Něco "od nuly".

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#16 Příspěvek od Artaban001 »

Pořád jsi ale nenastínil, o co Ti vlastně jde. Jak jsem psal, dnes je spousta možností, spousta cest, kterýma se můžeš vydat. Vybírám jednodušší verze, který jdou kolikrát postavit i na děrovaný desce.
Pokud Tě to bude bavit víc, jdou na tyhle jednoduchý věci vyrábět i plošný spoje "vidláckým způsobem" - Lihovka a chlorid, nebo vydrápání šroubovákem.
Je libo detektor kovů? (stavebnice s integrovanou cívkou na plošňáku nebrat)
https://asset.conrad.com/media10/add/16 ... -9-vdc.pdf
spínač reagující na tlesknutí - mám podobný s tranzistory, funguje bez problému.
https://www.electricaltechnology.org/20 ... oject.html
pro úplný začátečníky jsou vhodný "věci", co blikají, nebo dělají hluk - v nějakým atraktívním provedení stavebnic.
Pokud použiješ univerzální děrovanou destičku, můžeš si hrát i s IO. Na schémata máš Googla, nebo Pinterest a na Tobě je si vybrat co chceš.
Na poslech letadel tu mám profesionálnější zařízení - Buď Icom IC-R6, nebo Tecsun PL680.

Uživatelský avatar
dzinzlahve
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 158
Registrován: 07 pro 2022, 01:00

#17 Příspěvek od dzinzlahve »

Jde mi pouze a jedině o to ukázat šéfovi, že jsem schopen něco udělat "bez návodu".

Ten poslech letadla mě zaujal, rád se šťourám ve věcech, kam bych neměl mít přístup. :)

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#18 Příspěvek od HF_Tech »

No mohl by místo planého tlachání vytáhnout ty Teslovy tajné patenty na bezdrátový přenos energie a modifikovat je na dnešní technologie.
Poláci už na tom čile makají a mají i výsledky: https://www.youtube.com/watch?v=s1eMryiU1ro

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#19 Příspěvek od Artaban001 »

Poslech letecké komunikace není nelegální, pokud do ní nezasahuješ. Letecká komunikace je svázaná mezinárodními pravidly a probíhá v Angličtině - vyjímkou jsou jen zřejmě nějaký regionální a sportovní lety. Jak je poslouchat najdeš na internetu. Bližší informace kdyžtak v jiným vlákně, ať v tom tady neděláme bordel.
Chlubit se, že dokážu něco postavit bez návodu... Jestli myslíš osazení destičky, na to stačí jakákoliv jednodušší stavebnice z Aliexpresu. Kupříkladu hodiny, o kterých jsem psal, se daly postavit v hospodě za čtvrt hodiny, ale na nastavení a používání se bez návodu neobejdeš.

Uživatelský avatar
dzinzlahve
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 158
Registrován: 07 pro 2022, 01:00

#20 Příspěvek od dzinzlahve »

Myslel sem tím nadesignovat plošák a vědět CO a PROČ tam je.

Ne si sestavit stavebnici, kterou zvládne každej, kdo umí stavět z lega a neupálí si prsty s páječkou v ruce...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#21 Příspěvek od Hill »

Nojo, ale k tomu potřebuješ napřed sestavit pár stavebnic a při oživování zjistit, proč tam co je, proč je to zapojené zrovna takto, co se tam vlastně děje, proč tam jsou zrovna ty konkrétní hodnoty součástek... prostě nasbírat zkušenosti. Zvládnout obvodovou techniku můžeš jen postupem od jednoduššího ke složitějšímu, studiem schémat k již existujícím zařízením, katalogových listů použitých součástek, ať znovu nevymýšlíš už vymyšlené (když to zkusíš jinak a nebude to chodit, nakonec dojdeš k zapojení, které už někde funguje).
Navrhni schéma, spočítej do něj hodnoty součástek, klidně to pak hoď do simulátoru a, teprve, když podle simulátoru to bude fungovat, může přijít řada na plošňáky. Dokud nebudeš mít ověřené, že konstrukce bude dělat to, co od ní chceš, je jakákoli výroba plošňáků ztrátou času i materiálu.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#22 Příspěvek od Yarda1 »

