Prijem signalu DCF neboli radio na 77,5KHz

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#16 Příspěvek od JirkaZ »

Proč je třeba on-line?

Eagle ve své staré normální nezkriplené, necloudové a licenčně normální verzi (nejlépe 6.6.0) je stále ke stažení a do velikosti dvoustranné desky 60x80 mm ho lze použít v režimu freeware. Kromě toho je tu open source KiCad, až bombastický a zcela neomezený. Oba systémy existují jak pro Linux, tak pro Windows.

Existuje i řada dalších free systémů, ale tyto jsou myslím nejznámější a nejrozšířenější (což má výhodu v dostupných knihovnách, uživatelích a jejich zkušenostech atd.).

Uživatelský avatar
BastlDedek
Příspěvky: 22
Registrován: 30 bře 2022, 02:00
Bydliště: Ústí nad Labem

#17 Příspěvek od BastlDedek »

JirkaZ píše:Proč je třeba on-line?

Eagle ve své staré normální nezkriplené, necloudové a licenčně normální verzi (nejlépe 6.6.0) je stále ke stažení a do velikosti dvoustranné desky 60x80 mm ho lze použít v režimu freeware. Kromě toho je tu open source KiCad, až bombastický a zcela neomezený. Oba systémy existují jak pro Linux, tak pro Windows.

Existuje i řada dalších free systémů, ale tyto jsou myslím nejznámější a nejrozšířenější (což má výhodu v dostupných knihovnách, uživatelích a jejich zkušenostech atd.).
OnLine neni dulezite, jde o to ze jsem se na to koukal pres mobila v nemocnici a byla tam jedna krasna funkce ze tam byl primo odkaz na vyrobce nekam do ciny kdy po odeslani prijde do tydne boustrana deska i s popisem, prokovenim pripadne pozlacenými kontakty proste profi deska v nakladu 1-3 ks radove za cenu 2-3 dolaru (popsano v referncich).
Takze za radovych 50-100kc se rad zbavim vsech utrap s osvitem, vyvolavaním a leptani, proste veskere chemie... umi toto take eagel a ty dalsi designery pro kreseni DPS

V.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#18 Příspěvek od Bernard »

To by mohl být ExpressPCB, tam měli nacenění a objednávku rovnou z toho softvéru.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#19 Příspěvek od JirkaZ »

BastlDedek: no takový proces lze snadno udělat "ručně", tedy exportováním požadovaných souborů do formátu Gerber a zasláním výrobci přes jejich rozhraní.

Není vůbec od věci se nespoléhat na nějaké "automaty", pochopit, co dělám a co je potřeba. Navíc to pak není závislé na jednom dodavateli (opět mor a chyba).

Popisů, jak na to, je plný web a určitě je to i někde tady v historii.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#20 Příspěvek od Ivan_01 »

serviceman píše:Temic dělá spec. přijímač pro příjem DCF U4221B, který se obejde bez krystalu.
tento obvod kryštál potrebuje, pozri si DS. Bez kryštálu síce akotak ide, ale príjem stojí za prd

Uživatelský avatar
BastlDedek
Příspěvky: 22
Registrován: 30 bře 2022, 02:00
Bydliště: Ústí nad Labem

#21 Příspěvek od BastlDedek »

JirkaZ píše:BastlDedek: no takový proces lze snadno udělat "ručně", tedy exportováním požadovaných souborů do formátu Gerber a zasláním výrobci přes jejich rozhraní.

Není vůbec od věci se nespoléhat na nějaké "automaty", pochopit, co dělám a co je potřeba. Navíc to pak není závislé na jednom dodavateli (opět mor a chyba).

Popisů, jak na to, je plný web a určitě je to i někde tady v historii.
Drive jsem pouzival LSD "Layout system design" ten generoval vystupy do gerbera ale i do dalsich osvitovych stroju a treba i kresbu jednotlivych vrstev tisknul na propjene tiskarne. Ten LSD mel i automaticky router pro kresleni spoju pro vice vrstve desky. Ten router jsem pouzival jako zakladni navrh ktery jsem nakonec rucne upravoval tak aby treba filtracni kondenzatory byl co nejblize k napajecim nozickam obdobne i pro spravne rozmisteni civek a jejich kondenzatoru abych ziskal co nejlepsi Q tel LC obvodu. Ale toto nebyl duvod meho dotazu.
Ja se ptal v cem se to dnes kresli a hlavne na naslednou vyrobu abych se zbavil te ultrofialovochemicke tovarny včetně strihani a pilovani dps do pozadovaneho tvaru. Proto ta zminka o cinskem vyrobci DPS ktery dle dodane recense poskytuje hodne muziky za malo penez.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#22 Příspěvek od JirkaZ »

Jak už jsem psal, v amatérské a "lehčí" profesionální sféře v našich končinách je to podle mě dominantně Eagle a KiCad.

Pokud už máš s Gerberem zkušenost, tak nebude problém. Výrobci DPS obvykle poskytují *.cam soubory, pomocí kterých se při exportu do Gerberu docílí přesně toho, co potřebují.

https://duckduckgo.com/?q=eagle+gerber&t=h_&ia=web

https://duckduckgo.com/?q=kicad+gerber&t=h_&ia=web

A za všechny čínské PCB výrobce bych uvedl pěkně popsaný postup https://support.jlcpcb.com/article/137- ... desk-eagle.

