Jakou max. impedanci sluchátek mohu připojit k pc?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#16 Příspěvek od EKKAR »

nixdorf píše:... Ešte pozor na jednu zásadnú vec: ak u ARF bol menený konektor, treba si overiť, či niekto nezapojil tie meniče obrátene L/R či nebodaj do protifáze; ten kabel je totiž štvoržilový. Ľahko sa to dá zistiť skúšobným posluchom, meniče v protifázi znejú ako keby šiel zvuk mimo slúchadiel, k tomu s 0 (slovom: nulovou) basovou odozvou, pretože sa tie frekvencie odčítajú. U tých mojich dokonca ešte s domino päťkolíkom (či od výroby, neviem posúdiť - ak ano, piatočná smena ich samozrejme zapojila opačne... overené na B115)
Existovala minimálně jedna verze ARF300, u který byl na kroucence s leonským pletivem = telefonní šňůra (!!!) konektor "domino pět", kterej měl na jedný straně obvodovýho stínění obdélníkovej výřez - udávanej důvod byl ten, že konektor pak po otočení o 180° umožňuje zasunutí do sluchátkovýho konektoru zesilovačů bez odpojení výstupů na reproduktory.
Jinak strkat starý teslácký laple do výstupu pro 16-30Ω moderní sluchátka je nesmysl, vysoká impedance nedovolí protlačit měničema výkon dostatečnej pro solidní hlasitost - nějakej výkonnější "sluchátkovej" zesilovač je pro ně přímo nutnost.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
TeslaPC
Příspěvky: 226
Registrován: 08 srp 2022, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od TeslaPC »

Tak asi si sluchátka nechám k Tesla kazetáku a k zesilovačům, protože když vidím ty ceny tech sluchátkových zesilovačů, tak na volání a občasné poslouchání písniček postačí sluchátka co mám u pc ted. Stejně skoro většinu času co poslouchám písničky což je dost často, poslouchám písničky z kazet, tak si tu Tesla věž přesunu někde poblíž stolu, a když budu u pc tak budu poslouchat kazety s těmi sluchátky, a když bych někdy chtěl hodně si tam něco poslechnout z pc, tak přepnu vstup zesilovače na univerzál, připojím sluchátka k Tesla zesilovači a poslechnu si to přes něj, a bude vyřešeno.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

Si ten "sluchátkáč" postav, klidně i s napájením z PC větve 12V. Ve finále to vůbec nemusí bejt nějakej propadák a může ti to docela slušně posloužit. Uvědom si, co tobě brání v použití těch ARFek u PC - je to malej výkon/nízký výstupní napětí z PC zvukovky spojenej s velkou imprdelancí měničů těch ARF. A ten malej výkon není ani tak způsobenej tím, že by zvukovka neměla dost velký napájecí napětí jako (hlavně) tím, že je u zvukovýho výstupu v sérii zařazenej odpor, kterej omezuje případnej zkratovej proud - při zastrkování nebo vytahování Jacku z konektoru. Výstupy ze zvukovky jsou obecně nějaký poměrně slušný operáky, žádný µA709 a ekvivalent z doby krále Klacka I., ale poměrně solidní ekvivalenty NJM4658 a podobnejch. Takže stačí před ty sluchátka zařadit něco, co sníží imprdelanci zdroje audiosignálu z řádu stovek až tisíců ohmů na jednotky až desítky, aby ty ARFky dostávaly "víc žrádla".
A na to ti bude stačit úplně nejjednodušší zešilováček třeba podle stránek pana Belzy alias "teufela":
http://www.belza.cz/pcamp/miamp.htm
http://www.belza.cz/pcamp/pcamp.htm
http://www.belza.cz/pcamp/pcsound.htm
Ten poslední je dokonce i na bedničky, protože obsahuje 5W zesilovače v integrovaný podobě.
A včíl teprvá mudruj, ogare ...!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#19 Příspěvek od konosuke »

