O starých televizích

⭐ Zde budou výběrově umístěny vzpomínky, manuály a popisy dnes už vesměs neaktuálních zařízení a další historické materiály, které se tématicky nevejdou do sekcí "Opravy a restaurování starých elektropřístrojů" či "Návody, schémata, manuály, literatura, katalogové listy"

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#121 Příspěvek od kokun »

Tvp Rekord jsem prvně vzpomněl už v tomto vlákně.
Když ho teď vyhledávám na ruských stránkách, tak zjišťuji, že bylo několik verzí, příp. jejich inovací. Např. tady, tady, anebo ještě i tady.
Ten můj pražský strýc měl tu verzi ve "světlé dýze". Uvnitř jsem ani tu jeho, ani jinou "na vlastní bulvy" neviděl.
helios píše:Honza-kokúň

Trochu ťa poopravím. V TV Rekord boli súčiastky so železnými páskovými vývodmi a boli bodovo ZVÁRANÉ. Ako školák som sa snažil jeden rozobrať, a po spálení niekoľkých smyčiek na trafopájke, pričom ani jeden spoj nepovolil, som tie spoje proste štípačkami poodcvakával. Inak to nešlo. Ešte si spomínam, že na každom spoji bola vrstva takého tvrdého, fialového laku. Niekde ešte zopár tých zelených odporov s plochými vývodmi možno nájdem.
danhard píše:Bylo to normálně vařené autogenem :)
Ovšem jak ty, tak i později danhard - oba píšete o "svařovaných" spojích. Pomiňme polemiku jestli to bylo technikou bodování, anebo tvrdým pájením.
Když se ovšem dívám na všechny snímky vnitřků toho klumpru (viz všechny odkazy výše), připadá mě to, že je to pájené klasicky - měkkou pájkou - třeba toto foto:

Obrázek

Jsou tam sice součástky s plochými vývody (ty zelené-uhlíkové rezistory, bílé-keramiky; skleněné diody, ...?), je tam ale taky hafo souč. s klasickými-drátovými vývody (červené-metalizované rezistory; kondy: svitky; keramiky-trubičkové, diskové; drátové propojky;...).
Připadají vám ty spoje jako "svařované"? Mě tedy ne. A jsou zakápnuty-zalakovány tím fialovým lakem taky.
Ten se ovšem taky používal i v našich výrobcích. Předpokládám (nikdy jsem nad tím moc nepřemýšlel - proč?), že to mělo tvořit určitou "plombu" toho spoje - tedy aby bylo poznat, že to místo někdo "napadl" pozdějším pájením.
Naposledy upravil(a) kokun dne 13 bře 2020, 20:03, celkem upraveno 1 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#122 Příspěvek od sinclair »

Ty krásné fialové kuličky jsou ty svařované spoje. Něco málo je klasicky pájené cínem. Celá ta pertinaxová deska, některé spoje na lampových soklech a mefkách jsou svařované.
Ten vařený spoj byl právě typický tou pěknou kuličkou - běžný cín se rozleje do placky.
Ta fialová barva měla sloužit jako kontrolní, že někdo ten spoj zkontroloval.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#123 Příspěvek od kokun »

Budiž - tedy kombinace obou pájení: jak měkké, tak i tvrdé.
Ve výrobě si to tvrdé pájení tak-nějak představit dovedu (i když ten "švajcaparát" byl zřejmě maličký a muselo se nějak ochránit-odclonit okolí - plech. clonkou?), aby nedošlo k popálení okolních součástek, ...
Při servisu se ale určitě pájelo jen "naměkko" (PbSn pájkou) - těch cínových spojů tam vidím rozhodně víc, než těch autogenových 8O
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#124 Příspěvek od sinclair »

Ano, vadná součástka se prostě odštípla a na zbytek spoje naletovala nová - ta má přívody dlouhý dost.
Pamatuju si to, jak jsem na to čuměl při rozebírání trafačkou.
Přivařený byly i dráty na očkách transformátorů. Myslím aj, že to neměl jenom Rekord, ale že těch ruských typů s touto technologií bylo víc, nejmíň dva-tři.
Polystyrenové /trolitulové/ svitky do vf obvodů, na 200V a 500V měli velice kvalitní, i když celkem dost velké. Ty svařované nebyly, šly vytěžit s původními vývody, jako diody. Zato odpor skoro ani jeden.
Kacířsky si myslím, že ty spoje nebyly svařovaný plamenem.
Myslím, že to byl vf oblouk, mám matný dojem, že o tom ve starých AR psali.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#125 Příspěvek od kokun »

Leoši - na předchozí stránce jsi dal foto těch zelených rezistorů. Můžeš zkusit magnetem, jestli ty ploché vývody jsou železné? Jak o nich psal helios.

