Jaké hodnoty součástek používáte nejčasteji?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#16 Příspěvek od ok1hga »

samosebou píše:A co za hodnoty cívek???
na cívky ti stačí špulka vhodného drátu v šuplíku a cívku s určitou hodnotou si vyrobíš . . . a změříš.
pokud budeš něco konkrétního dělat ve více kusech, tak samo koupíš pytlík té hodnoty co potřebuješ . . .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

samosebou v nadpisu vlákna píše:Jaké hodnoty součástek používáte nejčasteji?

Mluvím o slaboproudých zapojeních...
No, nejčastějc používám ty, který jsou v rozpisce součástek k zapojení, který se rozhodnu stavět a který tam buď vypočítal, dosadil a ověřil autor toho zapojení, nebo který jsem tam kvůli nějaký PRO MNE DŮLEŽITÝ ZMĚNĚ dopočítal a donavrhnul já sám. Žádný jiný kupodivu ani nepoužívám, čoveče ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#18 Příspěvek od samponek »

U cívek na bastleni se hodí objednat sady v krabičce, nebo i bez. Na feritových i zelezoprachovych jádrech a taky sadu trimrů

Uživatelský avatar
samosebou
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 37
Registrován: 08 črc 2022, 02:00

#19 Příspěvek od samosebou »

EKKAR píše:
samosebou v nadpisu vlákna píše:Jaké hodnoty součástek používáte nejčasteji?

Mluvím o slaboproudých zapojeních...
No, nejčastějc používám ty, který jsou v rozpisce součástek k zapojení, který se rozhodnu stavět a který tam buď vypočítal, dosadil a ověřil autor toho zapojení, nebo který jsem tam kvůli nějaký PRO MNE DŮLEŽITÝ ZMĚNĚ dopočítal a donavrhnul já sám. Žádný jiný kupodivu ani nepoužívám, čoveče ...
No... dotaz byl myšlen takto: jaké součástky jsou tak časté, že má smysl si dělat zásoby.

Když např. něco odbouchneš, nebo potřebuješ něco rychle zkusit, a nechceš ject do Prahy pro 6 součástek.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#20 Příspěvek od ok1hga »

samosebou píše:No... dotaz byl myšlen takto: jaké součástky jsou tak časté, že má smysl si dělat zásoby.
v dnešní době nemá cenu si jakékoliv zásoby dělat . . .
ale jestli chceš něco malého bastlit, pořiď si celou sadu a nevymýšlej kraviny.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#21 Příspěvek od Yarda1 »

samosebou píše:A co za hodnoty cívek???
Bylo by dobré, kdybys prozradil (nebo aspoň naznačil :-) co chceš vlastně stavět. Já jsem si pár věcí zbastlil, třeba tohle
https://kutilska.poradna.net/files/69671-osc1-jpg
než jsem nastoupil do zaměstnání a přestalo mne bavit něco stavět i doma když jsem to neměl placené.
Pokud si vybavuji, s cívkami jsem měl co do činění jednou, když jsem v zaměstnání potřeboval vyzkoušet jeden svůj přístroj osazený obvody TTL, měl jsem k tomu zdroj 5V, ale nebyl po ruce zdroj 175V na rozsvícení digitronů co jsem tam měl na počítání impulsů (o LED segmentovkách jsem si snad tehdy ani nenechal zdát :-( tak jsem si našel schema jednotranzistorového měniče a metodou pokusu a omylu jsem si k tomu na feritovém jádře co bylo zrovna ve šmelcu navinul tři vinutí.

Tak pokud nestavíš něco kde se bez cívek neobejdeš, tak snad jen dvě cívky - jednu s bílou, druhou s černou nití, jehlu a náprstek když se ti utrhne knoflík od pracovního pláště.

Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
samosebou
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 37
Registrován: 08 črc 2022, 02:00

#22 Příspěvek od samosebou »


Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#23 Příspěvek od EKKAR »

To je něco, na co ty ještě před důchodem budeš koukat s votevřenou hubou a lámat si těch pár zbylejch neuronů a ptát se co to je a k čemu to někomu může bejt dobrý. To neřeš, v týhle chvíli je to půlku vesmíru nad tvejma schopnostma pochopení.

Yarda1 - máš 100 bodů !!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od PotPalo »

Všetci ste úplne mimo. Zásoby súčiastok na bastlenie sa predsa robia tak, že sa rozoberie nejaký prístroj až na prvočinitele, a tie sa roztriedia do krabičiek. Tam nieje čo špekulovať a vyberať, odkladá sa všetko. Mám takto kopu rezistorov, kondenzátorov, cievok, diód, tranzistorov, a ja neviem čoho ešte. Ale keď niečo potrebujem v piatok večer, tak to nájdem v krabičke a nemusím čakať do pondelka a bežať do obchodu kvôli jednej prkotine.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#25 Příspěvek od EKKAR »

Paľko, on se ale v titulku zeptal, jaký hodnoty používáme jako nejčastější.
Až do textu dotazu napsal, který že by si měl jako zaskladnit. Kromě toho, že před chvílí Zdeňka nastolicoval natolik, že mu za trest udělal uzle na drátech aby sem nemoh, je ale ten človíček celej mimo mísu, protože absolutně nechápe, o čem bastlení je - že to je právě stavění s tím, co má člověk po ruce a co z toho dokáže vysekat za dílo ... On chce mít "přípravu na konstrukci čehokoliv". Ale nedochází mu při tom, že kdyby to měl dodržet jen v bastlířským rozsahu, tak na veškerý součástky, který by mezi náma mohl najít (myslím druhově a typove, ne celkovým počtem :-D ) by potřeboval sklad velkej jako nějakej menší Hornbach/Bauhaus a podobný šopy ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od PotPalo »

Potom to malo vyzerať asi takto:
samosebou píše:Jaké hodnoty klasických THD součástek si má smysl nabrat do zásoby?
Odpoveď: všetky. :D

Aké hodnoty sa používajú predsa závisí od toho čo sa vyrába alebo opravuje. Takže najprv mala byť otázka čo najčastejšie vyrábame a opravujeme.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#27 Příspěvek od samec »

Nekupuj rezistory, kúp si odporové trimre a na nich si nastavíš odpor, aký potrebuješ. Podobne z TTL si kúp len 7400. Z NAND hradiel si potom vyskladáš akúkoľvek logiku. :pako:
Naposledy upravil(a) samec dne 14 črc 2022, 16:24, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#28 Příspěvek od ZVUK2000 »

Jako polovodiče DUS, TUP a TUN. Kdo si pamatuje tyto zkratky?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#29 Příspěvek od EKKAR »

DUS = dioda univerzální křemíková (DUG dtto ale bambusová), TUP/TUN tranzistor univerzální PNP/NPN. Třeba knížky od Škody nebo od Šraita jsou toho plný ... Bylo to takový "CDD" = Co Dům Dal, někdo to překládal i Co Dílna Dala. Ale dají se vidět ledaskde i dneska.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#30 Příspěvek od ZVUK2000 »

No , u Šraita moc ne. Při prvním vydání krystalky měl všude němcia102NU71 které se už nevyráběla. V reedici místo nich opět němcia GC521, které už byly také dávno po výrobě :x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“