Pračka SIEMENS WP12T455BY

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
spratek
Příspěvky: 55
Registrován: 22 úno 2014, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od spratek »

Vlafig píše:Tak pokud je to vrchem plněná pračka Siemens á-la Whirlpool, což jsem nějak z textu nevytušil, platí chybové kódy pro Whirlpool. Pokud píše chybu F:08 a těleso je v pořádku, tedy není přerušené a nemá svod (nejlépe ověřit jiným tělesem připojeným jen tak na fastony při programu ždímání, tedy bez ohřevu vody), nabízí se ještě vadné relé topení na desce elektroniky. Jinak pračka provádí kontrolu všech periférií a tedy i topného tělesa na začátku a na konci každého programu snad s výjimkou vypouštění.
Díky ze upřesnění. Druhou spirálu tedy nemám, možná by stálo za to jí koupit, koukal jsem na ní a není zas tak drahá.
Ale to relé by taky mohlo být ono, protože po spuštění udělá buben jednu otáčku a pak je slyšet dvě cvaknutí, pak se to opakuje a po třetí otáčce už je slyšet jen jedno cvaknutí a vyskočí chyba F08.

Uživatelský avatar
Vlafig
Příspěvky: 182
Registrován: 28 kvě 2019, 02:00

#17 Příspěvek od Vlafig »

Nedošlo mi, že běžný člověk, tedy" neopravář" nemá doma více topných těles do praček. Já mám jedno nové, zaručeně dobré a pro tyto diagnostické účely ho používám. Ale pokud je odpor spirály cca 30 Ohm a svod na kostru není, nebo je řádově vyšší než 20 MOhm, mělo by být těleso snad v pořádku.
Dveřní zámek bych vyloučil, to by se pračka vůbec nerozběhla a na tuto závadu mylně poukázala špatná interpretace chybových kódů pro jiný typ řídící elektroniky.
Zkusil bych opravdu vyměnit to relé topení, je to to největší relé na řídící jednotce. Někdy pomůže do něj klepnout a kontakty se dostanou do správné polohy a pračka se rozeběhne, ale pozdější výměna je samozřejmě nutná. Na desce nebude nic vidět, je oboustranná a studeňáky se na ní nevyskytují. O to hůře se z ní ale pak něco doluje.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#18 Příspěvek od keemo »

Otazka je cim to meril, na mereni probiti proti kostre bezny multimetr asi nestaci.A jestli je teleso obalene vodnim kamenem tak muze byt probite a nemusi to byt videt...

Uživatelský avatar
Vlafig
Příspěvky: 182
Registrován: 28 kvě 2019, 02:00

#19 Příspěvek od Vlafig »

Naprostý souhlas, a proto ta kontrola novým zaručeně dobrým tělesem před dalším bádáním. Někdy se těleso za sucha jeví jako v pořádku a pod vodou a ve vlhku pak probíjí a mate to elektroniku. Ale kupovat ho je zbytečné, spíše se domluvit s někým, kdo by mohl zapůjčit na odzkoušení.

Uživatelský avatar
spratek
Příspěvky: 55
Registrován: 22 úno 2014, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od spratek »

Těleso jsem teda měřil běžným multimetrem, ale píšou u něj rozsah 40MΩ.
Jinak včera jsem se v tom zase rejpal a nějak jsem to zprovoznil, ani nevím, jak se mi to povedlo.
Chtěl jsem se podívat na to relé, takže jsem odpojil všechnu kabeláž co byla napojena z boku té základní desky, Ještě jsem odpojil konektor topného tělesa. Rozlouskl jsem pouzdro základní desky a mrkl na relé. To vypadalo normálně (pro zajímavost je to HF 115F 012-1H3A 16A). Jsou tam ještě i jiný relé, ale ty jsou menší a jsou schovaný pod chladičem. Pak jsem to zase všechno dal dohromady. Topný těleso jsem odkamenil, ještě pro jistotu proměřil i v mokrém stavu :) a vrátil zpátky, zapnul pračku a pračka pere.
Moje teorie je, že buď to bylo kouslý relé, jak psal Vlafig nebo byl vyklepaný nějaký konektor, protože poslední dobou pračka dost poskakovala s ohledem na dosluhující tlumiče. Včera jsem teda vyměnil i tlumiče. Takže vibrace už jsou taky v normě.
Pro zajímavost posílám fotky té desky, ale nešlo to moc dobře zaostřit, bylo málo místa.
Zatím děkuji všem za podnětné rady.
Pro jistotu koupím alespoň to relé a pokud to bude mýt ještě nějaký vývoj :roll:, tak budu informovat .
Přílohy
IMG_20220411_201146_637.jpg
IMG_20220411_202724.jpg

Uživatelský avatar
Vlafig
Příspěvky: 182
Registrován: 28 kvě 2019, 02:00

#21 Příspěvek od Vlafig »

Myslím, že kabely z konektorů jenom tak nevypadnou, jsou docela dobře fixovány západkami a vyndat je jde někdy i dost obtížně. Viděl bych to podle příznaků na to seklé relé. Až se to stane příště, budeš už vědět, kam sáhnout - poklepat na relé nebo ho rovnou vyměnit.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“