Tesla SM261 a SP210 (upraven název)

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rasputin
Příspěvky: 26
Registrován: 06 bře 2019, 01:00

#121 Příspěvek od rasputin »

Vie niekto ci su medzi sebou zamenitelne "moduli" mechaniky medzi 260 a 261? Velkost, uchytenie, rozlozenie, a jlavne zapojenie(steckre), ci pasuju do hlavnej dosky, bez nutnych zmien.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#122 Příspěvek od sinclair »

Mechanicky na 100% záměnné jsou, ale mám dojem, že mechanika pro 261 má jeden pérový svazek navíc /nebo nějaký podobný díl/ a že má konektor mechaniky 261 víc pólů.
Přesněji si to bude pamatovat elektrosvit.

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#123 Příspěvek od Robert18 »

Je to stejný,

zapojení se liší jen u mechaniky SP 201 kde je jinak zapojený (-) pro ovládání otáček motoru. S tím souvisí i jiné osazení desky eliminátoru.

Ty prémiové piny jsou na desce ovládání DO, která je osazena navíc jedním hradlem
pro funkci autoplay a autorew.

Máte někdo fotku dálkového ovládání por SM261 nebo to bylo kdo si co vyrobil ?

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#124 Příspěvek od Robert18 »

Jo a co se týče té mechanické shody tak to platí jen na celé mechaniky nikoliv jejich části.
Já sem zaregistroval minimálně dvě varianty dobře rozlišitelné dle způsobu tlumení dvířek

Uživatelský avatar
rasputin
Příspěvky: 26
Registrován: 06 bře 2019, 01:00

#125 Příspěvek od rasputin »

Takze mozem zobrat(260), a hodit 1:1 do 261 bez uprav, jo. Samozrejme aby teda uz fungoval aj autorew/autoplay.
Obrázek

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#126 Příspěvek od Robert18 »

AutoPLAY a autoREW (mimochodem moc užitečné funkce) jakožto i CUE jsou záležitostí desky DO. K tomu přísluší ovládací přepínače a LED na ovládacím panelu.

Mimochodem desky ovládání jsou také záměnné u SP 210, SM 260 a SM 261.
Liší se podporou funkcí problém by byl s deskou z SM 261 u které by bez patřičných přepínačů bylo pořád zapnuto AP i AR.

Máš k dispozici jen jednu mechaniku aby sis to zkontroloval ?
Ten neosazený pin uprostřed je určitě pro SP 210 ten krajní nevím.

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#127 Příspěvek od Robert18 »

Jo a ještě pozor na štelování napětí 5V trimrem.
Když je trimr horší ("chrastí"), nebo doskočí tak do desky DO vletí plné napětí a odkouří jí.

Uživatelský avatar
rasputin
Příspěvky: 26
Registrován: 06 bře 2019, 01:00

#128 Příspěvek od rasputin »

No, ja mam celu 261ku, ale taha mi pasky, naprd vodiace gumove kolecka, a celkovo ta mechanika je kapanek vylagrovana. A mam moznost kupit tento modul z 260ky, ktora vraj bola ok(netahala paaky a reprodukcia bola ok), do momentu, ked sa majitelovi deck zdrbal na zem, odvtedy nesiel zapnut ci co...

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#129 Příspěvek od Robert18 »

Když Ti tu 260 nechá za 100-ku tak není co řešit.
To kolečko je problém tak jsem kvůli tomu měnil mechaniku a pak jsem sehnal to kolečko.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#130 Příspěvek od sinclair »

