Instalace Windows 95 na i486

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
TeslaPC
Příspěvky: 226
Registrován: 08 srp 2022, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od TeslaPC »

Ještě než zkusím ty soubory nakopírovat na disk a spustit z disku zkusím pár věcí co tu padlo, v pc jsou 2 disketové mechaniky, 1 3,5 a 1 5,25, a vždycky před tím než to zamrzne tak to na ně hrabe, tak je zkusím v biosu vypnout, a druhá věc je že mám zaplou virus protection tak to taky zkusím vypnout co to udělá

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od jjilek »

rnbw píše:CD Windows 95 nie je bootovatelne.
Dík za upřesnění. Naposledy jsem je instaloval asi před rokem a pustil to z hlavy.
K problému:
Tipoval bych vadné CD. Takže zkusit jinde vyzkoušené funkční CD. Snad se v Praze někdo najde.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#18 Příspěvek od rnbw »

Pochybujem, ze by sa necitatelne CD prejavilo prave v tejto faze instalacie.

Ta nastavena, ale nepritomna FDD mechanika sa teraz da vylucit (kedze su zapojene obe), ale pamatam si, ze som s nou mal nejaky podobny problem.

Ale "virus protection" v BIOSe to moze byt:
http://web.inter.nl.net/hcc/J.Steunebrink/virwarn.htm
Varovanie sa nezobrazi, pretoze funguje len v textovom mode.
Naposledy upravil(a) rnbw dne 29 říj 2022, 22:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Hubert_79 »

Těžko. Píše, že stejný výsledek nastane po použití dvou různých instalaček a k záseku dojde po zkopírování souborů na disk...
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#20 Příspěvek od judeware »

Windowsy jsem stáhl z internetu, je to Windows 95 OSR2, protože v pc chci mít podporu internetu...
Tahle verze Win95 obsahuje Internet Explorer 3, ale říkat tomu "podpora internetu"... :oops:

V průběhu 1. fáze instalace, už v grafickém režimu, (do prvního nuceného restartu) si instalátor zkraje párkrát na spouštěcí disketu šáhne, doporučuju ji tedy raděj vyjmout až na výzvu, kdy chce provést onen první restart, v tom okamžiku bývá zvykem vysunout i CD. Záseky instalátoru v prvních momentech běhu graf. režimu si pamatuju velice dobře.

Taky mám pochyby o zdraví toho média (přírodavíodkud z internetu staženého a přírodavíjak vytvořeného). Originálka OSR2.1 by nebyla?

Pokud jde o desku s min. 486/66 a dosažitelnou kapacitou nad 16MiB (co já se kdysi navyhazoval modulů 4MiB!), lepší volbou by byl systém 98SE, po povýšení na IE6 by to i internetovalo se stránkami non https, jako třeba ty zdejší. :)

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#21 Příspěvek od xsc »

TeslaPC píše:a druhá věc je že mám zaplou virus protection tak to taky zkusím vypnout co to udělá
A to bude ono. Wokna se pokoušejí zapsat do bootsectoru a BIOS to zabije. Standardně se v DOSu objevila právě nějaká hláška uprostřed obrazovky, do grafického módu se asi neprokouše...

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#22 Příspěvek od xsc »

judeware píše:po povýšení na IE6 by to i internetovalo se stránkami non https, jako třeba ty zdejší. :)
Povýšit to může i pod OSR2. Ale stejně to dneska internetovat nebude, chybí podpora pro silnější šifrování přímo ve Windows. Takže skutečně jen těch pár stránek co zůstaly v http módu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od rnbw »

Windows 98 by som na 486 nedaval. Tie patria na Pentium s USB portami.

Este k tomu bootovaniu z CD: len velmi malo 486 dosiek ma BIOS s podporou bootovania z CD. Boli s tym problemy aj na prvych Socket 7 doskach, casto to v starsich verziach BIOSov nebolo alebo to nefungovalo.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#24 Příspěvek od xsc »

rnbw píše:Windows 98 by som na 486 nedaval. Tie patria na Pentium s USB portami.
To bych netvrdil. Ona ta podpora USB stála i tak za prd a mass storage se musel zpětně portovat až z Milenií. Naopak ta běžná podpora pro myš a klávesnici byla doinstalovatelná zpětně do OSR.
Mně třeba na 486 Win95 padaly, OSR2 fungovala OK, Win98 opět stály za prd a 98SE zas běžela. Měl jsem na ní i NT4, ty byly OK. Ovšem měla 32MB paměti a byla to AMD X5 taktovaná na 160MHz a s PCI deskou.
Boot z CD jsem snad na 486 funkční neviděl.
Ovšem udělat bootovací CD Win95 (nebo jakýchkoliv jiných Win9X) byla v Neru práce na 5 minut.

