Oprava úsporky ???

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#136 Příspěvek od Hydrawerk »

Otkundes: To bych čekal. Bude to asi docela dobrá úsporka.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#137 Příspěvek od Otkundes »

Duvsan:
Jak dokládají výsledky mého předchozího pokusu s napájením úsporky ze stejnosměrného regulovatelného anodového zdroje, úsporka snese i napájení kvalitně vyhlazeným stejnosměrným proudem. Všimněte si, že za provozu, v rozmezí napájecího napětí od 145V do 360V, byl odběr proudu ze zdroje téměř konstantní (30 mA) a příkon se měnil jen v souvislosti se zvyšováním napájecího napětí. Pokud chcete napětí pro spínaný zdroj předřadníku úsporky lépe vyhladit a pokud se Vám kondík do úsporky vejde, nic proti. Napájecí napětí a na něm závislý příkon, se trochu zvýší. Jen mám pochybnost o efektivnosti takového počínání.
Stroboskopický jev a z toho plynoucí namáhání očí, je oproti klasické lineární zářivce s tlumivkou, silně potlačen kmitočtem, na kterém úsporka pracuje. Bývá kolem 30 kHz. Samozřejmě, intenzita svetelného toku může být do jisté míry modulována, špatně vyhlazeným napájecím napětím, t.j. kmitočtem 100Hz. To sice zrak neregistruje, ale ke stroboskopickému jevu tak dojít může.
Pokud si chcete chránit oči, zkuste se zamyslet na světelným spektrem úsporky, daným kvalitou luminoforu, zda v něm nejsou příliš intenzivní některé vlnové délky, které lidské oko zrovna nevnímá, ale zrakový orgán je jimi zatěžován...
S násobiči napětí může být problém z hlediska bezpečnosti. Tu úsporku nainstalujete do svítidla. Obvykle konstruovaného na napětí do 250V. Předělávat to na vyšší napětí a takto to používat třeba v domácnosti, je zbytečný hazard, i když trubice třeba svítit bude. To raději dosloužilou úsporku nahraďte bezpečným originálem, s označením C€...

Hydrawerk:
Také mě včera překvapilo zjištění, jak dlouho již s nimi svítím...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#138 Příspěvek od Artaban001 »

pár mých schémat, i nízko napěťové modely
Přílohy
kompaktni zarivka ORAVA 20W.png
Některé pozice nebyly osazeny.
Rozebraná a složená, funguje.
(8.19 KiB) Staženo 97 x
usporka na 12V.png
dostala se mi do ruky s rozbitou trubicí, napájí lineární trubici
(2.5 KiB) Staženo 58 x
usporka_12V_15W.png
Funkční, rozebraná, obkresleno schéma, složená a funkční.
(4.08 KiB) Staženo 94 x
CCFT usporka.png
prasknutá trubice, mnoho závitů, veliká křehkost. Elektronika OK
(4.81 KiB) Staženo 133 x

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#139 Příspěvek od Hydrawerk »

To jsou nějaké nestandardní konstrukce.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#140 Příspěvek od Duvsan »

Otkundes, prúd zostáva konštantný, stúpa napätie, stúpa výkon. Iná indukčnosť tlmivky, iné indukované napätie, iný výkon.
S tým strobo-javom si to pochopil správne. Zvlnenie pôvodne bolo značné. Iste by mohol ľahko nastať stroboskopický jav i na tej pracovnej frekvencii, k točivým strojom by som to nedal.
S vlnovými dĺžkami vyžarovanými luminoforom to je samozrejme pravda a istú únavu pociťujem. Našťastie som nikdy nepatril k senzibilom. Subjektívne mi pripadá príjemné, keď svietia súčasne teplá biela (2700K) a chladná biela (4000K). Neviem, či je v predaji i niečo medzi.
Predpokladám, že ten násobič by sa zmestil do konštrukcie svietidla. Ak nie, urobil by som nástavbu. Neinštaloval by som to do lustra samotného. Ale robiť to nebudem, neriešim. Pokúša ma skúsiť kúsok od koncov vyslúženej lineárky (v koncoch sú katódy) upevniť kovové krúžky alebo vodivú fóliu a dať napätie na to. Ale....možno niekedy.

Ďakujem za konzultáciu.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#141 Příspěvek od Hydrawerk »

Zase jsem našel ve smeťáku docela kvalitní, ale vadnou 24W úsporku Osram. Vypadá to, že všechny součásti jsou funkční, až na přepálenou tlumivku (označena zeleně). Trubice při testování 2kV DC svítí. Někdy zkusím tlumivku vyměnit. Překvapením jsou miniaturní tranzistory divnýho typu 1N54B. Ale nejsou zničené. Asi to výkonově zvládají. Jedná se nejspíš o mosfety SSN1N45B. http://www.fairchildsemi.com/ds/SS/SSN1N45B.pdf
These N-Channel enhancement mode power field effect
transistors are produced using Fairchild’s proprietary,
planar, DMOS technology. This advanced technology has
been especially tailored to minimize on-state resistance,
provide superior switching performance, and withstand
high energy pulse in the avalanche and commutation
mode. These devices are well suited for electronic ballasts
based on half bridge configuration.
Přílohy
osram 03.jpg
(230.5 KiB) Staženo 38 x
osram 02.jpg
(165.58 KiB) Staženo 34 x
osram01.jpg
(282.72 KiB) Staženo 31 x

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#142 Příspěvek od Artaban001 »

