Z čeho je tento zdroj?

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#16 Příspěvek od houmr »

Já už jsem je opravoval na přelomu tisíciletí pro reexport na Ukrajinu a obrazovek do nich byla kvanta. Byly snad ve všech porevolučních dovezených nebo prodávaných Clatronicech, Intervisionech, Elekt, Interbuyích, Toshibách a já nevím v čem všem, které dojížděly na VN trafa a různé složitější závady, které už nebyly tak "unifikované" jako v těch Rubínech. Stejné zakřivení, stejné hrdlo, stejný vychylovací úhel, jen jiný plast na patici (při troše opatrnosti ho šlo přehodit, jinak se přehazovala patice na tišťáku. Takové černé Rubíny C381,391 s obrazovkou se zatmaveným stínítkem vypadal skvěle. Šly tam dát i úzká hrdla, v ostřícím napětí tam byla rezerva. O co byla snadná výměna v Rubínech, o to horší byla v Selenách - zadem a se strašně dlouhým závitem, často ještě zalepeným od barvy...
Ty impulzáky byly myslím z toho spolehlivějšího co v tam bylo. Skvělá byla ta modulová koncepce, takže snadno to šlo poskládat z náhradních dílů.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#17 Příspěvek od kokun »

Tak já problém s obrazovkami neměl - vozil jsem je na repasi do RETONu (v Rožnově p.R.) - většinou "výměnným způsobem". A tyto repasované měly "výdrž"!

A velmi často jsme s kolegou kupovali obrazovky II., či III. jakosti (kvůli nižší ceně a tím pádem i nižší ceně za opravu) - ty třetijakostní ještě raději.
Obrazovka II. jakosti měla většinou tzv. "ucpaňáky" - tj. několik otvorů v masce bylo ucpaných (zřejmě už "od nova" - pravděpodobně přímo "odpadem" při jejich lisování). Ještě se mezi sebou lišily a byly rozdělovány na třídu A, anebo B. Podle toho, zda byly "ucpaňáky" uprostřed, anebo po okrajích stínítka obrazovky.
Třetijakostní mívaly zakryto i několik otvorů vedle sebe - bylo to způsobeno odpadlým kousíčkem vnitřního aqadaku v báni, který držel statikou na masce.
Když jsem kdysi zjistil, že "se dá odstranit", tak jsem je kupoval raději, než II. jakost - protože po "odstranění" z ní byla v podstatě obrazovka prvojakostní.
A jak jsem na to přišel? Náhodou - když jsem měl zapnuto několik tvp naskládaných na sobě. Pravděpodobně při zapnutí tvp a proběhnuvším proudem degaussing cívkou, mělo za následek, že ten kousíček aqadaku (v "sousedním" tvp) z masky odpadnul a zůstal ležet někde vespod té báně :o
Taky bývaly levnější obrazovky se zhoršenou čistotou barev, ale to jsme raději kupovali ty s vadou na masce. Zhoršené podání barev bylo více vidět, než třeba 4 "ucpaňáky" na celé ploše :wink:

Sry - a to už jsme zase v nostalgii :D
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od Sendyx »

Z těch ruských TV zdrojů - výprodej tuším koncem 90. let - někdo konstruoval laboratorní zdroj, nepamatujete to někdo?
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#19 Příspěvek od kokun »

foxrider píše:Dobrý den, díky za informace a schéma. Aha, takže teda z telky to je...:D

Vzpomínám si že ten Elektron C380D jsme kdysi měli. Jednou nám ho přímo doma opravoval TV opravář, byla tam prý vadná (proražená) dioda ve zdroji, pamatuju se že taková malá, asi jedna z primárního usměrňovače - vyrážel totiž pojistku.
Ano - dioda v síťovém můstku má označení КД209Б lépe КД209В a je zhruba stejně velká, jako dioda 1N4007 - kterou by snad taky šla nahradit.
Jen mně trochu zaráží, že si tento zdroj vůbec nepamatuješ, zvláště když jsi tenkrát tomu servisákovi "asistoval" (hleděl pod ruce) :o :D
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#20 Příspěvek od Kremik »

