elektron a střídavý proud.

Příspěvky, které svou "duchaplností" přesahují možnosti toho fóra.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#136 Příspěvek od radioelectrum »

pokud by neexistovaly gravitační vlny tak čím by ta gravitace fungovala ?

Pokud se dvě tělesa navzájem nějak ovlivňují tak to je nějakými částicemi které vychází z jednoho a ovlivňuje to druhé. Nebo existuje fyzikálně i jiný způsob ?
Na tuto otázku mi od základní školy kdy jsem se nad tím poprvé pozastavil nikdo neodpověděl, a podle mne to je základní kámen pro stavbu celí Fyziky.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#137 Příspěvek od danhard »

U elektrostatického pole je také silové působení a žádné elektrony tam nelítají, náboje sedí pěkně na prdeli na elektrodách kondenzátoru.
U magnetostatického pole je také silové působení a žádné částice v mezeře mezi póly nelítají, pohyb náboje je schován někde v magnetu.
U statického gravitačního pole také nic nelítá :)

Problém je, že gravitační pole má tak malou dynamiku, že projevy šíření jsou tak potlačeny statickými projevy, že jsou přímo těžko měřitelné, nebo vůbec zjistitelné.
A taky si nedovedu představit kvantum energie gravitonu, které by muselo být odvozeno od minimálního kvanta hmoty a hmota by se pak musela skládat z definovaného počtu kvant.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#138 Příspěvek od Cust »

Když pomineme bosony W a Z (které mají malý dosah), tak se dá říct, že účinky silového působení elektronů zajišťují fotony.
mrkni třeba zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kl ... _interakce

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#139 Příspěvek od samponek »

Říkali to i v televizi, že za silové působení můžou fotony, tak to asi bude pravda. :)

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#140 Příspěvek od radioelectrum »

danhard píše:U statického gravitačního pole také nic nelítá :)
pokud tomu tak je tak čím se to ovlivňuje ? Pokud dvě tělesa mají mezi sebou jakoukoli reakci (mechanickou, elektrickou, gravitační tak se musí ovlivňovat pomocí nějakých částic ? Pokud tomu tak není, a ovlivňují se nějakým polem tak co je vlastně to pole? Buď pole jsou částice, nebo to je něco co není v čase, prostoru a neuznává fyzikální zákony ?

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#141 Příspěvek od danhard »

Z wikipedie:
"Čas od času je předpovídaná pátá interakce, většinou jako vysvětlení rozporu mezi naměřenou a předpokládanou velikostí kosmologické konstanty. Jejich rozdíl je asi největším rozdílem mezi teoretickou a naměřenou hodnotou ve fyzice, činí celých 120 řádů. Vysvětení se zatím nenašlo."

Vysvětlení je jednoduché, všchny ty modely nesedí, takže si musejí vymyslet další obezličku, aby se teorie shodovala s praxí :lol:

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#142 Příspěvek od danhard »

Cust píše:Když pomineme bosony W a Z (které mají malý dosah), tak se dá říct, že účinky silového působení elektronů zajišťují fotony.
Jaké mají ty fotony vlastnosti u elektrostatického pole ve vacuu ?
Jakou mají vlnovou délku, frekvenci, energii, hybnost ?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#143 Příspěvek od Cust »

Opravdu se ptáš? nebo mě chceš zahnat do kouta a označit za idiotského papouškovače?
Pokud to opravdu nevíš, tak si nastuduj kvantovou teorii pole - ale to pak budeš papouškovat cizí myšlenky.
S troškou čtivé filozofie můžeš začít zde:
http://natura.baf.cz/natura/1999/6/9906-5.html

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#144 Příspěvek od danhard »

