaví se maximální kvalita převodu, nechá se i na 128 kbps dosáhnout uspokojivý výsledek. Předpokládá se ale konverze z originál CD. Pokud se použije jako zdroj několikrát přegrabované CD-R (CD>MP3>CD-R>MP3>CD-R), zůstane z původního zvuku akorát akutní střevní chřipka.
Také asi bude záležet, jak se ty mp3 poslouchají. Když se připojí sluchátka rovnou do levného PC s integrovanou zvukovkou, tak to určitě zázrak nebude. Já používám digitální S/PDIF výstup převedený na optický signál, a D/A převodník z MD Sony, kterému klekla mechanika. A proč ten převod na optický kabel? Dokonalé oddělení GND počítače a audia. Kdo už někdy připojoval audio výstup z PC na nějaké audio zařízení, určitě ví o čem mluvím.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#124 Příspěvek od rnbw »

Za najlepsi MP3 enkoder sa povazuje LAME, ktory je free a open source. Najhorsie su vselijake tie "free".

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#125 Příspěvek od Cust »

LAME je opravdu good, taky používám...

Uživatelský avatar
svmbass
Příspěvky: 157
Registrován: 04 srp 2007, 02:00
Bydliště: Val. Klobouky

#126 Příspěvek od svmbass »

Bastlecsi, víme všichni, že původ je od jiného autora, ale jaksi Ti patří dík za celkovou prezentaci zde na foru.

Výroba plošáků njn, jsem bastlíř ze staré školy a plošáky si maluji a leptám pořád sám pěšky několik desetiletí. Naštěstí nemiluji úplně miniaturní věci, takže i s tím kopytem co maluji si pořád vystačím. :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#127 Příspěvek od EKKAR »

BASTLECS píše:
EKKAR píše:... já se do toho "Bastlecsova" sluchátkáče snad pustím taky ...
Sice mi lichotí, že tu všichni označujete zesilovač jako můj, ale já jsem pouze navrhl novou verzi DPS, autorem zapojení je Andre Ciuffoli.
Určitě sis všiml, že jsem Tvé jméno vložil do uvozovek, čímž jsem chtěl právě tuto skutečnost vyjádřit - ale Tvé je řešení DPS, takže se zase všech zásluh nezříkej - viz mimo jiné
svmbass píše:Bastlecsi, víme všichni, že původ je od jiného autora, ale jaksi Ti patří dík za celkovou prezentaci zde na foru....
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#128 Příspěvek od BASTLECS »

svmbass píše:........ že tranzistorový zesilovač má větší výkon do sluchátek v porovnání s mými flaškáči.........
V tom případě mě trochu mate údaj na čelním panelu tvého lampáče. Jestli ten lampáč dává opravdu 2x10W, tak by to měl být výkon podstatně vyšší než u konce s BD139/140. Nebo kecám?

Obrázek

Pokud by se někomu zdál výkon zesilovače pro sluchátka příliš velký, dá se omezit podle tohoto doporučení:

Obrázek
Zdroj: sound.westhost.com

Uživatelský avatar
svmbass
Příspěvky: 157
Registrován: 04 srp 2007, 02:00
Bydliště: Val. Klobouky

#129 Příspěvek od svmbass »

Bastlecsi, panel s udaným výkonem „10W“ původně nepatří k lampáči. Jestli si všimneš rovněž „Phones“ tam nebylo napsáno, pod tím je Balance. Tento panel jsem dělal pouze jako zkušební vzorek, abych si ověřil jak bude designově vypadat gravírování popisu do eloxovaného panelu. Pak jsem zkušenost zúročil na Hifi zesilovačích jeden odkaz jsem ti poslal v mailu, týká se Aldax SPV250P a druhý takto řešený zesilovač mám s Leachy.
http://img29.picoodle.com/img/img29/4/5 ... c67762.jpg
http://img29.picoodle.com/img/img29/4/5 ... 20220e.jpg

Takže nápis „10W“ je zavádějící, panel jsem jen částečně upravil a využil. Výstupní signál je odebírán z katody, v tom je právě to kouzlo, že není použit výstupní transformátor, čímž je značně eliminováno zkreslení. Ovšem je to kompromisně za cenu menšího výkonu, nežli je katalogový. Pokud budeš dělat verzi se sdruženou elektronkou typu PCL, tak rovnou použij PCL86, je zvukově příjemnější. Mám odzkoušený zesilovač i PCL82, zvuk je ve výškách poněkud ostřejší, plošší celkově. Ostatně přečti s v mém linku, co tam o PCL82 a PCL86 cituje Sinclair.

U Tvého zesilovače problém s hlasitostí není, prostě na vstupu mám potenciometr 2x10k/G. Soběh obou kanálů se mi „uchometricky“ jeví shodný.

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#130 Příspěvek od BASTLECS »

Aha, tak to je jiná. To víš no, já jsem v lampách nikdy nejel, nevím co to umí, takže mi to nedocvaklo.

