Záměna PIC12C509 za 12F509

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od hafca »

Mám 3 stejné z jednoho nákupu a všechny dělají to samé.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

No a co ti ukáže programátor po přečtení paměti ? Už jsi ten program vypaloval ? Máš celou hlavičku-pojistky ?

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#18 Příspěvek od bdn »

I/ Zkontrolovat nastavení pojistek. Zejména nastavení oscilátoru.
II/Zapsat jednoduchý /testovací program, který nahazuje a shazuje bit portu a osciloskopem ověřit, zda 12F509 žije a běží dle očekávání.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od hafca »

Kontrolovat pojistky jde, ale jak mají být nastavené nevím. Mám jen ten HEX. Zkusil jsem tam nahrát nějaký test stažený z internetu a je to stejné. Proběhne zapisování, na konci to zahlásí chyby a konec.
Jestli na něčem zítra neztroskotám, postavím ten PICkit a uvidím.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#20 Příspěvek od BOBOBO »

Tvůrce programu by měl pojistky popsat .

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od hafca »

U PICů na rozdíl od Atmelu jsem to snad nikdy neviděl. Navíc je to 14 let stará záležitost, která teprve teď přišla na řadu. Takže honit autora je asi bezpředmětné.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#22 Příspěvek od BOBOBO »

Na tom Ic progu se ti pojistky ukáží po zadání typu procáku . Mohou tam být i chytáky , např. u jedné konstrukce s 628kou bylo nutno nepovolit watchdog .

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#23 Příspěvek od Mahoney »

2hafca: Kdybys poslal odkaz, nebo vložil obrázek, nebo zip archiv s tím projektem, tak bychom se možná dopátrali, určitě to bude mít někdo další taky uložené, nebo to bude ve webarchivu…Jen nějak vědět, co hledáme / řešíme. Myslím si, že bych ten program dokázal upravit i jen z HEX souboru.
hafca píše:U PICů na rozdíl od Atmelu jsem to snad nikdy neviděl.
Bývá to vždy zapsáno v zdrojovém kódu, přeložený HEX obsahuje i pojistky, a narozdíl od atmelů to není žádná věda, protože si nemůžeš odpojit I(C)SP a nemusíš připojovat žádný krystal, takže se tím popisem obvykle nikdo nijak zvlášť moc nezabývá.

Co se těch PICů týče, pokud si dobře pamatuju, záměnné jsou, je tam možná jedna malá změna v pojistce, ale to mám jen dojem, nechci kecat, a jinak to funguje… Co se týče programovacích specifikací, tam nějaké změny jsou, ale jak tu už někdo napsal, se softwarem IC-prog a programátorem na LPT portu to smažeš (jako 16F84A) i zapíšeš (jako 12C509), tam to fungovalo (a před mnoha lety jsem tak taky začínal).

Jinak v GME za 35,- Kč pořád mají PIC12C509A-04/SN, a mají jich dost (SMD pouzdro, dá se to připájet na redukci).

Jestli máš ale materiál na postavení klonu PK2 a naprogramovaný PIC18F2550, tak se s tím vůbec nezdržuj a postav si ho rovnou, za odpoledne ho máš hotové a ten to vytrhne celé, tam funguje vše jak má. Pokud nemáš naprogramovaný PIC18F2550, klidně ti ho naprogramuju a pošlu.

Kdyby chtěl někdo aktualizovaný PK2CMD pro 32bit linux (device file 1.63.148) tak mám , nedávno jsem to kompiloval... Stačí říct a vložím to, a nebo pošlu.
Naposledy upravil(a) Mahoney dne 06 bře 2022, 12:32, celkem upraveno 4 x.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#24 Příspěvek od bu2520 »

kdysi jsem klonoval jedno zařízení v malé sérii asi dvaceti kusů v originále byl použit céčkový PIC , koupil jsem dostupnější fkové a i když jsem do nich program nahrál nefungovaly a chovaly se jinak. Pak jsem sehnal céčkové a bylo po problému. Tak že tam nějaký rozdíl bude.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od jezevec »

Změnils v hlavičce programu typ PICu?
LIST P=16F88, R=DEC ;Direktivy překladače
include<p16f88.inc> ;Definice názvů registrů

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#26 Příspěvek od bu2520 »

já to klonoval jako binár, tak že to přes překladač nešlo. No šel jsem cestou nejmešího odporu

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#27 Příspěvek od Mahoney »

Já se mezitím podíval na ty pojistky a programovací specifikace a je to stejné a mělo by mu to chodit, jediné co má F verze navíc je command na smazání. Možná jsou ty šváby z Conradu opravdu nějaké špatné, stálo by to za vyzkoušení.

2hafca: Jestli máš chuť, můžeš mi to poslat a můžu je vyzkoušet a poslat zpět. Mám tu i nějaké PIC12F509, takže i kdyby byly špatné ty tvé, můžu ti k tomu přibalit a poslat spolehlivě naprogramované (mám z TME), a nebo ti můžu vypomoci s tím PIC18F2550… Jak chceš ty, záleží jen na tobě, stačí si vybrat a říct… kdyžtak napiš SZ.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od hafca »

Dík za nabídku, zatím se mořím s programátorem. Někde asi byla technologická nekázeň a svítí jen zelená LED. :(
Mám ještě cca měsíc času než to bude aktuální. Kdyby bylo nejhůř, ozvu se.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od hafca »

Programátor Pickit 2 jsem spáchal, ale moc jsem nepokročil. Po nahrání HEX hlásí, že chybí konfigurace a nabádá abych použil MPlab. To jsem zkusil a na tom skončil, to je už na mě vyšší dívčí.
Nemohl by se na to někdo kouknout?
Nevím, jak sem dát ten soubor, tak je na adrese http://hafca.h.sweb.cz/SP12led.HEX a dát uložit jako.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od forbidden »

Já tam ty konfigurační bity vidím. Programátoru musíš říct, že je má zapsat.
Přílohy
12F509 conf
12F509 conf
Naposledy upravil(a) forbidden dne 10 bře 2022, 18:49, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“