25W AM vysílač z Piry

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#16 Příspěvek od mi-ro »

Stavby, pokusy a sporadické "pirátění" v éteru třeba na SV je vysoce nebezpečná, ekonomiku a státní zájmy ohrožující činnost!!! Zákaz, sankce zastřelením už jen za držení takového přístroje.Přátelé, tak to opravdu bylo. Za Němců a Bolševika. Nyní mi taková předposranost trochu vadí. Pokud je někdo dement, natáhne SV dipól a pustí do toho těch 25W nechá to tam běžet několik dní, dobře mu tak, Darwin se něho postará. Ale pokusů bych se nebál. Ať se daří!
..to bude jen ňákej odpůrek

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#17 Příspěvek od nixdorf »

na strednú vlnu by potreboval stožiar nezanedbatelných rozmerov :D
I taká portejbl krátkovlnná antena aj s impedančným prispôsobením a protiváhou, je nenápadná jak kôl v plote, zvlášte ak sa to má niekam dokričať a neísť všetko do koncákov späť, to sa tieto experimenty velmi rýchle zmenia v drahý koníček. Ak ten koncák nemá zrovna lampový alebo inak blbuvzdorný.
Na demonštráciu svojej veľmi skromnej zbierky starých krámov, používam NE555 splašenú na 100kHz, modulovanú do piateho vývodu cez kondík, "anténa" je vedená priamo z pravouhlého výstupu na pine 3. Nie je to AM, ale PWM, zato Goebbelsova tlama si nesťažuje. Plus, pri dostatočnom vstupnom napätí by s tým mohol teoreticky budiť nejaký ten MOSFET. Harmonické z obdlžnikového priebehu sa postarajú, že k pásmam prehovorí jak sám pámbůch, od dlhej vlny niekam za VKV.
A zvukovo to tiež neni nejak strašné, viď "porovnanie" s bývalou Topolnou

Plus to čo písal mi-ro, dokým on nebude rušiť nejakú komerčnú či inú službu, alebo sa tým nebude verejne chváliť, kedy, kde, ako, koľko wattmi a najlepšie ešte Cc emailom na ctu.cz, tak je v cajku. Na AM (správne povedané na prehistorických pásmach) skapal pes dneska, sú zarušené od modernej techniky a nikto príčetný to dneska nepočúva. Vyjma nás, ktorí to majú inak zadrátované v hlave...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

Hill píše:Ale při předvádění sbírkových přístrojů to patrně projde.
Jardo, v jednom vlákně už to tady padlo, Městský Mjúzeum v Údolí Opic má otevřenou výstavu ke 100. výročí začátku rozhlasovýho vysílání v ČR a místní pan řiditel muzea Dr.Urbánek tam má náááádhernou DV krystalku v bastleným dřevěným futrálu se zdířkama, která mu chodí na sluchátka na talíři. Má na to nataženou extra spirálovou anténu a fakt je to bezva pocit si poslechnout něco "z pravěku" ...
Kdyby von v tom dřevěným futrále neměl schovanej mp3 přehrávač se záznamem dobovýho českýho vysílání a měl tam našmoulenou aspoň atrapu uzemnění, tak by mu to možná i prošlo...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“