Letmo jsem se koukal na nějaké ty lampiony. Zhruba jsem sečetl, co ta sranda může stát. Nepočítal jsem spotřebák, pouze dražší položky, a docela jsem se osypal. Torid trafo, lampy, kondy do 400V, k tomu náklady na solidní dewsing: na to trojka nestačí ani omylem. Normální člověk by se na to vy...... , jenomže jako správnej bastlíř jsem samozřejmě magor, takže jak se začne na podzim stmívat, jdu do toho.
Viděl jsem, že hodně lidí používá materiál ze starých rádií. Zajímalo by mě, v jakém stavu můžou být 50 let staré elyty, nebo lampy, u kterých člověk neví, kolik mají "motohodin". Nevím - příjde mi to jako šetření na nesprávném místě.
Koukal jsem na ty korekce. Napřed jsem si myslel, že je to pasivní, ale teď tam vidím nějakou zpětnou vazbu. Jak to funguje?

Uživatelský avatar
svmbass
Příspěvky: 157
Registrován: 04 srp 2007, 02:00
Bydliště: Val. Klobouky

#131 Příspěvek od svmbass »

Bastlení není levný koníček, ale pořád lepší než chodit do hospody. Rodinu raději nedráždím a všechny věci si nechávám posílat do firmy, kde pracuji.
Toroid 100W na pentodový flaškáč v audioprovedení na zakázku stál i s poštovným 1145Kč. Bohužel je to kusovka, odpočet DPH žádný.
Toroid 800W v audioprovedení (dvojité stínění a impregnace) se samostatnými vinutími pro každý kanál, dle navíjecího předpisu na zakázku stál 2.995,-Kč:
http://img27.picoodle.com/img/img27/4/5 ... e0147e.jpg
http://img29.picoodle.com/img/img29/4/5 ... 4f61a0.jpg

Samozřejmě beru trafa ze starých rádii, archaické elyty nee. Mám nějakou zásobu z dřívějších dob, šroubovatelné TC519 -521, ale většinou 400V elyty nakupuji v GES nebo EZK.
Elektronky – ruské, které jsem použil, jsou z 1958 až 1962. Mám je z doby kdy jsem chodil na základce do radiokroužku 1969/70 a rozebírali jsme na součástky jako mladí nadšenci 70 ks starých ruských televizorů. Elektronky jsem dával do silonových sáčků a po 35ti letech jsem je znovu objevil k mé radosti u mě na půdě. Ruské elektronky – ty dřívější – jsou známy svým military provedenín, vojáci nešetřili kovy a elektronky mají emisi jako prase.

Schema korekcí basů, výšek nikde na netu nenajdeš, je to má úprava. Jsou ve zpětné vazbě, s velkým zdvihem dost účinné. Budeš s nimi spokojen.

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#132 Příspěvek od BASTLECS »

svmbass píše:Bastlecsi, je to OK – sluchátkový zesilovač hraje slušně a zvuk se mi líbí.........
Nějak jsem přehlédl tvůj příspěvek z 27.srpna, takže jaksi opožděná reakce:

Je vidět, že máš na bastlení dost času, protože jak rychle si zesilovač postavil a udělal krabici, to je opravdu neuvěřitelná rychlost. To já se k tomu dostávám, až když mám trochu času, a toho právě moc nemám. Já jsem ten zesík stavěl podstatně déle. Napřed jsem ho měl v prozatimní škatuli, a mám rozdělanou skříň do které ho usadím, ale nemám čas to dorazit.

No ale pro zajímavost také pár fotek:

http://nd01.blog.cz/901/409/4e5e1c3386_33856247_o2.jpg
http://nd01.blog.cz/829/588/d4d45397e7_33856230_o2.jpg
http://nd01.blog.cz/348/794/4bec9fabe9_33856209_o2.jpg

Až to bude komplet hotové, opět se pochlubím. :wink:
Naposledy upravil(a) BASTLECS dne 13 říj 2009, 07:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#133 Příspěvek od EKKAR »

Teda Ty neřáde - Ty řádíš!!! Na té první fotce to nevypadá nic zvláštního, ale na té druhé to vyleze na plný pecky - ty stěny frézovaný z 10mm Alu desky (nebo kolik ten polotovar ve skutečnosti má...)!!! :lol: :lol: :lol:
Opravdu PĚKNÝ!!!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
svmbass
Příspěvky: 157
Registrován: 04 srp 2007, 02:00
Bydliště: Val. Klobouky

#134 Příspěvek od svmbass »

Bastlecsi, fascinující nádhera!! Teď mám další inspiraci....

Ještě by jsi mohl upřesnit, jak je upraven povrch ploch a k čemu budou všechny otvory na čelním panelu.

Moc pěkné.

Uživatelský avatar
BASTLECS
Příspěvky: 244
Registrován: 29 říj 2007, 01:00

#135 Příspěvek od BASTLECS »

Proč ty otvory? Proto:
http://nd.blog.cz/b/bastlecs.blog.cz/ob ... 346407.jpg
.
A ten lak? Prisma Color 9108.
Ještě hezčí je Colorlak RAL 9006, ale ten na hliníku moc nedrží, pod něj musí přijít plnič na lehké kovy.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“