Bohemia Energy zkrachovala

Aktuality a zprávy z oblasti elektroniky, komunikační a výpočetní techniky, teorie či software

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#136 Příspěvek od Crifodo »

ZdenekHQ píše:Tohle je taky dobrá rada od právníka - reklamace fakturace od BE nemá odkladný účinek na splatnost faktury.
Aktuálně jsem byl obeznámen s podobným případem u ČEZu, paní převedla odběrné místo (byt který nebude nějakou dobu využíván) na příbuzného, shodila jističe, přišla jí konečná faktura. ČEZ tam v rozporu se skutečností uvedl o nějaké stovky kWh vyšší stav elektroměru, nevím z jakého důvodu. Paní z vyděšení z penále zaplatila necelou tisícovku v konečném vyúčtování, za silovou složku kterou neodebrala.
Jak je to de iure, došlo ze strany ČEZu k bezdůvodnému obohacení - platba bez právního důvodu)? NOZ uvádí, že existující smlouva má vyšší právní váhu než bezdůvodné obohacení.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#137 Příspěvek od p32 »

ZdenekHQ píše:Tohle je taky dobrá rada od právníka - reklamace fakturace od BE nemá odkladný účinek na splatnost faktury. Ale protože vám v tomto případě nehrozí odpojení od dodávek elektřiny, reklamujte do 15 dnů a počkejte.
Na to nemusíš mít právníka, protože placení zvýšených záloh na základě předchozího vyššího odběru platí u normálního dodavatele. V zákoně to sice není, ale pokud s tebou dodavatel ukončí smlouvu jak EB, tak nemá žádný právní nárok něco dál předepisovat.
Takže ano, reklamovat, protože to je papírově nutné na budoucí prokázání komunikace, ale většinou jen u funkčního dodavatele, který neukončil smlouvu. A v žádném případě dále neplatit žádnou zálohu. Platí se jednoznačně už jen u DPI.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#138 Příspěvek od p32 »

Crifodo píše:Jak je to de iure, došlo ze strany ČEZu k bezdůvodnému obohacení - platba bez právního důvodu)? NOZ uvádí, že existující smlouva má vyšší právní váhu než bezdůvodné obohacení.
Ano, existující smlouva má opravdu vyšší právní váhu. Stačí si ji přečíst a najít to místo, kde je (spíše není) možnost předepisovat vyšší zálohy po vyúčtování na odběr vyšší než byla spočtena spotřeba za minulé období na daný měsíc. A je na odběrateli, aby prokazoval nejlépe pomocí fotek daného měřáku a potvrzených dokumentů od odběratele, že souhlasí nebo nesouhlasí s tím a s tím. Tzn. že při převodu na jiného odběratele jistě má v ruce přepis od toho ČEZu se stavem měřáku a dnem ukončení. Po této době nemá co platit, protože nemá existující platnou smlouvu!

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#139 Příspěvek od dvorak »

Ale já jsem se teď díval na ceník ČEZ pro ZTP/P, a tam bude od 31.12.2021 obchodní cena za dodávku elektřiny (cena za 1 MWh) navýšena o 100 % !!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#140 Příspěvek od p32 »

A kde máš odkaz na ten ceník?

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#141 Příspěvek od dvorak »

Ceník je normálně k dispozici na stránkách www.cez.cz, nicméně jej v příloze přikládám.
Přílohy
web_new-cenik_elektrina-pro-ztp_moo_102021_cezdi.pdf
(130.94 KiB) Staženo 204 x

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#142 Příspěvek od tomasjedno »

I ten Amper Market půjde pod drn.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#143 Příspěvek od EKKAR »

Tak samozřejmě že ji pohřbí - už mu nebude sypat měsíčně milióny, ale musel by nasmlouvaný ceny on sám dotovat z toho, co si nahrabal, když ještě nakupoval za jednu babku a prodával za deset. Akorát že by se mu to celý mělo dobře spočítat a nechat ho zaplatit ty samý sankce, který on uvaloval na případný výpovědi ze smluvního svazku s BE.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#144 Příspěvek od Celeron »

Tak mi přišla faktura od Bohemky za 1. - 13.10. na 1191,- což je 6,60 za 1 KWh.
Přišla taky faktura za 14.10. - 31.10. od DPI ČEZ na 2917,- což je 7,54 za KWh.
Koukám, že poslední měsíc od Bohemky byla pěkná zlodějna, vlastně jen o kačku míň než je nyní DPI.

