Jiskření uhlíků v elektrickém nářadí

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
HC-96
Příspěvky: 37
Registrován: 02 srp 2015, 02:00

#16 Příspěvek od HC-96 »

S uhlíky ani s jejím uchycením se nehýbalo , ložiska jsou v pořádku.Pouze jsem vyměnil kondenzátor který doslova explodoval, za stejný typ se stejně značenými konci.Oblouk se ani "netáhne" po obvodě přez lamely ,je to takový prskavý plamen. Na jedné straně možná menší,ale po celém kolektoru rovnoměrně.Kolektor vypálený zatím není. Mohlo se stát ,že došlo k mezizáv. skratu statoru ,ten kondenzátor přetížil a ten explodoval? Při poruše vylétla 20A pojistka. Nyní při zkoušce pojistky nevypadly, Ptal jsem se v servisu ,nechuť , na to již nic není ,zjištění závady 600 Kč.Případná oprava bez záruky.Sám to nechci to moc zkoušet abych nezničil kolektor kdybych něco zmastil a byla by to závada kterou jsem si sám vyrobil. Chápu je to vaření z vody ,jsem schopen změřit odpory statorových cívek , ale mezizáviťák neumím . Nevíte někdo kolik by asi mohl být ohmický odpor vinutí statoru? Vrtačka tuším měla asi 600W a ještě ten "pomalu"otáčkový motor.Výroba vrtačky asi v r. 1975.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od rnbw »

Ten novy kondik je dobry a spravne zapojeny?

Uživatelský avatar
HC-96
Příspěvky: 37
Registrován: 02 srp 2015, 02:00

#18 Příspěvek od HC-96 »

Kondenzátor je "Síťový odrušovací filtr TC 259." je stejný typ a i vývody jsou barevně stejně označeny . A podle starého je zapojen i nový. Jestli je dobrý , na ohmický odpor průraz nevykazuje, kapacity nemám čím změřit.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#19 Příspěvek od Valdano »

Filtr TC259 má pět vývodů a obsahuje v pouzdře celkem tři kondenzátory.

jeden 100nF tj. 0.1uF na 250V
+
dva 2,5nF tj. 2500pF na 250V

Zapojení a popis je v tomto dokumentu.

Obrázek

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#20 Příspěvek od Valdano »

HC-96 píše:Vrtačka Narex, koupena v r. asi 1975 již modrá hranatá.
Je na štítku té vrtačky napsaný typ?

Uživatelský avatar
HC-96
Příspěvky: 37
Registrován: 02 srp 2015, 02:00

#21 Příspěvek od HC-96 »

No já vím ,to jsem si zjistil při nákupu. Ale nyní mě napadlo že bych mohl zkusit zapojit vývody přímo na přívod od vypinače.Bez kondenzátoru. Pokud se situace změní tak to porovnám s druhým /mám 2/ Když tak se pokusím nějak zjistit jestli vývody odpovídají - bouchlý nový.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#22 Příspěvek od Celeron »

Před časem mi vybouchnul odrušovací člen ve vrtacím/sekacím kladívku Bosch SDS+. To samý jen trochu později v Boschácký příklepovce vrtačce. Podařilo se mi tadysehnat originál ND, vyměnil jsem a mašinka jede jako dřív. Takže exploze odrušováku není nutně odprásklý rotor nebo stator.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#23 Příspěvek od Valdano »

Eshop s náhradními díly pro různé elektro nářadí

Rotory pro vrtačky a vrtací kladiva Narex
Statory pro vrtačky a vrtací kladiva Narex
Uhlíky pro vrtačky a vrtací kladiva Narex

Ale pro starší kousky tam asi nic moc nebude.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od Habesan »

HC-96 píše:bych mohl zkusit zapojit vývody přímo na přívod od vypinače. Bez kondenzátoru.
Nedělej to.
Dokonce i úplně zdravý motor by pak jiskřil uhlíky víc, než normálně.

Uživatelský avatar
HC-96
Příspěvky: 37
Registrován: 02 srp 2015, 02:00

#25 Příspěvek od HC-96 »

Problém je v tom ,že štítek je odrbaný ,bez údajů. Snažil jsem se někde sehnat foto na netu ale nevedlo se mě . Je to vrtačka bez příklepu asi 600 W hlavička je na kuželu. Takže problém . Ono to asi dopadne tak ,že budu muset koupit novou protože vrtačku potřebuji.No a budu vymetat web a známé jestli nesplaším někoho kdo by se na ní podíval za rozumný peníz. Samozřejmě příp. opravu za požadovanou cenu. Nechce se mě vrtačku vyhodit ,nechala si líbit neskutečné věci , pouze jednou odešlo kolečko a to se tenkrát dalo koupit.Mám obavy že když bych takhle zacházel s moderními ekologickými plasťáky tak že bych dlouho nepracoval a veškeré závady v záruce by skončili "nářadí bylo přetíženo ,na závadu se záruka nevztahuje" ,jako se mě to již stalo. Poradí mě někdo nějakou značku která by přežila vrtání 13 vrtákem ve stojanu - zhruba 2 hod denně s přestávkami ?

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#26 Příspěvek od Valdano »

HC-96 píše:Je to vrtačka bez příklepu asi 600 W hlavička je na kuželu. Takže problém . Ono to asi dopadne tak ,že budu muset koupit novou protože vrtačku potřebuji. Poradí mě někdo nějakou značku která by přežila vrtání 13 vrtákem ve stojanu - zhruba 2 hod denně s přestávkami ?
Novější vrtačka Narex bez příklepu s podobným příkonem 650W je EV13F H3. Má i elektronické řízení otáček, ale vrták 13mm je maximum.

Obrázek

Nový kus je aktuálně za cenu 2679 Kč v tomto eshopu a nebo starší použitý kus EV13E H3 je za cenu 849 Kč na aukru.

Možná by bylo lepší zvážit nákup stojanové vrtačky třeba Proteco 5115VS550, která je až do průměru vrtáku 16mm. V eshopu viz tento odkaz ji mají aktuálně za cenu cca 2500 Kč s dopravou zdarma.

Obrázek

Uživatelský avatar
HC-96
Příspěvky: 37
Registrován: 02 srp 2015, 02:00

#27 Příspěvek od HC-96 »

Z technologiclých důvodů to na stojanové vrtačce nejde ,místo na výšku.
Našel jsem ten můj typ na Aukru Dám sem odkaz ale nevím jestli to bude fungovat ,moc to s počítadlem to moc neumím.
https://aukro.cz/vrtacka-narex-70114744 ... gKAMfD_BwE
Ty údaje pod tím jsou nesmysl .

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#28 Příspěvek od Kremik »

Si tu nohu na stojanovce zkrať. Jestli to má dlouhodobě sloužit jednomu účelu, mohlo by se to vyplatit. Kde se to heblo vypíná je vidět na první pohled, ale jak ho zapnout? Leda že by bylo pro leváky...? :)

Uživatelský avatar
HC-96
Příspěvky: 37
Registrován: 02 srp 2015, 02:00

#29 Příspěvek od HC-96 »

Ten stojan je upravený aby šel do rohu.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#30 Příspěvek od Valdano »

Kremik píše:Kde se to heblo vypíná je vidět na první pohled, ale jak ho zapnout?
Zapínací zelené i vypínací červené tlačítko jsou obě na levé straně viz obrázek níže. To kulaté tlačítko vpředu je pouze bezpečností STOP tlačítko s aretací (pozn. pro elektrikáře bude možná známější pod názvem TOTAL STOP).
Přílohy
Stojanová vrtačka PROTECO
Stojanová vrtačka PROTECO

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“