dzinzlahve píše:...K tomu "leteckýmu provozu" bys měl schema, to působí zajmavě?...
Nejlepší letecká komunikace byla, když jsem mohl hlásit do mikrofonu: "Věži já osmnácttřicetjedna povolte vzlet" a schema jsem k tomu nepotřeboval.
:D
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#23 Příspěvek od Kremik »

dzinzlahve píše:vědět CO a PROČ tam je.
Tohle předpokládá znalosti. Máš je?
Pokud máš znalosti a uvidíš schéma, dokážeš říct co tam je a proč to tam je, nebo přesněji - co přesně to dělá. Proč to tam je můžeš odhadnout pokud je to věc známá, ale taky nemusíš - pokud je to nějaká podivnost vyhrabaná odněkud a nikdo neví k čemu slouží. Přesto ale poznáš co to dělá.
Druhý krok - když rozumíš nakreslenému zapojení, můžeš si postavit něco svého. Tak aby to dělalo právě to, co ty po tom chceš.
Pak můžeš komukoli říct CO jsi tam dal a PROČ jsi tam právě toto právě takto dal.
Tady na fóru to nenajdeš. Jedině že by ti stačilo že bys mohl říct:
"Udělal jsem to tak a tak, protože mi to poradili na Bastlírně." :-)

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#24 Příspěvek od Kremik »

dzinzlahve píše:Jde mi pouze a jedině o to ukázat šéfovi, že jsem schopen něco udělat "bez návodu".
Nejsi. Protože ten návod hledáš. Kdybys byl, udělal bys to. Bez ptaní a hned.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#25 Příspěvek od Yarda1 »

dzinzlahve píše:Jde mi pouze a jedině o to ukázat šéfovi, že jsem schopen něco udělat "bez návodu".
Pokud chceš dělat něco co ti nikdo nezadal a nikomu to k ničemu nebude jen proto, aby tě někdo ocenil, asi budeš zklamaný, že jediné "ocenění" asi bude, když si někdo pomyslí: "Hmmm, hračička, kdyby raději dělal něco pořádného". Nebo hůř: "On si tu hraje a jeho práce stojí".

Na tvém místě bych se snažil něco pořádného dělat. Třeba obrážet výstavy a veletrhy, sbírat prospekty a katalogy, vzorky zboží, navazovat kontakty... Myslím, že jsi psal, že umíš anglicky, to by bylo velké plus.
Taky by bylo užitečné učit se a zdokonalovat se v počítačových programech co se u vás používají, aby si k tobě kolegové a kolegyně chodili/y pro rozumy.

Kdybys nebyl tajemný jak Hrad v Karpatech, možná už bys tady nějaké užitečné rozumy nasbíral.

EDIT:
ondraN píše:...Džin si jenom cintá pentli a žádnou radu nehledá.
Možná máš pravdu. Ale když je nějaký dotaz na který mohu smysluplně odpovědět, tak to třeba pomůže někomu jinému.
Naposledy upravil(a) Yarda1 dne 23 pro 2022, 15:13, celkem upraveno 2 x.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#26 Příspěvek od ondraN »

Že vás to furt baví, nechat se tahat za fusekli. Džin si jenom cintá pentli a žádnou radu nehledá :svolat:

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#27 Příspěvek od Ruprecht »

Včera jsem si oživil miniaturní grafický displej pro převaděč spojitosti (okýnko 14x8mm), tak můžeš udělat zbytek :lol:
Ale když "od nuly", furt nevím, kdo má být ta nula :wink:
Přílohy
prevadec_spojitosti2.gif
(285.65 KiB) Staženo 18 x
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#28 Příspěvek od EKKAR »

Ruprecht píše:...Ale když "od nuly", furt nevím, kdo má být ta nula :wink:
Na bodu 0K neboli -273,15°C ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#29 Příspěvek od HF_Tech »

Mohl by začít u malých věcí: https://www.youtube.com/watch?v=6wBrOV2FJM8 a dodělat k tomu funkční klávesnici a rozběhat DOOMa.

Kdo zvedne hozenou rukavici?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#30 Příspěvek od Artaban001 »

Já chci dooma rozjet na tomhle, zatím jsem byl úspěšný jen u Puppy linux
Přílohy
displej.jpg

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“