Holící strojek Braun 190s-1?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od jjilek »

Běžný typ? Nevím, nehledal jsem.
Svod nemá a odpor v zapnutém stavu je také přiměřeně malý. Hodnoty jsem detailně nesledoval (jsou spolehlivě ve desítkách kΩ a mΩ). Buď je zapnutý nebo vypnutý, ale změna na zapnuto nebo vypnuto je vyvolána nepatrným tlakem, což při jeho gumové krytce není vyloučené. Navíc je to dvoupolohový mikrospínač, na jeden stisk zapnout, na další vypnout. Vymyl jsem jej čističem kontaktů. Je pro demontáž nepřístupný, vyžaduje stažení excentrického udělátka na hřídeli motorku, což se asi nepovede bez poškození plastu.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#17 Příspěvek od Zaky »

Není dvoupolohový, je to obyčejný mikrospínač, pouze sepne při stisku. Logika zapnout/vypnout je realizována elektronikou, velmi pravděpodobně nějakým MCU. Odpor desítky kΩ v rozepnutém stavu je špatně, pokud jsi to měřil na desce, může to být chybně změřené vlivem okolích součástek.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od jjilek »

Bohužel asi není, měřil jsem funkci ohmetrem přímo na odpojené desce jen s mikrospínačem. A použitý rozsah ohmmetru si moc nevybavuji. Stisk vypnuto, stisk zapnuto. Ale ruku na to nedám. Desku elektroniky na zapnutí a vypnutí jsem nezkoušel.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#19 Příspěvek od Zaky »

Destička s mikrospínačem by snad mohla jít vytáhnout bez demontáže motorku, mikrospínač je něco takového: https://en.switch.com.tw/smt-tact-switch.html
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#20 Příspěvek od kokun »

Zaky píše:Mikrospínač je běžný typ, dá se vyměnit za nový. Jakékoli otlačení by nemohlo způsobovat samovolné zapínání. Mikrospínač má velmi pravděpodobně svod, je to častý problém.
Moje zkušenosti se svody mikrospínačů v televizorech:
Nový mikrospínač svody nemá - "získává" jej teprve jeho zapájením (v cínové vlně). Vnikne-navzlíná do něj tavidlo a už se řádně nevypere - jeho zbytky pak vytvářejí ten svod :(

EDIT:
A svody jsem neměřil ohmmetrem, ale voltmetrem (stejně, jako u C-keramiky).
Na lab. zdroji jsem nastavil max. (30V) a měřil napětí, které "prolezlo" svodem :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“