Myslím, že se ptám dostatečně konkrétně, tak mě neser nějakejma odkazama.
Bud víš a dáš konkrétní odpověď, nebo nevíš.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#145 Příspěvek od ZdenekHQ »

radioelectrum píše:pokud tomu tak je tak čím se to ovlivňuje ? Pokud dvě tělesa mají mezi sebou jakoukoli reakci (mechanickou, elektrickou, gravitační tak se musí ovlivňovat pomocí nějakých částic ? Pokud tomu tak není, a ovlivňují se nějakým polem tak co je vlastně to pole? Buď pole jsou částice, nebo to je něco co není v čase, prostoru a neuznává fyzikální zákony ?
Ty částice vzájemné interakce se kupodivu nazývají "polní" (intermediální) :)

Vzhledem k tomu, že graviton jako polní částice zatím nebyl prokázán, je teorie o zakřivení časoprostoru, kde se těleso pohybuje sice po přímce, ale "pokřivenou" cestou, je podle mě logičtější vysvětlení gravitace. Ale je to složitější si to představit.

Tím se teoreticky dostáváme k tomu, že "gravitace" se šíří rychlostí světla.

http://www.aldebaran.cz/astrofyzika/int ... icles.html
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#146 Příspěvek od Cust »

danhard: nikdy jsem to nepočítal a nikdy mě to nezajímalo - nevím 8-)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#147 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mimochodem, dnešní fyzika se dopočítala k tomu, že nás obklopuje 27-rozměrný prostor (teď nevím, jestli je to 25+1 nebo 26+1 ? , ale ta jednička označuje jeden, co je kolmý na ty naše tři známé vnímatelné a trošku nám plete hlavu) - ale to není o nějakém prolínání více vesmírů, ale o "štěpení" prostoru směrem k mikrosvětu.

Tam je i gravitace kvantována (už existuje tzv. kvantový dalekohled, umí rozlišit změnu gravitace na pouhém 1m výšky). Škoda, že nejsem Šamponek, už bych si ho stavěl doma. Nějaké ty chomáčky cesiových atomů a laser bych někde vyhrabal... :D

Dodatek k objevu gravitačních vln: http://www.aldebaran.cz/bulletin/2016_06_gra.php
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#148 Příspěvek od danhard »

Cust píše:danhard: nikdy jsem to nepočítal a nikdy mě to nezajímalo - nevím 8-)
Tak to ani nemůžeš dát odpověď na to, jak to funguje, když to nemáš nijak ověřené. Je to jen papouškování cizích názorů.

Je to podobné jako s nábojem, gravitační vlny vytváří každé pohybující se těleso :)
Jenom to neumíme změřit.
Zkoušel jsem to "na blízko" s centrifugou s gravitačně pólovým rotorem při 600tis. ot/min a nenaměřil jsem nic smysluplného.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#149 Příspěvek od Cust »

Cust mimo jiné píše:Opravdu se ptáš? nebo mě chceš zahnat do kouta a označit za idiotského papouškovače?
danhard po chvíli píše:Bud víš a dáš konkrétní odpověď, nebo nevíš.
Cust mimo jiné píše:nevím
danhard po chvíli píše:Tak to ani nemůžeš dát odpověď na to, jak to funguje, když to nemáš nijak ověřené. Je to jen papouškování cizích názorů.
tady je asi fakt někdo magor? nebo co papouškuju?
jen jsem zmínil to že jistá teorie předpokládá intermediální částice a upozornil na to, že to nejsou elektrony, ale fotony :roll:

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#150 Příspěvek od danhard »

Cust píše:tady je asi fakt někdo magor? nebo co papouškuju?
jen jsem zmínil to že jistá teorie předpokládá intermediální částice a upozornil na to, že to nejsou elektrony, ale fotony :roll:
Odkaz na intermediální částice tu už byl v podobné tématice vícekrát.
Sorry, ale další odkazy na wikipedii a na "Pejska a Kočičku" :lol: o něčem, "co jsi nikdy neřešil a nezajímalo Tě to", mi připadá jako papouškování.

Odpovědět

Zpět na „Hvjezdná pjechota“