Uživatelský avatar
TeslaPC
Příspěvky: 226
Registrován: 08 srp 2022, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od TeslaPC »

Problém vyřešen, problémem bylo to že byla zaplá virus protection, po vypnutí to jelo dál a instalace už je konečně úspěšně hotová. Jinak nainstalovat na to Win.98 si nedovedu představit, už ted s těma 95 to chodí dost pomalu, CPU má 100Mhz a je tam 16Mb RAM, to i386 s Win.3.11 chodí 1000x rychleji, pochybuju že by to zvládlo Win.98 nehledě na to že počítačů tady mám v běžném provozu asi 3 a dalších 10 jich mám v záloze, takže aspon mohu poznávat zase jiný Windows, protože 95 tady ještě nikde nemám.

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#26 Příspěvek od nixdorf »

Len aby sa nezabudlo, zbernica 486tky nataktovanej násobičom na 100MHz naďalej fičí na 25, resp. 33 MHz. Na Win9x sa už v rámci možností odporúča Pentium, a to kľudne i tie prvé (taktované 60/75MHz), což je s 486 ako deň a noc.
80486DX4 s 16MB RAM bol môj prvý PC ako decko, 95tka na tom fičala, ale je pravda že sa bolo vybaviť zvýšenou trpezlivosťou, niektoré gamesy už na tom trpeli (Redneck, Quake) - iba v 320x200, a niektoré rovno hodili flintu do žita (MDK). Spúšťané z DOS módu pre čo najviac konvenčnej pamäti samozrejme. Ešte som mal chvíľu PS/2 s 486DX2 75MHz a na tom padal i cracknutý Prehistorik 2 ihneď pri pokuse o pohyb, asi niečo s keškou.
Win98 na 486 nainštalovať ide, ale to už je utrpenie... rovnako ako dolepiť doňho EGA driver z Win 3.x. Obidve idú, ale kto by to robil, že :lol:

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od PotPalo »

xsc píše:... Ona ta podpora USB stála i tak za prd a mass storage se musel zpětně portovat až z Milenií.
Ako portovať? To keď som skúšal, tak to skapalo na tom, že 98 nemala podporu v kernel32. Ale vyriešil som to inak. Našiel som funkčný a spoľahlivý ovládač pre USB kľúč ktorému som upravil INF súbor aby sa ponúkal použiť so všetkými mass storage zariadeniami (tu som bral inšpiráciu z WinME ako je to zapísané v INF). A že som tých ovládačov pre USB kľúče vyskúšal, snáď viac ako 10, až som natrafil na ten jeden slušne napísaný, ktorý fungoval aj pod pomalými Pentium 1.

Ešte k tej ochrane proti vírusom. Dá sa jednoducho zistiť či je zapnutá, stačí použiť neškodné FDISK /mbr. Ak to prejde, je vypnutá, ak zobrazí hlásenie, je zapnutá a funkčná. Pri inštalácii Win98 to vie padnúť do textového režimu a zobraziť varovanie s možnosťou pokračovať, ale pri pokračovaní sa to už nevie prepnúť späť do grafického režimu takže sa moc pokračovať nedá.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#28 Příspěvek od xsc »

Tady je na to odkaz:
https://www.philscomputerlab.com/window ... river.html
Určitě to chodí ve Win98SE, jestli i v obyčejných Win98 jsem nezkoušel.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#29 Příspěvek od p32 »

Ve W98 žádné USB normálně nešly, ve W98SE zase šly bez problémů vždy. Samozřejmě ne při divoké instalaci, ale s ovládači k desce.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#30 Příspěvek od xsc »

Mass storage nešlo ani v SE. Podpora běžných USB zařízení šla doinstalovat od OSR2.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“