Náhrada tantalů elytem?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Bernard »

Tantalové elyty se kdysi používali v konstrukcích pro speciál, jejich hlavní a podstatnou výhodou byla klimatická odolnost až do -60°C. Kdyby je tehdy konstruktér použil pro nějaký obyčejný výrobek, tak mu je nějaký zlepšovací návrh zamění za Al.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#17 Příspěvek od mi-ro »

Leoši, v limitéru je jediný elyt C23 100uF/15V. Všechno ostatní je v tantalech. A tipuju, že to tak vyšlo z výroby. Ty limitéry mi v ADJ chodí výborně, na mých akcí dělají neocenitelnou práci. A proto občas prověřuji a jelikož jsem narazil na zdrojové desce na elyty s výrazně sníženou kapacitou-ve zdroji +-15V, chci prověřit i ostaní. Jinak souhlas s těmi kliďáky, to nastavení je dost ostrý a vyžaduje párování vždy alespoň trojce kaskod ve větvi. Jinak doporučuju dotáhnout matice kostřící kaskody, jinak jsou v luftě. Sice to dokážou utáhnou i zbylé dvě ale je to škoda. A limitér se dá taky krásně nastavit trimrem R97 na symetrii limitace a pak už je OK. Attack prakticky okamžitý, release cca 1-2sec. Pro mě ideální. PS nakonec jsem tam naházel elyty stejné kapacity s výrazně vyšším napětí a zatím to vypadá OK. Jo a ještě jsem přidal jedem FET a LED s odporem, gate na C40 jako indikaci limitéru.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od ZdenekHQ »

Třeba v současných konstrukcích nemám s tantaly problém, ale opět s výjimkou tantalů ve zdroji. To na obrázku byly taky dva tantaly, "pošel" klasický paralelní nízkoimpedanční elyt (to bylo tuším ve větvi 5V či 3V3 a tantaly byly na 16V), tak se to pokusily zachránit. Ale o tyhle efekty nikdo moc nestojí.
Přílohy
tantal_dead.jpg
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“