Poznatek ohledně vyhlazovacích kondenzátorů: - Jejich velikost moc nezvyšovat. Pokud použijete víc upravených úsporek, nabíjecí proud svaří vypínač.. (proto ty malý kapacity - zbytkové kmitání světla "vyhladí luminofor svou setrvačností)

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#143 Příspěvek od Hydrawerk »

No 10uF musí být ještě v pořádku.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#144 Příspěvek od rnbw »

A 4x 100W ziarovka nie je prudovy naraz?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#145 Příspěvek od Hydrawerk »

Tak jsem se pokoušel opravit tuhle dříve zmíněnou úsporku. Na předřadníku jsem vyměnil spálenou tlumivku. Jinou závadu jsem nenašel. Tranzistory nebyly proražené. Ale nějak to furt nefungovalo. Tak jsem tam musel umístit jiný předřadník z podobné úsporky, které se spálilo vlákno. Vypadá to, že úsporka zase svítí. Trubice má furt velice slušný jas. Teď ji dám na testování do lustru.
Nějak jsem nešikovně vrtal do čepičky, takže mi upadnula. Ale dala se nahradit dutým nýtem.
Do nového předřadníku výrobce neosadil termistor, tak jsem ho tam doplnil. Ten nový předřadník pochází z této divné úsporky Tesla. http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums ... 01_216.jpg
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... &start=105
Maličké tranzistory se mi moc nelíbí, ale jsou to asi mosfety a zatím fungují...
Přílohy
osram a3.jpg
(180.09 KiB) Staženo 31 x
osram a2.jpg
(212.27 KiB) Staženo 37 x
osram a1.jpg
(188.79 KiB) Staženo 35 x
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 07 pro 2013, 19:11, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#146 Příspěvek od Duvsan »

Tak som to dnes zmeral. Zarazilo ma, aký je to problém. Na jednom rozsahu nehne ručičkou, na nižšom tá ručička doráža okraj a to u dvoch merákoch. Digitál sa správal podobne, len v číslach. Zachránil to PU110, ten sa správa korektne. Je ale rozhasený. Dám ho do poriadku a zájdem kamarátovi s lepšou výbavou, kvôli kalibrácii. Inak medzi elytom v úsporke o kapacite 5,6μF a 47μF je rozdiel cca 10mA. Trubica je z úsporky 22W, vydržala niekoľko minút a spálilo SMD. Reklamácia sa nevyplatí, kúpil som to cez internet. Doštičku som dal z nejakej 23W. Keďže chcem elyt 47μ, vymenil som tlmivku. Je zaujímavé, že podľa meráka vyhovela tlmivka z úsporky 15W (naproti výpočtom). Chvíľami mávam sklon veriť v strašidlá. No nič, snáď tam je trochu výkonová rezerva a úsporka vydrží o niečo dlhšie. Už som v nej prevíjal toroid, som zvedavý, čo bude ďalej. Druhá úsporka upravená podobne sa poručila po niekoľkých dňoch, ešte som ju nepozeral. Snáď táto vydrží.

Tak v tej druhej úsporke bola jediná vada a to prerušený 10Ω odpor v prívode napájania. To pravdaže znamená zvýšený nápor. Takže repete s tlmivkou. // Tu zapasovala tá z 18W úsporky. Tuším tiež s rezervou. Takže možno akurát. :D
Naposledy upravil(a) Duvsan dne 07 pro 2013, 22:54, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#147 Příspěvek od Otkundes »

To není o strašidlech. Záleží na tom, co jste měřil. Předřadník totiž obsahuje dvojici tranzistorů, které střídavě spínají. Pracuje tedy v impulsním režimu, na pracovním kmitočtu kolem 30 kHz. Předřadník tak generuje i harmonické kmitočty, které se Vám můžou naindukovat na měřící kabely a znehodnotit Vám tak výsledek měření, a to zejména u přístroje s velkým vnitřním odporem.
Aby toho nebylo dost, tranzistory pracují při napájecím napětí, s relativně vysokým zvlněním a střídavý proud, odebíraný úsporkou ze sítě, navíc nemá sinusový tvar. Za těchto podmínek Vám běžné multimetry, i ty citlivější analogové, správnou hodnotu sotva naměří.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#148 Příspěvek od Duvsan »

Ee, meral som prúd od siete.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#149 Příspěvek od Otkundes »

Vždyť právě - tuto chybu jsem dělal též...
Multimetry bývají na střídavých rozsazích kalibrovány sinusovým průběhem napětí (proudu) a obvykle ukazují efektivní hodnotu.
Podívejte se na schema od Hydrawerka. Vidíte za můstkem ten ellyt (4M7/350V)? Pokud zanedbáme úbytek napětí na diodách v propustném směru, úsporka za provozu odebírá proud, jen když napětí na ellytu za usměrňovačem, poklesne pod okamžitou hodnotu napětí v síti. Až pak se otevírá dvojice diod a kondík je dobíjen. Z toho plyne, že dobíjení ellytu se děje po dobu kratší, než je půlka periody sinusového průběhu. Měřidlem tedy neteče sinus, ale nějaká kombinace sinusu a exponenciály. A pokud ještě použijete kondík s řádově vyšší kapacitou a nízkým ESR, zvlnění na něm sice poklesne, ale napětí na kondíku bude vyšší. Diody pak budou otevírat těsně pod vrcholem (špičkou) síťového napětí a tím se šířka dobíjecích impulsů dále zkrátí. Proudové rázy na síť se tak zvýší a výsledný tvar impulsu, může být deformován ještě i vlivem impedance vedení (smyčky).

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#150 Příspěvek od Hydrawerk »

Asi tohle?
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“