Superjednoduchý přijímač

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#121 Příspěvek od Hydrawerk »

Na KV jde chytnout české vysílání?? Kde? Nevím o tom. 8O 8O

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#122 Příspěvek od EKKAR »

Šlo - do předloňska, jak jsem právě zjistil... Stanice "Rádio Praha", dneska už dostupná jen na satelitní síti nebo na webu. Tudíž je to jasný - v éteru čeština mimo Kocourkovsko vymře...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#123 Příspěvek od Lukas-Peca »

Výkon Topolné byl 2x750 kW. Dnes je 650 kW. Pokrytí je ale i tak dostatečné. Ostatně vysílač Droitwich má výkon taky asi 600 kW a dá se u nás bez problému zachytit, i když slabě. Ten bude prý ale brzo taky končit, údajně jsou ve vysílači použité nějaké atypické elektronky, které se dneska už nevyrábějí a je problém je sehnat, ale podle mě to bude výmluva.
Na DV zůstanou opravdu akorát Poláci na 225 kHz a Němci na 207 kHz, a to kdoví jak dlouho. Signál z ostatních stanic se u nás většinou překrývá, protože vysílá více stanic na stejném kmitočtu.

Na KV jde chytnout třeba české vysílání rádia Vatikán, taky Číňani vysílají česky, ale není tam nic zajímavého, zaznamenal jsem kurzy čínštiny. Ty jedou na čínském krátkovlnném vysílání nonstop v různých jazycích. Vzhledem k výkonu čínských vysílačů jsou to taky zdaleka nejsnadnější stanice k zachycení, na krystalku to musí chodit jak víno, ale nezkoušel jsem to.
Rádio Praha u nás chytit nešlo kvůli šíření krátkých vln, to bylo vysílání pro zahraničí.

Právě ta nedostupnost českého vysílání v zahraničí je jeden z problémů, které vypnutím Topolné vzniknou, a nikdo z Českého rozhlasu se neobtěžuje, aby se zmínil, jak se to bude řešit. Na facebooku napsali komentář v tom smyslu, že posluchači mají použít internet. Super rada.

Uživatelský avatar
ondoubek
Příspěvky: 295
Registrován: 18 lis 2012, 01:00

#124 Příspěvek od ondoubek »

Ještě mám otázku, trošku mimo. Našel jsem doma vysílač a přijímač na 40 MHz, nevím z čeho to už bylo, ale nejspíše z těch dětských chůviček nebo jak se tomu říká. Můžu s tím normálně vysílat, že? Místo mikráku jsem tam napojil 3,5mm jack a připojil kabelem ke kompu, tak mám vlastní stanici.
Je legální vysílat na 40MHz, že?
Předpokládám že ten vysílač asi nepůjde moc přeladit. Je řízený asi krystalem.
Dosah to má kolem 300m.

Uživatelský avatar
CZJKP1
Příspěvky: 2992
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: ČR-Praha 5
Kontaktovat uživatele:

#125 Příspěvek od CZJKP1 »


Uživatelský avatar
ondoubek
Příspěvky: 295
Registrován: 18 lis 2012, 01:00

#126 Příspěvek od ondoubek »

A na té stránce mám najít co?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#127 Příspěvek od Hydrawerk »

Nic zvláštního, jenom fotky starého vysílače.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“