Jojo. Doporučuju do všech trimrů nejen ve zdroji kápnout třeba WL-kový Kontakt 60, nebo něco podobného. Ještě předtím obyč tužkou poznačit zhruba polohu a bez napětí párkrát trimr protočit.
Všecky trimry jsou tam v otevřeným provedení a prachu na drahách tam bývá moc.
Pro mne je třeba záhadný, jak se dostane tolik prachu a bordelu do té záznamové TP286-ky. Je tam z výroby ten typ s krycíma protiprachovýma fóliema a stejnak bývají jeho dráhy 🤐 až běda..
Přitom skoro vždycky šlo o tzv. "obývákový" exempláře, na kterých se hodně nahrávalo a TPčkem hýbalo. Málokdy to byl kus z vysloveně prašného prostředí - tam koneckonců jakýkoli magnetofon ani nepatří..
Nejvíc celkově zaprasený i mechanicky dojebaný bývají vytěžený SM261 - ty, co Vráble původně montovaly do stojanových RÚ typu AUA4944. Mívaly takovou plechovou masku, aby v tom 19" rámu držely.
Tam byly 4 výkonový jednotky a ventilátory. Když se rozběhly, třeba se někde na některé lince hrálo nahlas a přitom do zkratu. Nebo se některá jednotka posrala a začala vytápět natolik, že seply termostaty od větráků.
To se pak ty dva Mezaxiály rozběhly na plný obrátky a protáhly veškerý, lety usazený bordel v ústředně i tím vestavěným magnetofonem.
Mně se ale tohle s 5V zdrojem nikdy nestalo, ale možná jsem měl jen štěstí.
Otrava je se 🤐 trimrama v signálových částech, nastavení je kvůli bordelu na drahách takový "plovoucí". Co bylo nastavený před minutou jakžtakž přesně, tak po nějakém otřesu už je všecko jinak.
Kromě bordelu po letech povoluje i nýtování vývodů a nejen na trimrech.
Proto radím je všecky napřed zakapat a protočit.
Když je nastavení nějakého z nich nestabilní i po vyčištění, tak vyletovat a zkontrolovat nýtování. Nezřídka Vám zůstane některý vývod dráhy v ruce.
V SM261 už bylo hodně trimrů SWM a ty byly o dost lepší, než ta naše mini-TPčka.
Spousta z nich léta stála na jednom místě /jak už to tak u trimrů bývá/ a zbytek dráhy vypadá jak silnice od štěrkovny. Když se pak snažíte /bez vyčištění/ běžec nastavit jinam, může to dopadnout takhle..

Uživatelský avatar
alf
Příspěvky: 10
Registrován: 01 čer 2019, 02:00
Bydliště: Pardubice

#131 Příspěvek od alf »

Dobry den,neřešil jste někdo vyměnu setrvačníku na sm261?

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#132 Příspěvek od ronoda »

Hledej, někde to tady je i s výkresem.
Našel jsem to, 8, 9 a 10 strana
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... &start=120

Uživatelský avatar
alf
Příspěvky: 10
Registrován: 01 čer 2019, 02:00
Bydliště: Pardubice

#133 Příspěvek od alf »

Děkuju za postrčení jdu to hned hodit do Acadu a pak ještě sehnat dobrého soustružníka.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#134 Příspěvek od ronoda »

To bronzové pouzdro udělat nové, a vrtat ho až po nalisování !!!! a při stále stejném upnutí!!! aby to neházelo. Pokud to dáš kvalitnímu soustružníkovi s praxí, tak tohle všechno zná.
-A jinak pokud se použije pevnostní dural, tak bych se s bronzovým futrem netrápil, a udělal průměr na nalisování rovnou v tom duralu. (v nejhorším existují dnes kvalitní lepidla:-)) U řady B7xx a B9xx se taky tonová hřídel lisovala rovnou do setrvačníku, je fakt že styčná plocha byla větší

Uživatelský avatar
alf
Příspěvky: 10
Registrován: 01 čer 2019, 02:00
Bydliště: Pardubice

#135 Příspěvek od alf »

Děkuju za cenné informace setrvačník už mám nakreslený, futro a postup taky dodělám,jen musím sehnat kvalitního soustružníka.Jednoho mám ale nevím jak na tom bude s časem.Určitě chci jít cestou s bronz. futrem.
Přílohy
setrvačník SM261.pdf
(77.73 KiB) Staženo 137 x

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“