TeslaPC píše:Tak ted jsem je zkoušel připojené k pc, a hrají docela potihu.
nízká hlasitost je vyvolaná impedanci těch použitých ARF300 tj.200Ω
předzesilovač je zbytečný a nákladný, v supermarketu koupíš sluchátka
Sony, Philips, Panasonic...v nouzi Silvercrest 16 - 32Ω bude tak akorát
a v řádu dvě - tři stovky
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
josef_novak
Příspěvky: 685
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#20 Příspěvek od josef_novak »

Na předchozí základní desce jsem měl možnost pomocí switchů zvýšit hlasitost pro vyšší impedanci sluchátek a také šlo vyměnit OZ, který byl v patici.
Přílohy
mb-snd.jpg

Uživatelský avatar
TeslaPC
Příspěvky: 226
Registrován: 08 srp 2022, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od TeslaPC »

EKKAR píše:Si ten "sluchátkáč" postav, klidně i s napájením z PC větve 12V. Ve finále to vůbec nemusí bejt nějakej propadák a může ti to docela slušně posloužit. Uvědom si, co tobě brání v použití těch ARFek u PC - je to malej výkon/nízký výstupní napětí z PC zvukovky spojenej s velkou imprdelancí měničů těch ARF. ...
To je dobrý nápad, až se budu někdy o víkendu nebo nějaký večer nudit, tak to zkusím sestavit, objednám operák, a zkusím jak to bude hrát.

Uživatelský avatar
TeslaPC
Příspěvky: 226
Registrován: 08 srp 2022, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od TeslaPC »

josef_novak píše:Na předchozí základní desce jsem měl možnost pomocí switchů zvýšit hlasitost pro vyšší impedanci sluchátek a také šlo vyměnit OZ, který byl v patici.
Koukal jsem, a bohužel to moje deska neumí.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#23 Příspěvek od Hill »

Jako zesilovač k těm 200Ω sluchátkům dobře poslouží třeba NE5532 - bez zpětné vazby má sice výstupní odpor asi 8 Ω, ale ty budeš potřebovat zpětnou vazbou nastavit zisk kolem 20 dB, takže výstupní impedance celého zapojení spadne na méně, než 0,2 Ω. Zkratuvzdorný výstup to má a 10 mA špičkového proudu, co ta sluchátka potřebují, to suše zvládne už při nesymetrickém napájecím napětí 1x 7 V (nebo víc).
A vlastně taková stavebnice PS1-L030 od EZK je na to tak akorát a nemusíš ani součástky shánět.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#24 Příspěvek od Kremik »

No já nevím - TeslaPC se ptal, jestli může připojit 300Ω sluchátka ke zvukovce - může, zvukovka je bude budit s prstem v nose. Na to, že by mu hrály potichu si nestěžoval, a už dostává rady na různé konstrukce. Co vy víte, třeba mu to bude stačit tak jak to je.
A kdyby přece jen ne, možná by stálo za zvážení navinout dvě trafíčka, které mu impedanci přizpůsobí. Je to provozně nejjednodušší, nepotřebují žádné další napájení.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#25 Příspěvek od Hill »

TeslaPC píše:Tak ted jsem je zkoušel připojené k pc, a hrají docela potihu. U obyčejných sluchátek na pc mám nastavenou hlasitost na 10 procent a hrají akorát, u těhlech aby hrály jako klasické sluchátka na 10 procent musím zvednout hlasitost na 25 procent. Když jsem je zkoušel v pc na 100 procent hlasitost tak to hraje dost nahlas, ale ani náhodou to nedosahuje hlasitosti které dokážou sluchátka vytvořit u Tesla kazetáku. A napadlo mě, nebylo by možné koupit k těm sluchátkům nějaký sluchátkový zesilovač aby to hrálo lépe?
Tolik na připomenutí, že tu o té hlasitosti řeč byla.