Ty jsi tady určitě největší znalec (a nejen tesláckých) součástek. A máš rovněž jejich "bezedné" zásoby, když tu vytáhneš (a vyfotíš) takové historické exoty.
Já se (na předchozí str.) zmiňoval o tesláckých "subminiaturních rezistorech" - tak se jim tehdy (1960/61) oficiálně říkalo. Google nic takového nezná!
Určitě se o nich tehdy (jako o novince) v některé amáru i psalo (/tak jako i o jiných součástkách-novinkách). Nepamatuji si ovšem kdy a kde - tehdy jsem ho kupoval (na stáncích) jen občas.
kokun píše:EDIT:
A vzpomínám si na ruské, zelené rezistory, s páskovými vývody (měly takové zvláštní čepičky) - ale že byly ty vývody železné, to už nwm. Ale tuším byly pocínované taky (tak jako jsou i dnes běžně vývodové součástky), ale nebylo to galvanické cínování (tenká vrstva jako dnes), ale "tlustě" pocínované v cín. lázni.
Podobně vypadaly první naše subminiaturní rezistory (tmavěcihlové barvy - předchůdci pozdějších TR112) - taky měly páskové vývody (se stejnými čepičkami), ale ty už byly tuším měděné. Možná ještě někde nějaký najdu a prověřím magnetem.
Byly samozřejmě o hodně menší a o dvou velikostech (kratší a delší), než ty ruské o určitě větší watáži :wink:
Ale v některých z prvních kapesních tranzistoráků se někdy nějaký vyskytl - občas jsem je tam zahlédl.
Dnes jsem se snažil některý vyhledat (určitě jich aspoň pár ks mám).
Hledal jsem po sáčcích, ve kterých mám uloženy TR212-ky (v téměř 60 let starých, odkdy je v nich skladuji), do kterých jsem postupem času ale přidával postupně i použité-vypájené podobné miniatury.
Protože je jich hafo (celá řada E12 a semo-tamo přibyl i sáček s některou hodnotou z E24), tak je jich snad 100. Hledal jsem ovšem jen nahlížením do nich - a v těch 100-kách, spíš 1000-cích ks, jsem těch několik (možná jen 1ks od některé hodnoty) přehlédl.
Čas od času na některý z nich narazím, když ovšem vysypu celý obsah sáčku (určité-konkretní hodnoty) - jenže teď bych je musel postupně vysypávat (a zase vracet) snad všechny, než bych nějaký objevil :(
V některých hodnotách (obzvlášť těch vysokých - MΩ) tam mám i TR113 (je o něco delší) a ještě někde mám uhlíkáče zalisované do uh (pravděpodobně ty TR112) ve hnědé i modré barvě (jako "hovňáky").

Nemáš někde skladem ty "subminiaturní rezistory (tmavěcihlové barvy - předchůdci pozdějších TR112)", jestli jim ploché vývody "chytá" magnet?
Naposledy upravil(a) kokun dne 13 bře 2020, 21:17, celkem upraveno 1 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#126 Příspěvek od sinclair »

Mám Honzo. Zítra Ti jich hrstku nafotím.
Ano, tyto ruské zelené 0,25 - 1 - 2W mají železné ploché pocínované přívody.
Kromě těch nejmenších 0,1W - ty jsou patrně už měděné, nechytají.
Ty pradědky TR112 a TR113 zítra.
Naposledy upravil(a) sinclair dne 13 bře 2020, 21:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#127 Příspěvek od kokun »

Jj - dík.
Hlavně je zkus (ty vývody) tím magnetem.
Ale ty teslácké měly ty ploché vývody Cu (na 99%) :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#128 Příspěvek od kokun »

