trafopájka

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#136 Příspěvek od Hydrawerk »

Mnohé impulzní zdroje nemají moc rády zkrat. V trafopájce máš navíc hrozně tlustý sekundár, takže většina výkonu se fakt protopí na části s největším odporem, tj. na pájecí smyčce.
EDIT: Opraveno.
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 28 čer 2016, 00:30, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#137 Příspěvek od EKKAR »

Hydrawerk píše:Mnohé impulzní zdroje nemají moc rády zkrat. V trafopájce máš navíc hrozně tlustý sekundár, takže většina výkonu se fakt protopí na části s nejmenším odporem, tj. na pájecí smyčce.
Chceš říct, že část obvodu s nejmenším průřezem má nejmenší odpor, tak proto nejvíc topí??Už tu Okenu nechlastej, člověče, máš to po ní nějaký zmatený ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#138 Příspěvek od sis2 »

Sekundár má proti pájecí smyčce 6-ti násobný průřez, takže smyčka snad není zkrat, ale zátěž... tzn. 15% tepelné ztráty bude v sekundáru a zbytek na smyčce - nebo ne?

Uživatelský avatar
salora
Příspěvky: 694
Registrován: 04 srp 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#139 Příspěvek od salora »

Zdarec chlapi,nechtělo se mě tu číst těch cca 10 stran vlákna byt zajímavého ale zeptám se na něco spíše jiného,mám dvě trafopájky jednu doma /ten novější model/ a jednu na chatě starší snad z 60 let když jsem ji dostal jako začínající radioamatér vyrábějící krystalky až po nějaký ten superhet coby 13 letý hoch.
Nicméně jsem po tolika letech i s touto trafopájkou nadmíru spokojen a mimochodem si nepamatuju že by mě odešel primár ani po cca 2min. nepřetržitém provozu kdy např. roztavuji to tepelné pl. lepidlo a něco opravuji menšího kde se s tou tavnou pistoli nedostanu či podobně.
Z tohoto pohledu mám asi nějaké vyjímečné pájky oproti těm zde zminovaný s životnosti max.20 sec.
Ale ted k věci,vyměnil jsem po celou dobu užívání té staré trafopájky jen obal /pl. pouzdro za nové /původní byl ještě z bakelitu a nějaké ty pády prostě nevydržel.Nyní ale zápasím s vypínačem který jsem rovněž kdysi už musel vyměnit za jiný /neoriginální/ted jsem to nahradil vypínačem byt tam pasuje a jiný nemám takže bud onn či off a musím na to myslet a vždy vypínat ted navíc problém sehnat žárovku 6,3 V čili nepoznám kdy je vyplá či zaplá takže jsem se nejednou spálil.Našel jsem sice /novější lepší mikrospínač/v Tipě ale bez té kolébkové páčky ,nevíte kde ji sehnat ?Děkuji

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#140 Příspěvek od konosuke »

bez urážky teda: i já mám trafopájku cca 30 let starou z lepších časů model 1TRP 2-73 220V/75VA nebude lepší koupit zcela novou ? mám, pravda, sentiment pro staré věci ale stejně...
Naposledy upravil(a) konosuke dne 21 črc 2016, 18:36, celkem upraveno 1 x.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#141 Příspěvek od Hydrawerk »

Myslím, že můj Kyjovan ETP III z roku cca 1999 klidně pojede 2 minuty, kdyby bylo potřeba. Po nějaké době začne být trafo horké, pak je vhodné udělat přestávku.
ted navíc problém sehnat žárovku 6,3 V
Vážně? http://www.gme.cz/zarovka-z-6-3-e10-300ma-p510-112
Pokud ti jde jenom o indikaci zapnutí, tak tam vyhoví jakákoliv vhodná žárovka na 6 až 12V.
Dále se určitě dá sehnat nějaký tlačítkový spínač bez aretace.
http://www.gme.cz/p-h8301je-b-p631-331
http://www.gme.cz/p-c1501ab-p631-201
V mojí páječce je nejspíš od začátku Obzor MKO 16-01/15.
http://www.obzor.cz/eshop/mko-16-01-15
Přílohy
MKO 16-01-15 pic01.jpeg
(12.13 KiB) Staženo 44 x
MKO 16-01-15 pic02.gif
(6.23 KiB) Staženo 41 x

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#142 Příspěvek od konosuke »

žárovka z předního světlometu jízdního kola nebo osvětlení stupnice starého radiopřijímače 6-7V pasuje
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#143 Příspěvek od ohryzek36 »

ETP III pojede klidně i čtvrt hodiny v kuse, akorát se začnou tavit kryty (trafo si začne gravitací "dělat" cestu k zemi) a odpadají plastové spony z vývodu ke smyčkám, ale trafo a ostatní netavící věci to přežijí.

Aneb jsem tak před 15 rokama načapal ségry, jak se snaží s mojí pájkou a tyčkou klepířského cínu vyrábět nějaké ozdoby - smrad a řev to byl strašný :evil: .

