Pračka na noční proud (teoreticky)

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#16 Příspěvek od kovar »

technická otázka
pereš každý den alespoň tři pračky?
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#17 Příspěvek od scorpions-cz »

Psal jsem, že já mám 20h noční proud a taky jsem psal, že to byla teoretická debata u pivka, takže spíš než peníze, mě zajímá technický řešení :o

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

Hape píše:Zrovna dneska mi přišlo vyúčtování elektriky od e.onu. Mám teda tarif D25d, průměrná cena vyšla na VT 5,05 Kč/kWh a NT 2,32 Kč/kWh.
Neboj, oni ti tu cenu do měsíce, dvou zdvihnou o minimálně 100%.
Ty ceny, co píšeš, je zajisté pouze silová elektřina. Co třeba stálý platby za velikost jističe, přenosový poplatky a DPH?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#19 Příspěvek od p32 »

Hape píše:Zrovna dneska mi přišlo vyúčtování elektriky od e.onu. Mám teda tarif D25d, průměrná cena vyšla na VT 5,05 Kč/kWh a NT 2,32 Kč/kWh. To už se podle mně vyplatí zapínat žrouty v NT.
Ano, u tarifu D25d to má smysl řešit, tam je rozdíl opravdu velký. U tarifu D57d je to nesmysl, protože už VT je snížený tak, že VT i NT se skoro rovná navzájem.
Mám snímač zapnutí NT a žena jeho zapnutí přes týden večer a o víkendu či svátcích odpoledne vidí a může se tím řídit. Potom jde zapnout načasování v noci spuštění pračky, myčky i sušičky, takže úspory jsou opravdu dost velké.
Pokud bychom topili elektřinou a měli D57d, tak bychom nic neřešili, protože v tomto tarifu je VT skoro stejný jako NT. Připomínám jen to, že i při D57d má bojler svůj režim a své HDO na D25d.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#20 Příspěvek od p32 »

Celeron píše:
Hape píše:Zrovna dneska mi přišlo vyúčtování elektriky od e.onu. Mám teda tarif D25d, průměrná cena vyšla na VT 5,05 Kč/kWh a NT 2,32 Kč/kWh.
Ty ceny, co píšeš, je zajisté pouze silová elektřina. Co třeba stálý platby za velikost jističe, přenosový poplatky a DPH?
Ne, to je se vším, ale možná opsané bez DPH.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#21 Příspěvek od p32 »

scorpions-cz píše:... spíš než peníze, mě zajímá technický řešení :o
Je to naprosto primitivní. Na dané spínané relé u sebe (za HDO) v rozvodnici si dáš snímač/vysílač a v jiném místě si dáš přijímač s relém, které se sepne a potom rozepne až podle nastaveného času např. za 4 hodiny.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#22 Příspěvek od petrfilipi »

OK, cena silové elektrické energie je stejná ve VT i NT, ale je ohromný (třeba až desetinásobný) rozdíl v ceně za distribuci EE - viz příklad nového ceníku.
Podle mě se stále vyplatí prát/vařit/... v NT - obzvláště u tatifu D25d.

PF
Přílohy
EZ-VT a NT.png

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#23 Příspěvek od Hill »

O to právě jde: odložený start můžeš použít jen tehdy, když předem víš čas přepnutí na NT. Dejme tomu, že se jeden čas celkem pravidelně opakuje, ale spolehnout se na to nedá.
Navíc někdo pere dvě pračky týdně, někdo tři či čtyři, to dělá obvykle 170 - 340 kWh za rok. Tak koukni do vyúčtování na ceny a uvidíš, zač ta snaha stojí.

