Dělič napětí - známé hodnoty pouze přístroje do něj zapojené

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
apostol
Příspěvky: 15
Registrován: 23 led 2022, 01:00

#16 Příspěvek od apostol »

Děkuju, ale kdybych si to dokázal odvodit ze vzorečků, které znám, tak bych tady nebyl :-) Forum je poslední zdroj kam jdu.


Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.
Hill

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#17 Příspěvek od termit256 »


Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#18 Příspěvek od JirkaZ »

apostol píše:...
Děkuju, ale kdybych si to dokázal odvodit ze vzorečků, které znám, tak bych tady nebyl :-) Forum je poslední zdroj kam jdu.
Tady nejde primárně o vzorce, ale o pochopení (tj. nikoliv navrčení se zpaměti) toho, jak spolu souvisejí napětí, proud a odpor a jak lze v zapojení zjednodušovat některé kombinace (napěťové a proudové zdroje či nory spojené s odpory).

Aby bylo jasno, co je nora: je to v energetickém smyslu opak zdroje, tzn. spotřebič, ale s určitými vlastnostmi.

Pokud nepochopíš principy (udělej si třeba myšlenkovou analogii s rozvodem vody, tlaky, průtoky atd.), tak jsou vzorce zbytečné.

Na webu je spousta učebnic se základy teorie obvodů, některé dokonce napsané i docela lidsky, tak tam začni. Třeba viz http://fyzikalniolympiada.cz/texty/elobvody.pdf.

Uživatelský avatar
apostol
Příspěvky: 15
Registrován: 23 led 2022, 01:00

#19 Příspěvek od apostol »

Děkuju za snahu, ale poslat z google pár odkazů není pomoct. Odkazy jsem si přečetl, stále nevím jak dásáhnout příkladu, tak pokud nemáš odpověď, tak už prosím vlákno zbytečně nezahucuj poučkama.

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.4e) a 4f)
Hill

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Lukas-Peca »

apostol píše:...pokud nemáš odpověď, tak už prosím vlákno zbytečně nezahucuj poučkama.
Tak si najdi nějakého jiného koníčka, třeba vaření, na to najdeš přesné recepty na internetu. Ale pokud nebudeš mít potřebu tomu rozumět, tak to stejně nebude k jídlu :)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#21 Příspěvek od Hill »

Apoštolku, nepaprč se: celou dobu ti tu vysvětlujeme, že musíš vědět, co od toho děliče chceš, a co se smí na děliči stát, když odpojíš zátěž.
V těch odkazech je o tom snad všechno, ale ty si to neumíš dát do souvislostí. Podle toho, jaký je charakter zátěže, se také použijí vzorečky, i když vlastně jejich základem je vždy různě použitá trojčlenka Ohmova zákona a u lineární zátěže ještě vzorečky pro paralelní a sériové řazení odporů.
U LEDky je to něco jiného, to je nelineární zátěž, protože napětí na ní není přímo úměrné proudu, takže jí musíš omezit dodávaný proud, aby se neprotavila, a o napětí na LEDce se nestarat, to si zařídí sama.
LED může tvořit například i podstatný prvek děliče a sloužit jako stabilizátor napětí (v tom případě k ní je připojená nějaká zátěž paralelně). Kde má LEDka jen svítit, je každý paralelní odpor zbytečnou ztrátou.

Já už fakt nevím, jaké vzorečky (a hlavně - jakou vědu) pořád hledáš.
Dokud nebudeš mít představu, jak se ten dělič chová na vstupu i na výstupu při připojení a odpojení zátěže, žádné vzorečky nepomůžou, tomu musíš především rozumět.
To přirovnání k vaření podle kuchařky, co výše napsal Lukáš, je naprosto trefné.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#22 Příspěvek od Crifodo »

Tady je asi problém v tom, že volt-ampérová charakteristika LED nemá úplně jednoduchej vzoreček. Pokud přeskočím etapu s obyčejným odporem.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#23 Příspěvek od Hill »

Ale my pořád nevíme, jestli zátěží je odpor nebo LEDka.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#24 Příspěvek od Crifodo »

Když neví jeden, tak potom neví druhej, pátej, desátej.

