Hraju si s nf integrovanými zesilovači,na starší kolena...

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#136 Příspěvek od ZdenekHQ »

Většinou se používá spíš G z "gain" a A jako "amplifi". Jenže já si můžu zavést písmeno jaké chci, důležitý je, aby každej pochopil jeho hodnotu a význam. Na vysoké si profesoři občas házeli vším možným v mezích symbolického značení, jak se jim to hodilo a líbilo, a kdo se v tom měl vyznat.
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 21 zář 2018, 22:52, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#137 Příspěvek od ZdenekHQ »

masar píše:Je to ČSN 36 7420. :wink:
Ta norma je dávno neplatná. Je údajně nahrazená EN 60268-3:2013, což je anglický text s českým překladem a jistě chápeš, do jakého PADu se tím dostáváme.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#138 Příspěvek od tomasjedno »

ZdenekHQ píše:Na vysoké si profesoři občas házeli vším možným v mezích symbolického značení, jak se jim to hodilo a líbilo, a kdo se v tom měl vyznat.
Jj, např. koule µ a koule psí :D

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#139 Příspěvek od xsc »

Když už řecky, tak takhle:
koule µ a koule ψ

A k tomu zisku. I angličtina rozlišuje Gain a Amplification, přičemž pro gain běžně užívá dB zatímco pro amplification obvykle jen poměr. Ale normováno to není.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#140 Příspěvek od tomasjedno »

xsc píše:Když už řecky, tak takhle:
koule µ a koule ψ
Díky! To ψ jsem nedokázal ze své klávesnice vyloudit a že je nahoře v nabídce mi došlo až teď.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#141 Příspěvek od xsc »

Nahoře v nabídce jsem našel jen velké Ψ. Malé ψ jsem zkopíroval přes mapu znaků.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#142 Příspěvek od masar »

ZdenekHQ píše:
masar píše:Je to ČSN 36 7420. :wink:
Ta norma je dávno neplatná....
Po technické stránce jistě. Ale jako poslední česká norma obsahuje názvosloví, doposud platné v českém jazyce, protože novější (zatím snad) není. Ale klidně ji nahrazuj překladem na úrovni Google-translátoru. Já jsem se tu normou neoháněl, jen platným názvoslovím. Normou jsi to chtěl podložit ty. :wink:

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#143 Příspěvek od tomasjedno »

xsc píše:Nahoře v nabídce jsem našel jen velké Ψ. Malé ψ jsem zkopíroval přes mapu znaků.
No jo, no. Tak jsem si zapnul řečtinu α μυζυ ιετ.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#144 Příspěvek od lesana87 »

Zisk se snad vždy počítá jako výnosy - náklady. To, co dostanu na výstupu, mínus to, co do toho na vstupu vložím. A takové počty jdou dělat jen s decibely. Je smutné, že některé OSVČ s tím mají takový problém.
Termín zesílení je univerzální, ten jde použít pro čistý poměr i pro decibely.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#145 Příspěvek od masar »

lesana87 píše:Termín zesílení je univerzální, ten jde použít pro čistý poměr i pro decibely.
Myslím, že i tohle terminologické "řešení" lze použít pouze v české "beletrii".
Pokud by totiž v odborném textu bylo napsáno např.:
Mějme dvoustupňový zesilovač.
Zesílení 1. stupně A₁ = U₂/U₁
Zesílení 2. stupně G₂ = 20log(U₄/U₃)
Celkové zesílení je dáno součtem zesílení obou stupňů.
...

tak kromě toho, že jsem takový nesmysl dosud nikde neviděl, zjistíme, že A₁ nelze sečíst s G₂ a že je text zmatečný.
Nebo pokud v jiném textu stojí věta:
Zisk je logaritmické vyjádření zesílení.
nelze v takovém textu pokračovat nahrazením termínu zisk "univerzálním" termínem zesílení. Bylo by to ignorování věty první.
A nedej pánbu, aby šlo o učebnici...
:wink:
edit: V jistém smyslu je tvoje tvrzení spráné. A sice termín zisk lze definovat pomocí pojmu zesílení. Ale zesílení nelze definovat pomocí pojmu zisk (pomineme-li matematickou definici odlogaritmováním původního vztahu).
ALE v každém případě jde o dva "nerovnoprávné" termíny a nelze je tedy navzájem zaměňovat.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#146 Příspěvek od lesana87 »