Tak o těch svařovaných spojích se píše i v tom odkazu ve vedlejším vlákně :wink:
Rekord

Výrobce: Rekord (SSSR) Rok výroby: 1957

Popis: Černobílý televizní přijímač osazený elektronkami,superhet s mezinosným odběrem zvuku. Šasí rozděleno na signálovou a rozkladovou část. Každá má svoje žhavící trafo. Televizor se dá používat i jako rádio (VKV 64-73Mhz) - v tom případě je rozkladová část vypnutá. 5 TV kanálů. Ovládání jasu, kontrastu a hlasitosti společně s vypínačem, přepínání kanálů a doladění na pravém boku skříně. Reproduktor vepředu pod obrazovkou. Obrazovka s úhlopříčkou 35 cm a ochranným netříštivým sklem. Drátové spoje. Kromě polovodičových diod, potenciometrů a některých elektrolytů jsou vývody součástek natvrdo svařené. (Sovětští kostruktéři však věděli co dělají, neboť součástky jsou tak kvalitní, že je prostě není potřeba měnit!)

Stav: Po renovaci, funkční

Zajímavost: Kromě čtyř elektronek, jednoho potenciometru, jednoho elektrolytu a síťové šňury je vše původní z roku 57. Kvalita tehdejších součástek je obdivuhodná...
A tohle nenapsal žádný rusák, ale sběratel ing. Radim Urbánek. Co na to někteří pochybovači, tady? :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#129 Příspěvek od masar »

kokun píše:A tohle nenapsal žádný rusák, ale sběratel ing. Radim Urbánek. Co na to někteří pochybovači, tady? :lol:
Zdálo se mi, že tím hlavním pochybovačem jsi ty a nebo se mi to opravdu jen zdálo?
kokun píše:...Když se ovšem dívám na všechny snímky vnitřků toho klumpru (viz všechny odkazy výše), připadá mě to, že je to pájené klasicky - měkkou pájkou - třeba toto foto...
Ty fota pocházejí z ruského webu a je u nich napsáno zcela jasně:
"Этот телевизор изготовлен судя по радиодеталям в 1959-1960 гг. Монтаж телевизора выполнен с помощью сварки, а не пайки."
Pro pořádek však je třeba uvést, že o televizorech zn. Rekord se v sovětském "amáru" píše již od r. 1957. A píše se v něm také o různých vylepšeních ve výrobě, které tato značka od té doby doznala. Takže je možné, že existovaly i "pájené" série. Tv Rekord byl oceněn zlatou medailí na výstavě v Bruselu.
:wink:
edit: První Rekordy se vyráběly od r. 1956.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#130 Příspěvek od Hubert_79 »

kokun píše:tohle nenapsal žádný rusák, ale sběratel ing. Radim Urbánek
Rusák možná ne, ale komunista.
Přílohy
komunista.jpg
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#131 Příspěvek od xsc »

kokun píše:Co na to někteří pochybovači, tady? :lol:
Že nelze srovnávat součástky z 50. let s těmi běžně osazovanými do ruských TV v letech 70.-80.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#132 Příspěvek od kokun »

Ke kvalitě ruských součástek se já celkem nijak nevyjadřoval (i když svůj názor na ně mám) - ta se tu probírala hned ze začátku.
Já spíše polemizoval o tom "svařování", poněvadž jsem se "k tomu nedostal".

