Telegrafia Compas-zvláštní zapojení.

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#121 Příspěvek od masar »

>Franta:
Moje příspěvky v této diskusi byly věcné a nestáčel jsem je do osobní roviny a pokud jsem se tě jimi dotknul, tak mě to mrzí.
Šlo mi o vysvětlení nesrovnalostí mezi teorií a praxí.
Jenom tvrdím, že tebou naměřené napětí neodpovídá uváděnému maximálně možnému napájecímu napětí v Beranově schematu.
Kdybys chtěl záležitost objasnit, uvedl bys např.
velikost síťového napětí v zásuvce,
velikost napětí obou anodových vinutí,
velikost napětí na C9 (Beranovo schema)
...a to v zatíženém i nezatíženém stavu.
Nebo tebe snad nezajímá, proč jsi naměřil tak vysoké napětí?
Jak si to vysvětluješ? :wink:

p.s. Třeba bychom přišli na to, že transformátor má anodová napětí vyšší než jsou ta udávaná...

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#122 Příspěvek od pajosek2 »

Kluci nehádejte se mi tu.
Napětí uvedené ve schematu jsou měřena proti kostře a napětí zdroje na AL 1 jde přímo. V cestě mezi kostrou a mínusem zdroje je odpor 200kOhm.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#123 Příspěvek od danhard »

Tak by jsi mohl taky vědět, že při nenažhavené, nebo bez AF7 přes těch 200k neteče žádný dc proud a že Beran to měřil s voltmetrem s Ri 20k/V a že DU10 má na 300V rozsahu 6Mohm a na 600V 12Mohm.

Nevím jestli se to zde projevuje, ale magnetizační cívka má taky značnou indukčnost.

A jak už jsem psal: Co si můžete ověřit nezávisle na konkrétních hodnotách je, že snížením odporu R5 se proud koncovkou SNIŽUJE, tedy opak toho, co tu tvrdí expert Franta a na co jsem upozornil u Berana.

Uživatelský avatar
Franta
Příspěvky: 181
Registrován: 23 srp 2012, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#124 Příspěvek od Franta »

masar > vraťme se tedy k věcné diskusi: odpoledne zase rozdělám Baliho a změřím úplně všecko, včetně sekundárního napětí na anodovém vinutí trafa naprázdno a v provozním stavu po cca 30 minutách až se parametry stabilizují.
O okolnostech vzniku servisáku Míry Berana jsem se tu už stručně zmínil. Velký problém s uvedením do provozu a identifikací provozních hodnot v původním stavu má i Viktor Cingel, viz rozsáhlejší diskuse zde:

http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... enDocument

Na zmíněném Viktorově odkazu je vyfoceno jednak šasi Bali35 od nějakého přispěvatele do té diskuse a jednak šasi Compasu. Bali35 má nepůvodní síťový trafák jehož původ jsem nerozpoznal (Tesla?) a je osazen nepřímožhavenými novalkami, a Viktorův Compas má trafák z nějakého Philipse. Z toho plyne, že se nemohli dobádat objektivních údajů zapojení s původními součástkami a navíc rekonstrukční řešení, které Viktor nabízí pro Compas (demontáž Loftin-White) je pro mne absolutně nepřijatelné, neb je to totální přestavba.
Posílám ti e-mail.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#125 Příspěvek od danhard »

pajosek2 píše: No řekněme,že je nezvykle velikej,ale to rádio v tomhle zapojení hraje,tak nevím proč bych ho měnil. :wink:
Pajosku a proč taky něco nezměříš ? :lol:
Třeba napětí přímo na prvním filtračním kondu C5.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#126 Příspěvek od breta1 »

danhard píše:Tak by jsi mohl taky vědět, že při nenažhavené, nebo bez AF7 přes těch 200k neteče žádný dc proud a že Beran to měřil s voltmetrem s Ri 20k/V a že DU10 má na 300V rozsahu 6Mohm a na 600V 12Mohm.
.
Malé upřesnění - DU10 má 50k/V, takže na 300V má 15M a na 600V má 30M.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#127 Příspěvek od danhard »

Máš pravdu, 20k/V měla PU120 a na 1kV jsem měl 14Mohm sondu, aby se s tím dalo měřit v čb televizích.
20k/V má taky třeba C4313
Odpor se mění s rozsahem, na rozdíl od dig. multimetrů, kde je na dc 10Mohm (ne všude).

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#128 Příspěvek od pajosek2 »

breta1 píše:
Malé upřesnění - DU10 má 50k/V, takže na 300V má 15M a na 600V má 30M.
DU 10 je promne nejlepší měřící přístroj jaký jsem měl v rukách. Krásně čitelná stupnice,50kOhm/1V je velmi dobré uvážíme li,že jde o měřící přístroj bez napájení,měření odporů nepočítám, a skvělá citlivost ručky. Impuls 100mS byl krásně vidět.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#129 Příspěvek od breta1 »

Mám stejnou chválu.
Koupil jsem ho v roce 1964 za 850.-Kčs plus 40.-Kčs brašna a fakt hodně používal.
Nevím, jestli se někde ve světě podařilo vyrobit podobný ručkový přístroj (bez napájení) se srovnatelnými parametry.
Dnes už ho pečlivě uchovávám jako starožitnost a občas mu dám změřit třeba tužkovou baterku.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#130 Příspěvek od pajosek2 »

danhard píše: Pajosku a proč taky něco nezměříš ? :lol:
Třeba napětí přímo na prvním filtračním kondu C5.
Tak za prvé,jak víš,že neměřím,nejsem povinen se Ti zpovídat
za druhé pokud bych uvedl naměřené údaje,tak se v tom budeš šťourat a nikam to nepovede.
za třetí nyní to rádio nemám u sebe.
za čtvrté jen si tu honíš triko poukazováním na chyby druhých
a za páté nevím proč bych měl měnit R5,když se těch rádií v tomhle zapojení prodalo jistě dost na to,aby se ukázalo,že takhle to prostě funguje.