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#26 Příspěvek od nixdorf »

Akurát som skusmo vytiahol z depozitu kotučák B115 s domino päťkolíkom a tento československý hajfáj na uši. Bez toho, aby som hýbal hlasitosťou či nebodaj tónovými korekciami, som cez zbastlenú redukciu domino-3,5mm jack, pripojil k B115 dnešné Kossy (vyrábané od r. 1984), za 30 eur maloobchodnej ceny. Ak by mi uši práve oslavovali šiestu-siedmu dekádu životného jubilea, povedal by som, že medzi nimi rozdiel nie je, možno by som sa dokonca z nostalgie priklonil k tým ARF... Žiaľ, opak je pravdou. Z tých zastrených, zahuhlaných, uhulákaných čechoslováckych amplionov sa mi spustila fajná migréna akurát. Ešte aby som k tomu staval zosilovač, nech to haleká hlasnejšie.. :D

Treba fakt subjektívne vyskúšať porovnávacím testom, tie sluchátka hrajú príšerne, potia sa v nich uši, zato geniálna chiropraktická pomôcka, ak vám odstávajú uši. Enough said...

Až keď som to následne osolil tónovými korekciami, tak to prehlušilo tie halekavé stredy. Avšak následne to u akýchkoľvek iných laplí bolo už nepríčetne prebasované a rozjatrené:
Přílohy
1.jpg

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#27 Příspěvek od Kremik »

Hill píše:Tolik na připomenutí, že tu o té hlasitosti řeč byla.
No jo, pardon, už asi taky patřím k těm co nečtou pořádně...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#28 Příspěvek od EKKAR »

Nixdorfe, jaký máš doma na používání laple, okrem těch jak říkáš "zahuhlaných chiropraktických pomôcok proti odstátým ušom" ???? (a Kossů, předpokládám Porta Pro, jak ses právě prokecnul - který teda taky mezi náma nejsou zrovna žádnej výkřik hi-fi... A mimochodem ty KPP vyráběný v posledních cca 10-15 letech kde taky jinde než v Čajně už hrajou úplně jinak než ty původní, z 80. let minulýho století a tutově vyráběný ještě v Evropě).
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#29 Příspěvek od nixdorf »

K zosíku DT880 a DT990 250ohm, k PC DT770 80ohm, k mobilu už uvedený Koss, a vedla kotučáku ARF300, kde som osadil nové molitany pod náhlavnú časť. Všetky DTčka i lacný Koss plne počúvatelné i 4 hodiny na ušiach (u DT naušníky plyšové) a každé z nich majú svojský zvuk - 990tky inklinujú k vyššiemu spektru, Kossy niekto považuje za prebasované, 880tky ako monitory. ARF žiaľ ani jedno z toho... takže ako kulisa k B115. K B77 či Nagre ich nepripájam, mám dostatok sebaúcty :D To sa v žiadnom prípade nepovažujem za nejakého audio odborníka či nebodaj "audiofila" - takých sú dosť iné fóra - každopádne mi to dáva subjektivne posúdenie, že tie mikrofonne vložky fakt hrajú príšerne.

Čo sa týka čajny.. i jednu flintu mám odtiaľ. Zatial iba 2000 rán, ovšem čo cvak, to bum, bez zádržiek, lauf lesklý jak psie gule a postaviť sa pred to dobrovoľne asi nepostaví nikto. Prečo to spomínam? Vedia tam vyrobiť aj šmejdy, aj kvalitne... rovnako to platí i pre spotrebku, ktorú tu riešime.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#30 Příspěvek od EKKAR »

Tak já krom těch otevřenejch front-aurálních KPP někdy z přelomu tisíciletí a s několikrát vyměněným káblem (tudíž i neoriginálním konektorem) mám ještě jedny uzavřený Kossy, ale ty jsem snad neměl vytažený ze šuplete několik let, pak mám už někdy od roku 2004 polouzavřený circumaurální HD-555, bohužel mi rozpraskaly ty držákový plasty a nedají se sehnat náhradní, takže je asi budu muset nahradit tvarově stejnýma, akorát jinobarevnýma z HD-599 (jako ND od Panter s.r.o.), k nim jsem si o pár roků potom pořídil HD-558, který aktuálně používá synátor a já si pro sebe před pár rokama pořídil funglovky HD-599. Všecky jsou nízkoimprdelanční, maximální hodnotu mají ty HD-599 - měřeno stejnosměrně kolem 58Ω na mušli ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“