Mikrovlnka Sencor

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#16 Příspěvek od VASEK_W »

Já tedy nevím, když se nám tají typ, tak neznáme ovládání :-(
Ale jedna rada do života. Každá mikrovlnka, co nemá ten druhý knoflík na nastavení výkonu, musí mít možnost nastavit požadovaný výkon pomocí toho prvního knoflíku, nebo tlačítek na panelu :-)
Tak tam bych začal, a nějaký větší výkon na zkoušku nastavil.

Nikdy se mi zatím nestalo, že by mikrovlnka měla o hodně nižší, až skoro žádný výkon oproti nastavenému.
Buď nešla vůbec z důvodu klasických závad, nebo "střílela, případně sršela" okolo výstupu magnetronu.

Vašek

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#17 Příspěvek od Ivan_01 »

mi-ro píše: a k čemu vám všem bude typ mikrovlnky?
aby sme napríklad vedeli, či nemá mikrovlnku s invertorom, vedeli spôsob ovládania atď ?

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#18 Příspěvek od MiraSt »

Já měl mikrovlnku která se chovala tak, že v zapnutém stavu plynule ztrácela výkon až do nuly a zase nabíhala až skoro na max. Byl prasklý ten prstencový magnet na vlnovodu.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#19 Příspěvek od kejki »

VASEK_W píše:Nikdy se mi zatím nestalo, že by mikrovlnka měla o hodně nižší, až skoro žádný výkon oproti nastavenému.
Buď nešla vůbec z důvodu klasických závad, nebo "střílela, případně sršela" okolo výstupu magnetronu.

Vašek
A to zas ano, Whirlpool JT379 se prostě rozhodla a nemikrovlnila. Po každé razborce-sborce zase chvíli ohřívala, než se rozhodla, že jí to nebaví. Přešlo jí to po výměně magnetronu, ale je hlučnější, než by měla být.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#20 Příspěvek od Yarda1 »

Takhle to může dopadnout, když se v elektrice hrabe někdo, kdo tomu nerozumí. Tady to naštěstí snad dopadlo celkem dobře:
https://kutilska.poradna.net/questions/ ... lka-motoru
Já mikrovlnce, pokud už není v záruce, dopřeji lehké spočinutí v náruči SD. Ale předtím si z ní vyndám skleněný talíř, už jednou se mi to vyplatilo, ty skleněné talíře jako ND nejsou zrovna levné.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#21 Příspěvek od Artaban001 »

Ještě bych zkusil sundat fastony z magnetronu - před tou operací vypnout ze sítě a vybít kondenzátor - svorky očistit, fastony zkontrolovat, zda jsou správně nakrimpované, trohu je stisknout klešťama a nasadit zpět. Žhavením tečou proudy o velikosti několika ampér a při napětí do 4V mezi fastonama je sebemenší přechoďák hned poznat. POZOR: Na těchto vývodech je vysoké napětí proti kostře během chodu i krátce po vypnutí - než se vybije kondenzátor. y

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#22 Příspěvek od Crifodo »

Jedna mikrovlnka mě zlobila přerušeným vn sekundárem trafa, napřed nahodile v několikadenních intervalech. Všechno ostatní bylo OK.

Souhlas s tím, že laické opravy podobných zařízení jsou velmi nedoporučeníhodné.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#23 Příspěvek od mi-ro »

Artaban001, tohle podepisuji. A proto fastony k magnetronu i pájím.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#24 Příspěvek od Celeron »

Já jsem v Brandce radši namačkal nový fástony, starý byly vyhřátý. A jestě jsem je pěkně "předpružil" kleštěma.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rysTR
Příspěvky: 171
Registrován: 13 led 2011, 01:00
Bydliště: Třebíč

#25 Příspěvek od rysTR »

Mám k dispozici zánovní magnetron pod označením Witol 2M2 193 č. 050920AB D22. SE
Oba mají pouze dva přívody silným drátem.
Starý má označení JENS JM002 sr.No H 1107 02020 76
Cívky mají ale podle pohledu každá jiné počty připojení, takže se nedají vyměnit(asi)

Má to význam je zkusit namontovat a zaměnit ?
Jinak vše spíná jak má a mikrovlnka se normálně rozeběhne, ale nehřeje. Fastony (násuvné spojky) jsem také již přimáčkl a nic.
Ps.:Ta žárovka se má připojit k těm silným drátům?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#26 Příspěvek od Artaban001 »

V příloze máš fotku většinou používaného transformátoru.
Spodní vinutí je vstup a vedou do něj dva vodiče. Ty dva vodiče od něj odpoj a na ty dráty připoj tu žárovku - tím bude trafo odpojeno a můžeš relatívně bezpečně hledat závady v ovládání. Je to strana 230V. Zbytek transformátoru je strana 2.5KV a ta se měří pasívně - bez připojení mikrovlnky k síti (ohmicky, případně megmetem)
Pokud Ti do trafa jde proud - žárovka svítí, nebo je slyšet hučení trafa, a ty dva fastony na magnetronu mají spolu "skoro" zkrat, změř ještě VN diodu pomocí megmetu a nebo aspoň nějakého zdroje 12V a nějaké LED diody na 12V Dioda musí v jedné polaritě vést, v druhý ne. Prahový napětí je cca 9V, diodovým testem multimetru ji neotevřeš - proto těch 12V, nebo bateriový měřič izolace (megmet) 1000V.
edit:
https://ulozto.cz/file/KwxYXGvsQNg6/mik ... SDAl1BLzL4
máš univerzální servisní manuál. A jen doplňuji - pokud budeš měřit megmetem magnetron (fastony proti kostře), tak jej nezapomeň vybít - v průchodce je malý kondenzátor a zbytkový náboj je nepříjemný
Přílohy
Na přívody, co vedly k těm spodním vývodům
Na přívody, co vedly k těm spodním vývodům

Uživatelský avatar
rysTR
Příspěvky: 171
Registrován: 13 led 2011, 01:00
Bydliště: Třebíč

#27 Příspěvek od rysTR »

Jak to celé dopadlo? Až jsem došel dle návodu k trafu, zjistil jsem po demontáži, že je na skryté části mezi plechy uprostřed jakoby štrejchnutá více elektrodou na sváření s dírkou cca 3mm uprostřed-probité trafo ,jako po zásahu pancéřovkou. Zkusil jsem tam dát trafo z jiné mikrovlnky, ale odradilo mě to, že mi na magnetron nedosáhly ty silné dráty. Jiné trafo jsem neměl a bál jsem se , že mě to při nějakém jiném prodloužení něco provede. Takže jasné pro S D, kde už nenávratně odpočívá.
Děkuji všem za rady a hlavně za poslední odkaz pro opravu mikrovlnky, který je snad nejlepší, co jsem kdy viděl!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#28 Příspěvek od mi-ro »

Je chvályhodné, že jsi popsal happyend. Ale vůbec jsem nepochopil, o co go. Nějaká 3mm díra a probité trafo?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#29 Příspěvek od fredis »

Jo, to znám. Na Whirlpoolce to samé. Na primárním vinutí černá dírka o průměru cca 2 mm a konec. Nakonec jsem dal o něco menší trafo a jedeme dál. Jen se o pár vteřin prodloužil čas oproti původnímu.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“