Napsal jsem to dost jasně,aby jsi to pochopil i Ty?
Ještě jednou To rádio v tomhle zapojení funguje. Já se jen snažím zjistit několik věcí,které mi v tomhle zapojení není jasných.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#131 Příspěvek od danhard »

pajosek2 píše: Tak za prvé,jak víš,že neměřím,nejsem povinen se Ti zpovídat ...
Tak proč se tu ptáš jako duševně omezený člověk, jak to funguje ? když jsou v Kotkovi nějaké hodnoty a ty jsi zřejmě naměřil hodnoty jiné ? Proč jsi nám ty hodnoty nesdělil, když chceš něco vysvětlit ?
pajosek2 píše: a za páté nevím proč bych měl měnit R5,když se těch rádií v tomhle zapojení prodalo jistě dost na to,aby se ukázalo,že takhle to prostě funguje.
Když mi bylo asi 13, tak mi rukama několik těchto rádií prošlo a co jsem tam měl problém, že byla moc otevřená koncovka, což mělo vliv na její životnost, tak jsem hodnotu toho odporu upravil.
Dovolil jsem si tuto zkušenost ve Tvém vlákně sdělit:
danhard píše:Podle mě je R5 0,2M moc velikej a zhoršuje regulaci pracovního bodu se slabou AF7, zkusil bych 0,1M :D
Nezdá se Ti, že Tvoje reakce na tento příspěvek byla poněkud neadekvátní ?
Nebo Tebe vůbec nezajímá, co s tím dělat, když tam jsou slabé flašky, což bych po 80. letech předpokládal ?

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#132 Příspěvek od pajosek2 »

Ne nezajímá mne co s tím dělat,když jsou tam slabé flašky,kromě toho,že je vyměním za dostatečně silné a ty slabé dám do rádia,kterému to nevadí díky jinému zapojení.

Nezajímá mne,co jsi dělal,když Ti bylo 13 let,protože to s tímhle rádiem nemá co dělat.

Nezajímají mne tvoje rady,protože jsi evidentně divný.
A už neotravuj já v tom rádiu nic měnit nebudu. Zapojení zůstane tak,jak je.
Fakt,že ty jsi to nepochopil nic nemění na funkčnosti tohohle rádia.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#133 Příspěvek od danhard »

Pajosku, jestli máš dojem, že je to Tvoje vlákno a že si budeš diktovat kdo sem bude přispívat, tak se laskavě spoj s vedením fóra ať to nějak zařídí :D

Toto fórum je veřejné a každý není takový technický ignorant, aby ho nezajímalo nějaké vylepšení :D

Nakonec to není žádný hrubý zásah do zapojení, jako z prvního příspěvku, který jsi sem dal, jenom optimalizace hodnoty jedné součástky :lol:

Je pravda, že pokud to dokonale nepochopíš, tak by jsi neměl dát na pochybné rady, na které přišel 13-ti letý kluk cca před 50-ti lety bez schema a dokumentace :)
Takže dej laskavě vědět, až budeš READY, snad bude ještě toto fórum existovat.
Samozřejmě validitu informací ode mne si můžeš ověřit třeba změnšením toho R5, stačí tam lípnout paralelní 1Mohm, aby jsi věděl, kdo káže pravdu a kdo je hňup :lol:

Zajisté, to dělají i věřící v nějakou modlu, Boha, protože nechtějí zviklat víru svou v ideály, nebo v ty, kterým věří.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#134 Příspěvek od pajosek2 »

tak tím se nám to vyjasnilo Před 50 lety 13 takže důchodce honící si triko.
Ve 13 já jsem si opravama přivydělával,takže klid.

Znal jsem jednoho takového tlučhubu ze Štípy,taky dobrý kousek.
Tohle je moje poslední reakce na tvé přiblblé připomínky.
Tak vzpomínej jaký jsi byl chlapák před 13 lety a já jdu diskutovat přes SZ.
:lol:
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#135 Příspěvek od Sendyx »

Pajosku, ty mne fascinuješ. Místo abys byl rád, že tu s tebou nad tvým problémem diskutuje pár opravdu znalých lidí a výborný špičkový obvodář, jako je Danhard, tak tu pyskuješ jak namistrovaný pubertální smrádek, kterému tatík řekl, aby si uklidil kolo do garáže. Díky takovým ublíženým princeznám z Troubalova tu za chvilku budete všichni jen žvanit o utečencích, bůčku, důchodech a letování s kalafunou. Bravo, máš slušný podíl na dalším odborném upadání tohoto serveru.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“