Uživatelský avatar
apostol
Příspěvky: 15
Registrován: 23 led 2022, 01:00

#25 Příspěvek od apostol »

Hill píše::
V těch odkazech je o tom snad všechno, ale ty si to neumíš dát do souvislostí. Podle toho, jaký je charakter zátěže, se také použijí vzorečky, i když vlastně jejich základem je vždy různě použitá trojčlenka Ohmova zákona a u lineární zátěže ještě vzorečky pro paralelní a sériové řazení odporů.
Hillečku, taky se nepaprč ale vy pořád řešíte koncept, nereálnost, charakter... Já řeším příklad, kdy neznám R1 a R2, které ve všech případech, co jsem vygooglil vždy byly definované i v odkazech co se poslali. To co napsal passion bylo i tebou potvrzené že je správně a já bych jen rád věděl jak k tomu dojdu a třeba i mě, co se o to měsíc učí dojde souvislost. Může mi tedy prosím někdo ukázat postup? To je jediné co žádám. A třeba později kdy to budu studovat déle, budu řešit koncept a charakter obvodu.
Moje výpočty píšu:
R1=50ohm
R2=43ohm
Pri ohmickej záťaži Z1=92,5ohm (20mA pri 1,85V). Pozor, bez záťaže Z1 napätie vyskočí na 2,312V.

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#26 Příspěvek od JoDiK »

apostol píše:Může mi tedy prosím někdo ukázat postup? To je jediné co žádám.
Takže postup:
1. proud zátěží je požadován Iz=20mA, proud děličem volíme 10x větší tzn Id=200mA=0,2A
2. celkový odpor děliče je tedy Rd=U1/Id=5/0,2=25 Ohm
3. Odpor R2 spočítáme ze vztahu pro dělič: U2/U1=R2/Rd=>R2=9,25 Ohm
4. Odpor R1 je pak R1=Rd-R2=25-9,25=15,75 Ohm
Pokud budeme chtít spočítat R2 přesněji, provedeme redukci na paralelní spojení se zátěží,
která má Rz=Uz/Iz=1,85/0,02=92,5 Ohm
Pak z paralelniho spojeni 1/R2upr=1/R2-1/Rz=>R2upr=10,3 Ohm
Podle simulátoru https://tinyurl.com/y7bfjadb
jsou skutečné výsledky pro tyto hodnoty Uz=1,852 V a Iz=20,024 mA

Nejbližší hodnoty pro R1 a R2 v řadě E12 jsou 15 a 10 Ohm
Stačí?

Uživatelský avatar
apostol
Příspěvky: 15
Registrován: 23 led 2022, 01:00

#27 Příspěvek od apostol »

JoDiK píše:
apostol píše:Může mi tedy prosím někdo ukázat postup? To je jediné co žádám.
Takže postup:
1. proud zátěží je požadován Iz=20mA, proud děličem volíme 10x větší tzn Id=200mA=0,2A
Ano. Moc děkuju. Jamile si takhle dosadím Id tak podle vzorců již lze spočítat a ještě jednou děkuju. Ze kterého vztahu vychází, že si můžu za Id dosadit 10x větší proud?

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#28 Příspěvek od JoDiK »

apostol píše:Ze kterého vztahu vychází, že si můžu za Id dosadit 10x větší proud?
Jak jako ze kterého vztahu? Přečetl sis pořádně ten popis, co jsem ti posílal?
(teda omylem v odpovědi někomu jinému, ale předpokládám, že čteš všechno...:
https://www.vovcr.cz/odz/tech/381/page18.html )

Cituji:
Základním požadavkem je, aby se výstupní napětí děliče výrazně neměnilo. Tohoto požadavku dosáhneme vhodnou velikosti proudu děliče Id.
ID=(10 až 100)⋅I2 [A; A]
kde: ID je hodnota příčného proudu děliče, I2 je hodnota proudu zátěže (výstupní proud děliče).
Definice
Hodnota příčného proudu děliče, musí být 10x až 100x větší než je hodnota výstupního proudu děliče. Hodnotu závorky nazýváme koeficient navýšení.

Uživatelský avatar
apostol
Příspěvky: 15
Registrován: 23 led 2022, 01:00

#29 Příspěvek od apostol »

JoDiK píše:
apostol píše: Základním požadavkem je, aby se výstupní napětí děliče výrazně neměnilo. Tohoto požadavku dosáhneme vhodnou velikosti proudu děliče Id.
Četl, ale musím se přiznat, že tu poslední část jsem přeskočil a je to škoda a za což se omlouvám, protože to vše vysvětluje :( Ale více chápu, na co ostatní poukazovali (třeba jestli jet o odpor nebo ledka atd.) Ale poslední co bych potřeboval vysvětlit, abych to chápal je, na základě jakého pravidla, zákona násobím koeficientem navýšení? nechtěl bych si od nést "násob to 10 až 100" protože to někde psali :)

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#30 Příspěvek od Ruprecht »

Cituji:
Základním požadavkem je, aby se výstupní napětí děliče výrazně neměnilo
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“