A k tvp Rekord?
V průběhu výrobních let docházelo nejen k renovacím ale i podstatným změnám - nejen vnějšího dizajnu. Tu je třeba část stroj. překladu:
Od roku 1958 vyráběly továrny Record-A TV, které měly podobné parametry a vzhled jako Record TV, ale kvůli použití napájení transformátoru se spotřeba energie snížila a podvozek nebyl pod napětím.
Ty se zřejmě nejvíc vyskytovaly (prodávaly) tam, kde byl v té době TV signál. Což bylo nejdříve v Praze (a v dosahu jeho vysílače), následně v Ostravě (a okolí) a pak teprve v Brně (a okolí). Samozřejmě pokud někdo nedal přednost koupi našeho tvp (4001, či 4002), apod. - tehdy asi moc na výběr nebylo. Proto jsem ho v létě 1960 mohl vidět v provozu u pražského strýce. Kdy ho koupili (v kterém r.) už ale nwm.
I když ostravský vysílač byl spuštěný poměrně brzy po pražském, tak jak jsem psal už dříve, u nás se dal jeho signál zachytit jen na několika málo (vyvýšených) místech. Jsme v údolí - kopce ze všech stran. Přestože jel na K1-VHF (tudíž velký dosah), tak u nás v kopcovitém terénu a už velké vzdálenosti - příjem nic-moc.
Až kolem r. 60 (z iniciativy a svépomoci svazarmovců) byl u nás postavený a zprovozněný převaděč-opakovač (9H-9V) z Kojálu - pak se teprve příjem TV stal běžnějším i na "valašských kotárech". Proto se tedy ty nejstarší modely (jak naše, tak ruské - jiné tu v počátcích vysílání ani nebyly) vyskytly spíš vyjímečně. Kupovaly se tu už novější-pozdější modely tvp.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Syron
Příspěvky: 662
Registrován: 20 říj 2016, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#133 Příspěvek od Syron »

A v té době mohl být nějaký inženýr nekomunista? nebo antikomunista? Kdyby byl, co nebo kde by asi dělal? I když mi soudruzi dost komplikovali život, musím poctivě přiznat, že někteří, bohužel ale jen někteří, byli velice slušní lidé. Možná někoho naštvu, ale totéž nelze bohužel říct o některých lidech, kteří komunisty nebyli. Našli by se leckde, výjimkou není ani toto fórum. A do mne! možná některá husa zakejhá. Ale nemám rád, když se lidé posuzují jenom podle toho, v jaké partě nebo partii byli.

Mým posledním zaměstnáním za komunistů, za žádného "komunismu" byla práce technika sálových počítačů. Jeden vedoucí pracovník, zhrzený komunista, za mnou přišel, že celá"parta" výpočetního střediska je ve svazu přátel Rusů, nebo jak se to jmenovalo. Byl dost, s prominutím, blbý, ale držel se v korytě právě aktivitou ve zmíněném SČSP. Odpověděl jsem mu, že si přátele vybírám mezi lidmi, kterých si vážím. Řekl jen hm... a odešel.

Po převratu několik aktivních "antikomunistů" přišlo, abych jim podepsal, že jsem pro odvolání a vyhazov pro vedoucího výpočetního střediska. Inženýra, a samozřejmě komunisty. Když jsem se ptal proč, byl to velmi slušný člověk a jeden z mých nejlepších nadřízených, který svou "moc" využíval k pomáhání svým podřízeným. Každému minimálně jednou pomohl. Poslal jsem je i s tím papírem přímo tam, kam, snad je jasné. Zakrátko jmenovaného vedoucího vyhodili i z fabriky, a dokonce vrátným nařídili, že ho nesmí do firmy pustit.

Jeho funkci převzal jiný soudruh, velmi uvědomělý, a ten mě i s manželkou, mezi prvními spolu s dalšími vyhodil k 1. 11. 1990. Zbytek vyházel v další vlně spolu s likvidací celého výpočetního střediska.

Jinak, Honzo, Ten přehled TV je dobře udělaný a přínosný, i kdyby ho napsal sám rohatý. Dík za odkaz.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#134 Příspěvek od konosuke »

"komunisté" a slušnost, hmm, to bylo jen navoko abyseneřeklo neboť i poslední pěšák ve fabrice měl zastání na vyšších místech řízení (stát byl "dělnicko-rolnický" že jo) jejich (komunistů) zrůdná pravá tvář a charakter se naplno ukázaly po r.89
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#135 Příspěvek od kokun »

Franto
I když ing. Urbánek za minulého režimu možná teprve tahal kačera, tak každý z nás (dříve narozených) s ním (režimem) máme svoje zkušenosti. Ale jinak o něm (režimu) píšeš dobře.
Ano i dnes je členy (nebo aspoň příznivci) KSČM mnoho mladých, kteří před plyšákem ještě ani nežili.
I když je toto vlákno o starých dobách, ale spíše televizních (hl. těch přijímačích), tímto tu sem už zase zatahujeme politiku a jsme tudíž silně OT.
Sorry všem.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Historie a vzpomínky na doby dávno minulé“