masar píše:Zesílení 1. stupně A₁ = U₂/U₁
Zesílení 2. stupně G₂ = 20log(U₄/U₃)
Celkové zesílení je dáno součtem zesílení obou stupňů.
Sčítat hrušky s jabkama by, bez ohledu na sebepropracovanější terminologii, mohl akorát debi1. :roll:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#147 Příspěvek od Crifodo »

lesana87 píše:Zisk se snad vždy počítá jako výnosy - náklady.
už bych v tom radši nepokračoval, protože ztráta je to tehdy když jsou výnosy menší než náklady, a až si nějaký maturant přečte tohle vlákno a pak narazí na pojem kolektorová ztráta, bude mít v hlavě chalupářskej guláš.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#148 Příspěvek od masar »

lesana87 píše:Sčítat hrušky s jabkama by, bez ohledu na sebepropracovanější terminologii, mohl akorát debi1. :roll:
To ano, ale mohl by se na tu terminologii vymlouvat (debi1 může). Ti ostatní hrušky a jabka sčítat nebudou, ale naopak vynadají tomu, kdo to takto napsal.
Ne, správná terminologie je tu od toho, aby do problematiky nevnášela jakékoliv nejasnosti a nejednoznačné výklady. Jinak to dopadne špatně.
To, co tady předvedl ZdenekHQ se svojí obhajobou zisku 200, je estráda, která k takovým koncům může vést.
:wink:

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#149 Příspěvek od samec »

G ako gain, A ako amplification, alebo žeby attenuation? :roll:

Energia 5MJ + energia 3kWh... Ja mám rád aj hrušky aj jablká. :chlupus:

Koľko prúdu do R12 pritečie cez D3? Nebude tých 30..70mV ešte aj málo? :upset:

Ktorý smajlík je v ponuke dvakrát? :whistling:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#150 Příspěvek od Hill »

Radši bych se vrátil k tématu: před časem jsem tu psal o zesilovači, který mě kdysi vytrestal. Byl v kazeťáku Elektronika 301, donesli mi to s vypálenými koncovými tranzistory a schéma mi vyšlo podobné, jako u stejnojmenného zesilovače z Voroněže (příloha), jen ten konec nebyl symetricky napájený.
To schéma jsem už nenašel, jen pamatuji, že byl docela opruz to zapojení podle desky překreslit, za tu pakárnu jsem si ho měl líp zaarchivovat... dlužno podotknout, že od toho roku 1976 jsem to stejně na nic nepotřeboval.
Originál tranzistory jsem nesehnal, tak jsem je zkusil nahradit KF507 a KF517, i když měly stačit kácéčka, ale ta v PNP verzi ještě neexistovala.
Zesilovač fungoval dobře s novými baterkami, jak napětí kleslo, prudce mu vzrostlo přechodové zkreslení. Dodnes na to vzpomínám, proč, vždyť klidový proud byl stabilizovaný dvěma diodami (ty přiložené zapojení nemá) a byl vcelku stabilní v celém rozsahu napájecích napětí. Když jsem totiž zapnul stroj na síť, koncové tranzistory se neuchladily. Po odpálení druhé sady káefek (tehdy už přijatelně drahých, ale ta ztráta času...) a stálé nedostupnosti ruských originálů jsem celý konec vypájel, oloupal desku, vyvrtal dírky pro MBA810 a prasecky vydrátoval celý koncák. Prostě plošňáky bez plošňáků. A byl pokoj. Kdo ví, třeba ten kazeťák v tom Hradci hraje dodnes.
Asi se na to přišlo při použití stejně zapojeného konce do rádiokazeťáku Vega 326, když tam dávali maďarskou mechaniku a Maďaři zkusili náhradu evropskými tranzistory. Celé zapojení bylo upravené tak, že hraje slušně jak s ruskými, tak evropskými, tranzistory, a to v rozsahu napájecích napětí od 7,5 V do 11,5 V. Ten koncák z Vegy je také v příloze.
Přílohy
zes_elektronika_301.png
zes_vega_326.png
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“