Krystalka pro chlapecka

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#136 Příspěvek od masar »

ok1hga píše:právě tou motivací může být i to, že mu táta něco postaví.
a pokud se na to nechytí, nemá ty správné "buňky"...
No v tvém případě tomu tak také nebylo, stejně jako v tom jadeově a také v mém. Na otázku rodičů (anti-elektrikářů) "co to v té kůlně zase kutíš?" následovala obvykle odpověď "ále nic..." a to z dobrých důvodů. :)
Po neúspěšném pokusu o výrobu otočného kondenzátoru (z plechu, překližky a hřebíku s vyřezaným závitem), sluchátka (z rozebraného klaksonu), hrotového detektoru (z jakéhosi "krystalu" ve skleněné tubičce od léků) se mi tyto díly podařilo získat hotové (táta mi sehnal ten kondenzátor) a s cívkou navinutou na dřevěné kostře z černého bezu (to si dám někdy patentovat) jsem na televizní anténu a drát z hromosvodu poprvé zažil ten vítězný pocit a se sluchátky na uších jsem usínal v posteli.
Možnosti byly dány "dílenskou" výbavou venkovské kůlny (pilka, poříz, kladívko, pilník...) a dostupnými materiály na vesnici. A možná právě to byla ta motivace k vymýšlení "jak na to". V genech to nebylo. Ani moje děti (ani vnuci) to v genech nemají a mají zcela jiné zájmy a schopnosti. A nezměnilo to ani stavění elektronických stavebnic...
:wink:

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#137 Příspěvek od konosuke »

mistrovským dílem krystalkáře byla interní vestavba všech dílů (součásti)
do pouzdra vojenského sluchátka 2x27Ω (bylo rozebíratelné, běžné telefonní
3FE 562 01 s jednou cívkou ne) jen kond ladičák se nahradil fixní hodnotou
nejmenšího provedení, a pár metrů drátu (anténa)
PS. už se tu raz probíralo že šlo o starší "civilní" sluchátko bez spojitosti
s armádou, no dejme tomu, sehnal jsem je u spojařů na vojně tak proto
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#138 Příspěvek od sinclair »

Všechny návody na krystalky, co kdy kde vyšly, tak VAROVALY před zklamáním stavitele právě použitím nízkoimpedančních telefonních vložek.
Kdo se z jakýchkoli důvodů nedostal ke klasickým 4kΩ sluchátkům, musel použít Otíky, vestavět do nich dvě vložky 2x27Ω či dvě 50Ω, jeden 102NU71, 3 odpory, kondík, vypínač a muselo se to napájet alespoň 3-4,5V ze 2-3 tužek AA, přikurtovaných na hlavovém mostu.
I tak to stálo lautr za hovno, zkoušel jsem to s velice dobrou 102NU71.
ÚB/AUT telefonní vložka 2x27Ω (žádná "vojenská"), nehrála s žádným druhem krystalky ani tady, pár desítek kiláků vzduchem od tehdy 1,5MW svítící Topolné.
Zkoušel jsem postupně obě vložky, 2x27Ω a pak i novější 50Ω, když se objevily, s různými zapojeními, s feritkami, odbočkami, zdvojovači...
Ani jedna bez pomoci tranzistoru neštěkla.
Klasická "radistická" sluchátka se často dědila z generace na generaci, po válce jich tu byly tři prdele. Svazarm měl pak těch tesláckých 4kΩ prdele čtyři, vojáci dtto, byl to spotřebák. Vojáci na ně měli pěno-gumový náušníky, luxusní.
Mně OK2VI nejprv půjčil 5kΩ luxusní sluchátka RCA s tím velkým bleskem a brzy donesl od svazarmovců funglové Tesly.
Naposledy upravil(a) sinclair dne 05 zář 2020, 09:07, celkem upraveno 1 x.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#139 Příspěvek od masar »

Ano. Následovala krystalka v papírové pohlednici. Ale tyhle "klony" postrádaly to největší kouzlo - ladění..., snad proto, že se večer míchaly stanice dohromady...
:wink:

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#140 Příspěvek od konosuke »

to se ví...pomocný trand si žádal aspoň napájecí tužku AA čímž byl půvab
bezplatného provozu v háji s celou slávou, no nedalo mně to:
Přílohy
náhrada sluchátek 4000ohm.jpg
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#141 Příspěvek od Crifodo »

konosuke píše:mistrovským dílem krystalkáře byla interní vestavba všech dílů
Nic moc mistrovského v tom nevidím, naopak pár mm vzdálenost cívky od plechu nutně degradovala jakost ladicí indukčnosti, na které jaksi u krystalky dost záleží. Pokud tedy mladý elév nemotal krystalku na vf toroid.
Mistrovské byly staré krystalky s precizním truhlářským zpracováním, voštinové cívky, kulový kloub páčky na skleněné trubičce s krystalem, to jo.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#142 Příspěvek od masar »