Eagle je ke stažení tady http://eagle.autodesk.com/eagle/software-versions a znovu opakuji, že vřele doporučuji starší verzi, ještě před sežráním Cadsoftu Autodeskem a to konkrétně 6.6.0 na http://eagle.autodesk.com/eagle/software-versions/10.

KiCad je ke stažení na https://www.kicad.org/download/.

Dokumentace (oficiální i jednotlivými uživateli zpracované postupy a zkušenosti) k oběma programům je různě po webu, jsou i tištěné knihy atd.

Tady https://www.qsl.net/g4usp/MSF%20Rx/Simp ... ceiver.htm jsem našel projekt přijímače s FETem na vstupu a následujícími OZ. Autor poskytuje mj. soubory právě pro Eagle (*.sch a *.brd). Upozorňuji, že pro korektní funkci musejí oba soubory být ve stejném adresáři.

Jo a podstatná věc: možnost vlastní výroby bych nikdy neopouštěl (i kdyby se třeba vybavení mělo pro standardní situaci někam uložit). Být závislý na externím dodavateli, notabene z Číny, je nejen dnes ryzí zhůvěřilost.

Uživatelský avatar
Grafiaus
Příspěvky: 121
Registrován: 30 zář 2011, 02:00

#23 Příspěvek od Grafiaus »

musim stebou suhlasit , tiez som tazky senior a kreslenie nejakej dosticky je ako Sudoku , cvicit si hlavu a hladanie tej spravne cesticky , nieco si nakreslit , vyleptat je podla mna vzdy zabavnejsie ako cakat na nejaku dosticku desiatky dni , samozrejme ak by bol nejaky zivnostnik , to by som pochopil :) , ja by som asi umrel , ak by som musel na nieco stale cakat ,pekny den
Přílohy
esr.jpg

Uživatelský avatar
BastlDedek
Příspěvky: 22
Registrován: 30 bře 2022, 02:00
Bydliště: Ústí nad Labem

#24 Příspěvek od BastlDedek »

monterjirka píše:Válí se mi tu dvoje starší hodinky od Conrada, mají přijímače DCF, ale moc spokojen jsem s nimi nebyl...
Klidně bych je někomu věnoval na pokusy, možná kdyby se dala větší anténa...
Po mnoha letech se k elektronice vracim sam mam doma programovatelne hodinky ale jineho zamereni. Tak jestli mas kousek ktery muzes pro pokusy nabidnout za pivo tak ti rad to pivo zaplatim.

V.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#25 Příspěvek od JirkaZ »

Grafiaus: já nezavrhuju ani jedno, oboje má svoje.

Jsem živnostník a jednotlivé DPS řeším takovou metodou, jaká je zrovna vhodná (z nejrůznějších hledisek).

Vyjádřil jsem se jen ve smyslu, že je blbost vyhazovat vybavení na vlastní výrobu...

Uživatelský avatar
BastlDedek
Příspěvky: 22
Registrován: 30 bře 2022, 02:00
Bydliště: Ústí nad Labem

#26 Příspěvek od BastlDedek »

Psal jsem ze se k elektronice vracim po mnoha letech, takze zadne vybaveni v soucasne nemam. A znova si porizovat elektrochimckovratici fabiku uz nechci

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#27 Příspěvek od JirkaZ »

BastlDedek: aha, tak to nějak z popisu nevyplývalo...

Nicméně nejde o "fabriku", DPS se svépomocí dají dělat mnoha způsoby. Kromě fotocesty (a ta je s pomocí Positivu 20 velmi jednoduchá a nenáročná) lze třeba použít i laserovku, modrou fólii a žehličku.

Vše záleží na požadavcích na DPS. Navíc já třeba kvůli omezení nutnosti vrtání už léta preferuju SMD. Stačí pořádné brýle, popř. lupa a pokud je ruka nejistá, tak se dá opřít ;-)

Pro bastlířské účely se dokonce i z THT součástek dají SMD vyrobit...

Prostě možností je moře, stačí chtít. A samozřejmě umět se vracet i do minulosti, neb: a) je to velmi často prozkoumaná a ověřená cesta; b) vzhledem ke stále se "lepšící" situaci na trhu (nejen) se součástkami nám možná ani nic jiného nezbyde.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#28 Příspěvek od Celeron »

Dnes jsem mluvil se spolužákem, co je spoluvlastník Krystaly Hradec Králové jestli by nebyly k mání 77,5 kHz. Podívá se, jestli se tam něco neválí ve skladu. Pokud tam nebudou, je to beznadějný, tyhle nízký kmitočty se dělaly velký plátky ve skle alá baňky bateriových elektronek a už minimálně 20 let není mašina a polotovary na zatavení. Dnes jsou schopni dělat jen od 1 MHz výše v HC46 a HC51. Dnes už tam ani nikdo z dědků, co tyhle krystaly uměli dělat nenělá, všichni jsou dávno v penzi.
Pokud by tam něco leželo skladem, asi bude cena dost nestravitelná, cca 300 kaček kus.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#29 Příspěvek od rnbw »

Cinan ich ma, za tu cenu ich kupis 100 aj s postovnym. Akurat nebudu v skle, ale v kovovom valceku ako hodinkove krystaly.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#30 Příspěvek od JirkaZ »


Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“