Ale ještě maličkost: mám pračku s elektronickým programátorem, ten nejede, tedy jí ani nenastavím odložený start, když je bez napětí. Takže spínáním zásuvky to nejde. A obávám se, že se takto chová většina praček.
Takže, jestli i to stojí za to, nejlíp poslouží ta kontrolka.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od jjilek »

Řeším stejný problém. Stará pračka se jednoduše zapnula na NT, po jeho opětovném zapnutí pokračovala v programu tam, kde přestala. Nyní máme "chytřejší", ta po znovuzaponutí začne program od začátku.
Takže i po krátkodobém vypadnutí sítě začne znovu. Což je také problém.:D

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#25 Příspěvek od petrfilipi »

Njn, praní v NT vyžaduje spolupráci obsluhy, případně i funkci odloženého startu. Na území ve správě ČEZ Distribuce je aspoň jasné, kdy je NT spuštěn a myslím, že na 99% je to dodržováno a doba trvání NT je minimálně 2h. Pak stačí buď zapnout odložený start (na noční NT) nebo pustit praní ručně (na odpolední NT).

PF

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#26 Příspěvek od monterjirka »

Kdysi jsem to vymýšlel. Nevím jestli to ještě majitel provozuje.

časový spínač, který při přívedení napětí z blokovaného přívodu sepne, přepne se na základní napájení 4 hodiny drží a pak vypne. Ty 4 hodiny byly nejdelší program plus nějaká rezerva.
Pokud by to někdo zkoušel, je dobré aby oba přívody byly z jedné fáze, aby to při přepínání nevytáhlo oblouk a neudělalo to mezifázový "zkrat"

Byl použit "mechanický" časovač, u elektronického by mohl být problém při tom přepnutí

A jako rejpal ještě jeden "modernější nápad" - LM567 jako dekodér tónu, nastavený na 217 Hz, za tím procesor, co rozkóduje povel a sepne a dál už se bude procesor je "flákat" a měřit čas :P

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#27 Příspěvek od Hill »

jjilek píše:...Nyní máme "chytřejší", ta po znovuzaponutí začne program od začátku.
Takže i po krátkodobém vypadnutí sítě začne znovu. Což je také problém.:D
Tak to my máme taky "chytřejší", ale jinak: po odpojení sítě a znovuzapojení nedělá nic, dokud nestisknu tlačítko START. A pak teprve začne znovu od začátku.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od workhard »

Já to provozoval se starou pračkou, která prostě při připojení proudu začala prát a s tím relátkem na 4 hodiny a fungovalo to krásně, dneska s těmi digitálními modernami bude asi problém...
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#29 Příspěvek od Crifodo »

Nemoderní pračky z doby levných energií měly dvojí napouštění, ventily na studenou i teplou vodu, což by umožnilo vyhnout se těmto rozcvičkám s podřízením se "nízkému" (míň drahému) tarifu a energeticky podstatnou část praní řešit vodou z bojleru nebo soláru ohřátého kdykoliv.
https://forum.tzb-info.cz/108640-vyber- ... teple-vody
http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=2423

Taky se v posledních ekologických dobách často a rádo hovořilo o "smart" domácích spotřebičích zapojovaných na "smart" grid, ale nevím jestli ta chytrost už do praní dorazila.

Přesun spotřeby do nízkého tarifu by ale měly automaticky zvládat pračky, mrazničky, sušičky nebo například myčky. Myčka na nádobí řekne majiteli: „Jestli chceš ušetřit, automaticky se spustím v nejvhodnější dobu“.“ Nízké tarify budou vhodné i pro dobíjení elektromobilů. Naopak, v čase vysokých tarifů se bude část energie čerpat z akumulátorů aut nabitých levnou elektřinou.
https://elektro.tzb-info.cz/12544-co-je-smart-grid

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#30 Příspěvek od Celeron »

To je problémů. Pořiďte si FVE a se čtyřkvadrantním elektroměrem vám žádný samostatný HDO vedle elektroměru nedaj a spínání je daný natvrdo čtyřkvadrantem. U tepelnýho čerpadla D56D každej den 9-10 a 12-13 hod.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“