No hlavně že mi když jsem po Bohemce chtěl podklady pro vyůčtování výkupu přebytků z FVE, tak mi sdělili, že za období 1.1.2021 do 13.10.2021 nemám nárok na zaplacení cca 2,5 MWh protože moje smlouva s nima o výkupu byla k 14.10.2021 zrušena. By mě zajímalo kým a jak to, že mi neposlali výpověď či aspoň nějaký oznámení?
Ptal jsem se na to právnickýho, jednoznačně fungují, protože fakturují spotřebu a tak musí dostát svým závazkům za do 13.10. 2021.
Otázka je, jestli za cca 1000 kaček, co mi dluží, má smysl s tím něco dělat.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#145 Příspěvek od Crifodo »

Mně se líbí, jak se k tomu staví autority.
Jednou tvrdí, že selhal stát, protože nevykonával dohled nad regulátorem k tomu účelu zřízeným (ERÚ - Vitásková), ten byl ovládán lobbistickými zájmy
jindy tvrdí, že to je důsledek požadavku EU na oddělení distribuce od prodeje, uměle vklínění překupníci ničím nedisponují, za nic neručí a můžou jen šmelit, "energetika má prodávat s minimální marží občanům a má patřit státu".

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#146 Příspěvek od EKKAR »

Jirko, já bych ten tvůj problém medializoval - za litr, o kterej pravděpodobně stejně přijdeš, si v TV a na netu nikdy víc srandy nedokážeš dopřát. Pošli to Černým Ofcím, Pepkovi Klímovi případně podobným spotřebitelským relacím, protože pokud ti BÉ-ENERDŽY zrušili smlouvu k 14.10.2021, tak veškerý svoje závazky z týhle smlouvy vyplývající jsou povinní splnit - to je obecnej fakt vyplývající z nemožnosti retroaktivní platnosti právních ujednání a úkonů, jedne ze základních pilířů římskýho a vůbec antickýho práva, na kterým se zakládá prakticky celý kontinentální právo včetně toho u nás platnýho. Prostě cokoliv, co se mezi tebou a jima odehrálo PŘED ukončením platnosti daný smlouvy, co tuhle smlouvu respektovalo, jsou obě strany povinný dodržet. Nejspíš od nich nic kromě zlejch pojmenování nedostaneš, ale aspoň rozmáznout je jak hovno po dvorku za tu ztracenou tisícofku můžeš ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#147 Příspěvek od Hubert_79 »

Nechci nikomu brát elán to "dát do televize", ale BE a nesplnění jejich závazku není mediálně příliš vděčné téma. Zkusit to samozřejmě může, ale myslím, že z uvedených institucí obdrží zdvořilé poděkování a "je nám líto, ale z důvodu ...... Vaše téma nebudeme zpracovávat".
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#148 Příspěvek od EKKAR »

No, ono tohle dost vybočuje z už okoukanýho schématu hromadný výpovědi z budoucích dodávek - tohle se týká něčeho, co ti šmejdi už odebrali a samozřejmě obratem ruky prodali - a vyhejbají se zaplacení. Vůbec bych se na ně neohlížel.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#149 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem kouknul na jednotlivý měsíce fakturace od Bohemky. Vyvalil jsem bulvy, protože to bylo inkasním příkazem, tak jsem to nějak nezkoumal.
do prosince 2020 byla KWh za 3,30
leden 21 3,50
únor 3,65
březen 3,72
duben 3,90
květen 4,50
červen 6,50
červenec 7,-
srpen 7,-
září 8,20
No do hajzlu, v září chtěli dokonce o 70 háků víc, než má nyní DPI!! 8O
Blbec, že jsem to nesledoval, ten krach se dal v podstatě tušit. :x
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#150 Příspěvek od Hubert_79 »

Koukám, že na tebe nic nehráli...
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Odpovědět

Zpět na „Co je nového?“