Kov odolny chloridu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#16 Příspěvek od Devo70 »

Za socíka sme v práci leptali plošáky chloridom v novodurovej "práčke". Vymyslel a vyrobil ju kolega (vývojár). Mala ohrev, otočný bubon poháňaný motorčekom zo stieračov auta, uzatvárateľnú nádrž.
-ST-

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#17 Příspěvek od termit256 »

kutilmil píše:Ak zoberieš hrúbku skla 5mm tak to má v tvojom prípade zanedbatelný vplyv na ohrev tekutiny vo vnutry.

Ešte to inak poviem To sklo pustí viacej tepla než bude schopný roztok vo vnútry bez intenzívneho miešania poňať.
Zanedbatelny rozhodne nema, meril jsem to.
Pokud bych v tom delal cely den nebyl by problem, proste se to nahreje a pak se teplota jen udrzuje. Ja ale delam tistak jen obcas a tak se mi nechce cekat nez se to nahreje. S plastem je to jeste horsi.

Ale s tim smaltem to neni spatny napad. Nekde se mi tu vali stary smaltovany sporak, zkusim z toho ty plechy vyriznout. Je doufam, ze chlorid pres ten smalt nejak nepronikne.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#18 Příspěvek od scorpions-cz »

No přes smalt možná nepronikne, ale pokud ty plechy budeš ohýbat, svařovat, letovat tak ho určitě narušíš. Nejlepší by bylo udělat nádobu a tu nechat posmaltovat.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#19 Příspěvek od termit256 »

Ted to mam ze skla, ktere taky nejde moc valne ohybat apod. Proste jsou to dve tabule a uzke steny jsou vytvoreny plastovym "spalickem" vyrizlym z tech polykarbonatovych okennich tabuli s dutinkami. Slepene je to silikonem. Vypada to podobne jako na tom videu, co jsem tu daval.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#20 Příspěvek od scorpions-cz »

To pak jo :lol:
Smaltovaný hrnec používám, když potřebuju něco poniklovat.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

sr71 píše:a co udělá chlorid s nerezem?
leptá ho, čehož se dá využít k výrobě cedulek a štítků, postup analogický jako při výrobě DPS.
Přílohy
nerez.jpg

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#22 Příspěvek od samec »

V inom vlákne tu chcel niekto vrtať 8mm diery do 1mm nerez plechu. Zdá sa, že by to šlo jednoduchšie vyleptať.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#23 Příspěvek od Sendyx »

Protože jsme kdysi trochu víc laborovali, tak se můžu podělit o pár nápadů na leptací vanu.
Pokud chceš použít smaltovaný plech, stačí opravdu kus kvalitního smalťáku z plechu do trouby. Jde to použít na dno leptací vany, boky se řeší "akvaristicky" - plexisklo nebo sklo, silikon... důležité je, aby celek byl tuhý a nekroutil se. Kolega používal smalťák proto, aby se vana dala položit na topné cihly.

Co se týče čeření, mnohem lepší než probublávání se mi jeví magnetické míchadlo. Lázeň chloridu se při styku se vzduchem potahuje vrstvou bordelu, musí se přikyseloval HCl, tak mi nepřipadá rozumné do toho další vzduch rvát, navíc je z toho určitě víc odparu a aerosolu...
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#24 Příspěvek od sr71 »

Crifodo píše:
sr71 píše:a co udìlá chlorid s nerezem?
leptá ho, èehož se dá využít k výrobì cedulek a štítkù, postup analogický jako pøi výrobì DPS.
leptané cedulky jsem kdysi pomocí chloridu vyrábìl z hliníku (už si to moc nepamatuju ale ten hliník se odleptává dost rychle)

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#25 Příspěvek od JirkaZ »

Jak to tady tak čtu....proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, že?

To je nějaká úchylka, sebemrskačství apod.?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#26 Příspěvek od Celeron »

Co si pamatuju, tak na plošákách a na galvanu Přeloučský Tesly bylo všecko z oranžovýho plastu, nejspíš novodur. Na galvanu se používají mnohem horší srá če, než je chlorid železitý.
Jo a nezapoměň, že i výpary z chloridu žerou. Kluci jednou nechali přes víkend v dílně fotomisku na olejovovým radiátoru a v pondělí měly všechny nenatřený díly soustruhu a frézky, tam kde nebyly mastný, rezatý fleky. A skříň kam se dávaly plastový kanystry s chloridem byla i přes komaxit za pár let sežraná.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“