V době KC507 byla moje éra krystalek dávnou historií. :wink:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#143 Příspěvek od sinclair »

Ono existovalo něco, jako "hrající pohlednice"?? Nezaregistroval jsem to.
Dneska by "zlatý čínský ručičky" svedly do pohlednice narvat FM tuner s 30 předvolbami...že? :D
To konovo schéma je z 2. edice Šraita. V první edici tam ještě byl nějaký NU a chyběl tam ten důležitý odpor 4k7.
No ano, když se objevily první, drahé jak sviňa KC508, později KC507 a KC509, tak ty už šupajdily do Z6W-S.
Ehm...toroid místo otevřeného mg obvodu feritové tyčky? :D

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#144 Příspěvek od konosuke »

jo, křemík KCxxx přišel na trh později, první "tranzistorák" obsahoval 2x 103NU70 a plochou "Slanou" baterii 3R12
což utáhlo nízkoimpedanční "náušníky"
Naposledy upravil(a) konosuke dne 05 zář 2020, 09:32, celkem upraveno 1 x.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#145 Příspěvek od masar »

sinclair píše:Ono existovalo něco, jako "hrající pohlednice"??...
To nevím, ale vyrobil jsem si ji podle nějakého návodu v dobové literatuře (snad ABC?). Na některé detaily (kromě vinutí pavučinové cívky a zdířek z průvleků na šňůrky) si už nepamatuji.
:wink:
Naposledy upravil(a) masar dne 05 zář 2020, 09:39, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#146 Příspěvek od konosuke »

ABC event. VTM sem-tam zveřejnily podobné kuriozity (hrající algena a diodové dolby příkladem) z dílny mistrů Šraita
a Belzy, Nečáska či Nováka jo věčná chvála jim za to, vyrábělo se z toho co dům (a Elektra v okresním městě) nám daly.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#147 Příspěvek od EKKAR »

konosuke píše:to se ví...pomocný trand si žádal aspoň napájecí tužku AA čímž byl půvab bezplatného provozu v háji s celou slávou, no nedalo mně to:
Dodneška to mám někde v šupleti schovaný - na vojně ubastlený z ruskýho náhlavního jednosluchátka 50ohmů (drželo na hlavě pomocí textilní čelenky) a krabičky od pásky do psacího stroje, vypilovaný tak, aby seděla na tý bakelitový mušli - v krabičce byla tužkovka z nouze připájená na drátky (komerční pouzdro na 1 AA článek s pérovýma kontaktama byl v roce 1990 bastlířskej vlhkej sen), vypínač a právě tenhle Šraitův bastlík s jedním "kácéčkem" ... Díky náhlavní kontrukci to nikde nepřekáželo, zkušební kablík(y) visely volně od ucha dolů a když se respektovala napěťová hranice 48V, nebylo to ani nebezpečný. Kluci mi tenhle "sledovač" docela dost záviděli ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#148 Příspěvek od sinclair »

No zrovna Algena byla dost oser teda.
Myslím, že Ivoš zrovna pracuje na replice :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#149 Příspěvek od EKKAR »

Já těch minipřijímačů ve zdvojený škatulce od analgetik viděl víc, akorát už si nevybavím, čím jiným než barvou škatulky = druhem pilule od který škatulka pocházela se lišily. Barva výsuvnýho krytu škatulky byla podle obsahu - Algena měla tuším červenou, Dinyl šedou, Sedolor žlutou ... A myslím že byla i nějaká zelená a modrá. Naprosto bezpečně vím, že existovaly přijímače "Dinyl" a "Algena", údajně byly i další. Všecko reflexy, aby to mělo co nejmíň součástek ... Dinyl používal reflex s MAA115 nebo 125 a napájení 1ks NiCd knoflíkovýho akučka NiCd225 (1,2V nominál, kapacita 225mAh) a KC507 jako konec, Šrait ve svý knížce "Od krystalky..." navrhoval obvodově prakticky identickej přijímač do bastlený bočnice u brejlí.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#150 Příspěvek od lesana87 »

Sedolor měl modrý víčko.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“