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#144 Příspěvek od konosuke »

Velmi slabým místem jinak dobré čs. trafopájky je montáž pajecího hrotu na dva šroubky M3, závit v měděném sekundáru se snadno strhne, opravovalo se všelijak amartérsky na stránkách dobového AR apod.
Jinak se hodí na svařování PE fólie a výrobě ochranných obalů LP desek.
Trafopájka = atribut bastlíře
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#145 Příspěvek od kokun »

konosuke píše:žárovka z předního světlometu jízdního kola nebo osvětlení stupnice starého radiopřijímače 6-7V pasuje
konosuke píše:Velmi slabým místem jinak dobré čs. trafopájky je montáž pajecího hrotu na dva šroubky M3, závit v měděném sekundáru se snadno strhne, opravovalo se všelijak amartérsky na stránkách dobového AR apod.
Tak zrovna z předního světlometu bych nedoporučoval (6V; 0,5A - větší baňka a ta by do orig. stínidla-trubky ani nevlezla), to už spíš ze zadního (ta je jako ta stupnicová 6,3V; 0,3A menší baňka).

A závit M3? Jak u koho.
Já mám tuto "bakelitovou" trafopájku (TRP1 - 55) už od r. 1961. Bakelitové kryty X* rozmlácené, X* polepené - zato závity M3 původní (pro nevěřící mohu vyfotit, pokud bude zájem) 8O :roll:
Mj. - píšu o ní už na 1.str. tohoto vlákna (a ještě i v některém jiném).
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#146 Příspěvek od konosuke »

Původní šroubky z fabriky (nejspíš ocel) jsem nahradil mosaznými a drží, žárovka z kola má sice větší bambuli ale existuje i taková 6.3V s protáhlou baňkou která se do krytu vejde.
http://www.conrad.cz/zarovka-pro-osvetl ... i-stupnice
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
salora
Příspěvky: 694
Registrován: 04 srp 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#147 Příspěvek od salora »

No tak to se přiznám že takovouto spršku reakcí jsem skutečně nečekal,no zkusím všeobecně zareagovat pokud se mě to podaří od shora.Jak jsem uvedl přepínač koupit není problém v nedaleké Opavské Tipě bez násilí za pár krejcarů horší to je s tou aretační páčkou ,nakonec to budu muset nějak zmastit z nějakého plastu.
Koupit novou trafopájku jen kvůli spínači je myslím kravina ,obzvlášt když ji používám velmi málo na chatě 400,- vrazím raději jinde,ty doporučované linky s /vypínači/mě nevyhovují ,musí se pořád na to myslet a po ukončení letování zase vypnout což je nepraktické takový tam mám a navíc jsem naučen na samovypínání pokud povolím prst z té novější pájky,tak se odpojí a je klid.
Ano ta žárovka by to eliminovala pokud bych sehnal tu kolem 6V ale problém všude mají jen kolem 3,5 a pak až 12 V což mám také a jedna mě už uhořela tak dám aspon pro identifikaci že je pájka v provozu tu 12V i když jsem byl zvyklý na dobré osvětlení.Ta od kola ano se nehodí což je i zde potvrzeno jinými členy fora jak odběrem tak velikostí banky /nevleze do kulatého směrového stinítka.
Už si ani nepamatuju jak byli ty první CZ pájky s vypínačem řešeny určitě ještě ne mikrospínačem jak dnes myslím dost primitivně nějakou pružinkou z plechu či podobně.
Také jsem dal pro úchyt vlásenky M4 závit a mosazné šroubky v větší hlavou což vyhovuje k mé spokojenosti.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#148 Příspěvek od Eleman »

Pokud se týká stržených závitů, už toho bylo napsáno dost. Z vlastní zkušenosti však musím říci, že pokud se na koncích pájecí smyčky udělají kruhová očka, tak při dotažení šroubku se tento nevyvrací jako v případě rovných konců smyčky a závit tím netrpí. Jedinou nevýhodou je, že se musí při výměně smyčky vždy celý šroubek vyšroubovat, ale to se dá vydržet. A když se na smyčku použije fosforbronzový drát určený pro venkovní vedení, je její výdrž hodně slušná. Mám to léty prověřeno.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#149 Příspěvek od kokun »

Hydrawerk - Stejné foto µ-spínače OBZOR (MKO 16-01-15 pic01.jpeg) tu už dával už. Mutant dávno:
Mutant [size=75]v ne březen 24, 2013 6:28 pm[/size] píše:Jednu oranžovú by som rad ešte oživil, no neviem kde v SK zohnat orig. spínač, nechcem to prerabat na iný. Pôvodný je OBZOR MKO 16-01/15
konosuke píše:... žárovka z kola má sice větší bambuli ale existuje i taková 6.3V s protáhlou baňkou která se do krytu vejde.
http://www.conrad.cz/zarovka-pro-osvetl ... i-stupnice
Ano, tato se vejde, ale není to byciklová, ale zase jen stupnicová 8O

Na str.7 tohoto vlákna popisuju mnou vyrobenou trafopájku, kterou se mnou ovšem později vyhandloval kamarád.
Tl. spínače jsem vysoustružil z texgumoidu a jako spínač byla použita jedna část kontaktů z nějakého karuselu (získal jsem je tehdy ve vsetínském radioklubu).
Naposledy upravil(a) kokun dne 22 črc 2016, 09:11, celkem upraveno 1 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#150 Příspěvek od Nagant »

Žárovku do ETP III by měli mít v GME:
http://www.gme.cz/zarovka-z-6-3-e10-300ma-p510-112

Apropos, jakým nástrojem se tam šroubuje, resp. mění, když je utopená v tělese?

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“