Potlačení nuly u analog měřáku

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#16 Příspěvek od PavelFF »

Zapojení podle obrázku mi připadá jako nejsnadnější řešení. Bočník neovlivní přesnost, i kdyby jeho hodnota courala. Jestli to neděláš jako sériovou výrobu ale můžeš si s tím pohrát, dá se najít hranice, kdy ještě 431 správně funguje i s menšími proudy. Je to ale neinženýrské. A pokud to má fungovat za mrazu i za pařáků, tak bych nezkoušel to tunit.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#17 Příspěvek od xsc »

PavelFF píše:Bočník neovlivní přesnost, i kdyby jeho hodnota courala.
To by samozřejmě přesnost ovlivnilo. Změnilo by se ti rozdělení proudu mezi bočníkem a měřákem, takže měřák by ukazoval něco jiného.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše: nebo treba usb nabijecku kde ti bude meracek ukazovat ne napeti ale kapacitu nabijene baterie apod. Proste co te jen napadne.
Kdo se s tím má programovat? TLko zapájím a nastavím za 5 minut a když udělám dělič SMD, tak to ani nebude potřebovat destičku, jen se to zasmrští.
To nabíjení z USB u 12,5Ah by to trvalo asi tak 3/4 dne. Tohle bude nabíjený proudem kolem 8A.
to nekrmil: Moc složitý odčítání pro natvrdlou laickou obsluhu. Když se ručička na analogu blíží poloze vlevo, je potřeba nabít.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#19 Příspěvek od PavelFF »

Na paralelní kombinaci měřák//odpor R bude přece konstantní napětí (za předpokladu konstatntního napětí baterie). Ručkový měřák ukazuje napětí na svých svorkách , bez ohledu na proud bočníkem R. Bude se jen (nevýznamně) měnit proud zatěžující baterii. A celkový proud nesmí klesnout pod hodnotu , kdy 431 správně reguluje.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#20 Příspěvek od Celeron »

xsc píše:
PavelFF píše:Bočník neovlivní přesnost, i kdyby jeho hodnota courala.
To by samozřejmě přesnost ovlivnilo. Změnilo by se ti rozdělení proudu mezi bočníkem a měřákem, takže měřák by ukazoval něco jiného.
Tak předpokládám, že když tam dám metalízu, tak to courat nebude. Rozsah okolí bude 0 - 30°C.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od PavelFF »

Měřák bude voltmetr připojený na zdroj napětí. A bude mu úplně jedno, jaký proud teče někde kolem něj. Na paralelní kombinaci je napětí jen jedno.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#22 Příspěvek od xsc »

Jenže měřáček nejspíš není voltmetr s požadovaným rozsahem. Hned v prvním příspěvku je, že je to měřák s 200uA na plnou výchylku, o napětí ani slovo.
Samozřejmě, vzhledem k přesnosti měřáčku stačí jakýkoliv metalizovaný odpor, stabilita bude naprosto dostačující, ty odpory se proudem ohřívat nebudou.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#23 Příspěvek od PavelFF »

Celeron potřeboval zvětšit proud skrz 431 a použil slova "přidat měřáčku bočník na zvýšení proudu skrz TL431". Bočník ovšem nepomůže vyrobit "voltmetr s požadovaným rozsahem". K tomu slouží předřadník a ano, měl by být stabilní.
Takže je nutno použít jako tzv. Celeronův bočník takový odpor, aby skrz 431 tekla zhruba 1mA při nejmenším napětí baterie. Na jeho stabilitě nezáleží. A potom je nutno k měřáčku doplnit příslušný stabilní předřadník podle potřeby.
Jeden odpor obě funkce nezvládne.

Mj. proto jsem chtěl aby Celerom dodal schéma.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#24 Příspěvek od Olchor »

třeba ZR431 má min. proud 50µA, to by se obešlo i bez bočníku.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#25 Příspěvek od Milan_F »

Kdybys místo vymejšlení píčovin pokusně spájel to zapojení co jsem sem dal, tak už bys to měl hotový. Místo LEDky si dej referenci jakou chceš, dělič dopočítej od oka a je to.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#26 Příspěvek od Celeron »

Milan_F píše:Kdybys místo vymejšlení píčovin
Zajímavý, že ta podle tebe píčovina funguje se čtyřma součástkama přesně tak, jak potřebuju...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“