Identifikace součástky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#16 Příspěvek od konosuke »

když něco nevím tak se zeptám, no. žádná hanba...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#17 Příspěvek od p32 »

Dnes jsou novodobá kurvítka. Tohle bych tipoval na kvalitní starodobé kurvítko. :lol:

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

Tohle nebude až zas tak starodávná věc. Některý součástky jsou vyloženě vykopávky třeba ty trubičkový keramiky z Elektrokeramiky Nový Bydžov, ta zanikla již někdy koncem 50-tých let. TP280 se dělají od konce 60-tých let a ten odpor s čárovým kódem je nejsíš z 80-tých let.
Takže pozdější bastl z toho co dům dal.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Tom82
Příspěvky: 64
Registrován: 06 dub 2022, 02:00

#19 Příspěvek od Tom82 »

jasně, bude to bastl co dům dal, našel jsem tam ještě slídový kond Tesla TC201, a zřejmě germaniovou diodu s nápisem XV? No každopádně, bude zajímavé zjistit, co to mělo vlastně dělat :)

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#20 Příspěvek od samec »

Daj sem schému a hneď ti povieme, čo to je. 20 súčiastok snáď zvládneš prekresliť.

Uživatelský avatar
Tom82
Příspěvky: 64
Registrován: 06 dub 2022, 02:00

#21 Příspěvek od Tom82 »

však jasne, zítra překreslím, bez toho se nedá pohnout dál, jak jsem psal, dnes to mám na stole poprvé

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#22 Příspěvek od nixdorf »

ešte k tej tlejivke (dútnavke) zo štartéru - okrem toho, že je vybavená bimetalickým spínačom, má tiež inú plynnú zmes vovnútri, ktorá ovplyvní jej vyššie zápalné napätie. Klasická oranžová NE-2 a jej deriváty majú zápalné U zväčša pod 85V=, tie zo štartéru od 130 po 160V= a, ako tu už bolo správne naznačené, s dostatočne nízkym prúdom (pod 1mA) nedojde k spojeniu bimetalu. Ako decko som používal NE-2jky ako náhradu diaku v rôznych stmievačoch a iných bastloch, plus tieto štartérové ako "stabilizáciu", miesto stovoltových zeneriek (čo šuflík dal), alebo ešte ako relaxačný oscilátor.
Prípadne, ako už spomenul ok1hga, sa dajú tlejivky použiť tiež na indikáciu vf polí, a to buď samostatne alebo s jednou nožičkou zapojenou, prípadne, pre vyššiu citlivosť, "naladené" tesne pod zápalné napätie a so "zhášacím" odporom, podobne ako u plato GM trubice. A propos, tie bývajú tiež plnené vzácnými plynmi (Penningovou zmesou), avšak, na rozdiel od tlejivky aj halogénovou zhášacou zmesou.
Takto "naladenú" tlejivku rozsvieti do ružova poblíž ručnej vysielačky, prípadne môže začať chytať blízko kábla so sieťovým napätím ako primitívny indikátor.
No a napríklad taký danyk zisťoval vlnovú dĺžku zapnutého magnetronu trsom dútnaviek pozapájaných do série priamo na vlnovod...

Ergo, je dosť možné, že bola tlejivka v zapojení od Tom82 použitá na jeden z týchto nekonvenčných účelov. Alebo ozaj iba ako svetlo.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#23 Příspěvek od Celeron »

Doutnavka ve fázovce nebo vadasce byla taky celkem spolehlivej indikátor VN napětí v CRT telkách a monitorech. U ČB stačilo přiblížit na 10-12 mm k VN kabelu, u barvy doutnavka zapálila už na cca 20 mm.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#24 Příspěvek od sis2 »

Přikláním s k tipu na nějaký GDO. Ta startérová doutnavka může být na stabilizaci, protože jako indikátor je tam asi EM84.
Pro inspiraci můžeš projít toto vlákno, tam jsou zapojení GDO s magickým okem jako indikátorem... (je skoro jedno, jestli je tam EF80 nebo 6F32, obě jsou vf pentody).

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#25 Příspěvek od Artaban001 »

Někde se doutnavka používala jako oscilátor dávající pilovitý průběh - stačí k ní paralelně připojit kondenzátor a napájet ji stejnosměrným proudem přes vhodně vysoký odpor. Kondenzátor se nabíjí na napětí, který zapálí doutnavku a ta jej po zapálení vybije, po vybití doutnavka zhasne a kondenzátor se zase nabíjí. Takže to může být amatérská časová základna k nějakýmu osciloskopu?

Uživatelský avatar
Tom82
Příspěvky: 64
Registrován: 06 dub 2022, 02:00

#26 Příspěvek od Tom82 »

tak jsem to překreslil, ale jsem z toho zmatenější než před tím + tam je další součástka ve dvou kusech na vstupu, která se při měření tváří jako průchozí, zkrat. Takže buď chyba a mají to být diody nebo zase něco, co neznám :)
Přílohy
IMG_20220923_0002.jpg
IMG_20220923_205900.jpg

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#27 Příspěvek od VASEK_W »

Ty dvě neznámé součástky přišroubované šroubkem na šasi nejsou nic jiného, než izolované pájecí body pro propojování jiných součástek. Běžná věc ve starých zařízeních bez plošných spojů. Prostě kousek pocínovaného plechu zastříklý v izolantu.

Vašek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#28 Příspěvek od EKKAR »

Já to znám jako "pájecí můstek", funkci popsal post přede mnou. Prostě je to bod elektricky izolovanej od upevňovacího šroubu/svorníku, sloužící k mechanickýmu upevnění nějakejch součástek připájením a zároveň k jejich elektrickýmu propojení mezi sebou - v podstatě jako by to byl dvojitej nebo ještě vícenásobnej pad na desce plošnýho spoje...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“