Magneticky měkká ocel.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od vombat »

Když už jsme u těch magnetů, vyráběl jsem ještě magnet pro FJFI na magnetickou past - laboratoř PLASMALAB. Cívky chlazené vodou. Protéká jimi proud až 200A. Uprostřed cívek je v recipientu B =0.1T. Vnitřní průměr cívky je 140mm. Tady jsem ztroskotal na konstrukci katody, chtěl jsem použít vytápěný terč z LaB6, ale nepodařilo se mi sehnat tepelně odolné materiály. Z toho, co jsem měl k dispozici, se mi sice podařilo nažhavit terč tak, že emitoval elektrony, ale celé se mi to po chvíli roztavilo. Zatím tam používám jen wolframový drát.
Přílohy
past.JPG

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#17 Příspěvek od Artaban001 »

Máš vskutku zajímavé zakázky..

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#18 Příspěvek od Cust »

vombat píše:Když už jsme u těch magnetů, vyráběl jsem ještě magnet pro FJFI na magnetickou past - laboratoř PLASMALAB. Cívky chlazené vodou. Protéká jimi proud až 200A. Uprostřed cívek je v recipientu B =0.1T. Vnitřní průměr cívky je 140mm. Tady jsem ztroskotal na konstrukci katody, chtěl jsem použít vytápěný terč z LaB6, ale nepodařilo se mi sehnat tepelně odolné materiály. Z toho, co jsem měl k dispozici, se mi sice podařilo nažhavit terč tak, že emitoval elektrony, ale celé se mi to po chvíli roztavilo. Zatím tam používám jen wolframový drát.
Na přímožhavené LaB6 používáme držáky z čistého tantalu. Vysekáváme si v lisu požadovaný tvar, popřípadě svařujem na staré Teslácké bodovačce. To neroztavíš. :-)

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#19 Příspěvek od Cust »

@vombat, ještě jsem se chtěl zeptat, jak máš řešené chlazení. My používáme cívky cca na 400 A. Vevnitř je trubka pro vodu, pláštěm se čtvercovým profilem protéká el. proud. Mezi tím máme křemičitý písek jako izolaci. Nicméně na to nemáme technologii abychom to vyrobili znovu. Ne že bychom to potřebovali, ale spíše ze zájmu. Jak jsi to řešil?

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od vombat »

Cívky jsou z kulaté topenářské Cu trubky, dá se koupit v metráži. Tu jsem omotal captonovou páskou. Hranatou jsem nesehnal a válcovačku se mi nechtělo vyrábět. Navinutí je do formy a následné zalití do pryskyřice v silikonové formě. Chlazeno glykolem přes průmyslový chladič. Každá cívka má teplotní snímač a vyhodnocení přehřátí je v řídícím systému. Na nezajímavost zakázek si stěžovat nemohu, problém je v tom, že to jsou neopakovatelné kusovky a na podruhé bych už to dělal jinak.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#21 Příspěvek od Cust »

vombat mimo jiné píše:... to jsou neopakovatelné kusovky a na podruhé bych už to dělal jinak.
A taky by se ve více kusech na tom dalo i trošku vydělat. :-/ To bohužel znám...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“