Mi byly tyto zdroje sympatické, i když první jeho opravu jsem úspěšně nedokončil, měl jsem omezený čas a druhý den byla telka opravena v servisu výměnou celého zdroje, tak jsem se ani nedozvěděl co mu bylo (běžel jen někdy).
Jeho schéma je blbě rozkreslené, když se kulturně překreslí, je jasně patrné jak pracuje. Taky jsem si s ním později hrával. Neměl rád, když se mu na sekundár pověsil násobič napětí, to pak všechna jeho napětí lezla nebezpečně nahoru. Spínací trand všechny mé pokusy však přežil.
Když však odejde a přeruší se jeho emitorový odpor, odskáče to hodně dalších součástek. To je asi jediná jeho nevýhoda.
Nalezený zdroj autora vlákna by šel v pohodě rozběhat. Pokud nemá šluslý trand, skoro nic mu vlastně není.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#21 Příspěvek od xsc »

Problém byl i ten tyristor, pokud jsi ten ruský neměl. On je totiž docela rychlý a z našich za něj není rozumná náhrada. Párkrát jsem ho "vyrobil" ze 2 tranzistorů, některé zdroje podobné koncepce tak i zapojené byly, nebo používaly místo něj tranzistor s dostatečným zesílením. Podobný samokmit byl i v jugoslávské Tesla in-line 110, která jinak s Teslou neměla nic společného. Ale ten se vyráběl 5 let předtím, než přišly tyhle ruské.

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#22 Příspěvek od foxrider »

kokun: Nene, neasistoval. Jen si matně vybavuju že u odkryté telky měl na stolku takovou nějakou černou krabici - něco vedle pájel a pak až jak jí šrouboval kryt a dával do telky.. A když už bylo hotovo, jsem se ho ptal co s tím vlastně bylo. Povídal že dioda ve zdroji. Nechal jí tam ležet, taková malá černá. Jako je ta 1Nxxxx.
Ani se nepamatuju kdo to tehdy vlastně opravoval, jestli p. Pařízek, nebo Rumler, Pittner to asi ale nebyl. Fakt nevím. Tady opravářů bylo několik.

Kremik: už je vytěženo, doutnavka, ty velké sekundární diody (asi budou rychlé), červené velké odpory, (asi) svitkové kondíky a jeden keramický, ten je až na 5kV. Ještě teda zkusím ten tyristor.
Šlo to ale těžko odpájet, vše strašně zoxidované.

Taky mně nejdřív napadlo zkusit ho "ze srandy" rozběhat, ale když jsem to detailně prohlédl, ještě tam byla nějaká součástka prasklá - takový dlouhý váleček (nebyl to odpor), průchodky elytů na primáru zpuchřelé a jsem musel vývody rovnat, tyjo kdyby vybouchly... kdo ví jak to dlouho leželo venku. Ale je to pěkný zdroj, působil na mně dost poctivě, masívně... :D

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#23 Příspěvek od kokun »

foxrider píše:kokun: Nene, neasistoval. Jen si matně vybavuju že u odkryté telky měl na stolku takovou nějakou černou krabici - něco vedle pájel a pak až jak jí šrouboval kryt a dával do telky.. A když už bylo hotovo, jsem se ho ptal co s tím vlastně bylo. Povídal že dioda ve zdroji. Nechal jí tam ležet, taková malá černá. Jako je ta 1Nxxxx. ...
Tak zřejmě to byl ten zdroj (zakrytovaný z obou stran) - i když barva těch krytů bývala spíše tmavě šedá (jako na foto níže).
Na tvých fotkách je z toho krytu (ze str. součástek) jen pouhé torzo - z druhé strany je ten kryt téměř celý.
Jo a ty vývody síťových ellytů jsou "zkřivené" už v originálu.

Takto vypadá zakrytovaný zdroj v tvp - do jeho konektoru je zasunuta ta DPS s mnoha přípojnými konektory s kabeláží
(zasouvá se po těch bočních rybinách):
Obrázek

Několik pohledů na tento zdroj: tady
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#24 Příspěvek od kokun »

Sendyx píše:Z těch ruských TV zdrojů - výprodej tuším koncem 90. let - někdo konstruoval laboratorní zdroj, nepamatujete to někdo?
V našich časopisech nevím - ale tady ho upravoval rusák :wink:

Podrobný popis zdroje: https://nvs-mvv.ru/obzor-programm/blok- ... o-modulya/
A ještě jednou - tady: http://davsergej.narod.ru/blmp3-3.htm
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Součástky“