Rádio (nejen) Algena - můj první přijímač

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#121 Příspěvek od ZVUK2000 »

konosuke píše:z vlastní praxe kdysi 8-letého bastlíře mohu potvrdit že TV dipól umístěný na balkóně měl na konci vedení dva banánky co se vešly do zásuvky na stěně. to vylít jenom 10A jistič v rozváděči na chodbě
Tak to jsem rád že vtom nejsem sám. Bylo mne cca 5let a TV Dajana jen zrní. Pak vidím ty dva zmiňované banánky a hned do zásuvky tehdejších 220V :D

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#122 Příspěvek od Michal22 »

Tak už vím, byl to Elektronik: http://www.sbazar.cz/expo58/detail/1242 ... -nepouzita
Tý jo, v tom inzerátu ji má kompletní, nesestavenou. Že bych se vrátil o 30 let nazpět a udělal si radost? :D
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#123 Příspěvek od pepik9 »

Kdysi jsem tady koupil ruskou stavebnici rádia, ve který byly asi dva transformátory hotový, aspoň si myslím že byly dva, mf a výstupní. Už zbylo jen jedno, anténa a ladící kondík.
Přílohy
Ruske.jpg
(42.65 KiB) Staženo 92 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#124 Příspěvek od EKKAR »

Zapomeň na to, že by ten jeden trafáček byl mezifrekvenční - to by musel bejt ve stínicím krytu atd. Ale pokud byly dva, tak jeden byl budicí/oddělovací pro dvojčinnej koncovej stupeň (push-pull) a ten druhej byl výstupák pro repráček.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#125 Příspěvek od Hydrawerk »

Znáte legrační Panasonic Portable Radio RF-562D? http://www.panasonic.com/middleeast/en/ ... -562d.html
http://www.radiomuseum.org/r/panasonic_ ... _562d.html
Proč tam mají tranzistorový zesilovač se dvěma transformátorky? Možná je to nejjednodušší způsob, jak udělat zesilovač, který pojede s napájením 3V a méně?
Jak chápete význam trafa T5 s tou divnou zpětnou vazbou?
Přílohy
panasonic RF-562D schematic.png
(145.94 KiB) Staženo 331 x
panasonic RF-562D internals02.jpg
(248.32 KiB) Staženo 124 x

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

#126 Příspěvek od Generalsound »

Však je to celkem jednoduchý princip. Výstupní trafo je vlastně autotrafo a druhý vinutí je tam jen pro zpětnou vazbu. Patrně je ve schematu chyba - není zakreslen spoj mezi D 101, R 107 a středem budícího tráfka.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#127 Příspěvek od Hydrawerk »

Podle DPS to tak vypadá. http://i.nahraj.to/f/1jcz.png

Uživatelský avatar
easyjam
Příspěvky: 183
Registrován: 10 bře 2015, 01:00

#128 Příspěvek od easyjam »

ono to hraje :twisted:
Přílohy
20160125_153816.jpg
(268.28 KiB) Staženo 117 x
20160125_153802.jpg
(210 KiB) Staženo 96 x
-------------------------------------------------------
ODPOR JE MARNÝ
-------------------------------------------------------
V PODSTATĚ JSEM AMATÉR

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#129 Příspěvek od Hydrawerk »

Bydlíš někde pod vysílačem?

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#130 Příspěvek od konosuke »

no a kam vedou ty kablíky ? ne-li do dírky ext.headphones na kazeťáku ? :lol:
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#131 Příspěvek od masar »

Těch chyb bude ve schématu víc. Já postrádám např. napájení kostry vf a mf dílu. :wink:

Uživatelský avatar
easyjam
Příspěvky: 183
Registrován: 10 bře 2015, 01:00

#132 Příspěvek od easyjam »

-------------------------------------------------------
ODPOR JE MARNÝ
-------------------------------------------------------
V PODSTATĚ JSEM AMATÉR

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#133 Příspěvek od Hydrawerk »

Přílohy
AR1310 fm tuner schematic 03.png
(78.97 KiB) Staženo 185 x
AR1310 fm tuner schematic 02.png
(66.54 KiB) Staženo 131 x
AR1310 fm tuner schematic 01.png
(87.32 KiB) Staženo 155 x

Uživatelský avatar
kimlo
Příspěvky: 115
Registrován: 17 led 2008, 01:00
Bydliště: JN88US
Kontaktovat uživatele:

#134 Příspěvek od kimlo »

Nastal čas dlhých zimných večerov, tak by som na chvíľu oživil toto téma. Cez víkend som zbastlil pôvodné zapojenie Šraitovej Algeny z časopisu ABC. Toto zapojenie som robil ešte ako školák a na tu dobu mi pekne fungovalo, aj keď sa mi to nikdy nepodarilo vtesnať do dvojitej krabičky od pôvodných liekov, musel som upraviť DPS na rozmer pre krabičku od TIC-TAC, ktoré sa v tej dobe už dali kúpiť. Poslúžilo mi až do časov vojenčiny kedy som po večeroch počúval rádio do ucha, až pokiaľ mi ho pri sobotnej prehiladke gumáci nezhabali. Napájané to bolo jedným článkom AAA ktorý vydržal neskutočne dlho, zapínanie pomocou spínacieho kontaktu na slúchadlovom konektore.
Keďže som mal v šuplíku ešte nejaké zásoby MAA125, rozhodol som sa toto zapojenie vyskúšať znova, aj keď SV pásmo je už na toto rádio hluché, pomáha mi malý bytový AM vysielač ktorý modulujem signálom z internetového rádia. Opäť som sa vrátil k pôvodnému zapojeniu z ABC, je trocha odlišné od zapojenia z knihy Od krystalky k modelum s tranzistory. Najprv som to postavil na kontaktnom poli aby som laborovaním vychytal nastavenia a stabilitu a potom som to premiestnil na DPS o veľkosti krabičky od spomínaných cukríkov. Prijímač sa chová stabilne a krásne hlasno reprodukuje prijímaný AM vysielač.
Pred časom sa mi podarilo zohnať na burze originál krabičky od Algeny, takže sa idem pustiť do upraveného zapojenia podľa knihy, Pribudla tam za pojení jedna dióda v detekcii a zmeny hodnôt niektorých súčiastok. Najhoršie bude asi zase spojiť 2 krabičky do seba a vtesnať tam celé zapojenie, ale čoby sme zo zvedavosti nespravili, že? Takže mám výzvu čím sa zabaviť a vyplniť čas zimných večerov...
Přílohy
IMG_3651.JPG
IMG_3652.JPG
IMG_3654.JPG

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#135 Příspěvek od konosuke »

Hej, aj na vojne sa bastlilo, díly byly dostupné u spojařů...
tak například, krystalka v pouzdru sluchátka 2x27Ω hrálo
to bez baterie a nekonečně dlouho.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“