Arduino s GPS Neo 6M

Raspberry, Arduino, Mini-PC a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

Kdopak ty Neo-6M moduly asi dělá nebo jen aspoň osazuje na plošák s eeprom, stabilíkem a modrou ledkou na Timepulse? Já že i když jel výpis v U-center, tak po asi 4 hodinách provozu přestala blikat ledka. Nevím proč, ale byl přerušenej její sériovej hnidoidní odpor 102. Našel jsem stejnej ve vraku Settop boxu, už to zase bliká. Ledka je zapojená proti zemi, spíš jsem předpokládal, že vývod Timepulse je otevřenej kolektor.

K těm podivnostem v nadmořský výšce nikdo nic?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#17 Příspěvek od ondraN »

Já jsem z důvodu nestability údajů při slabém signálu (asi je tupější přijímač v modulu) přešel na moduly od Quectelu. Třeba L80-M39 s integrovanou anténou dává na stejném místě stabilní hodnoty a i náběh je daleko rychlejší. Když to potřebuju mít v místnosti, kde není signál, použiju aktivní anténu s 10m kabelem. Modul se automaticky přepne na externí anténu.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#18 Příspěvek od termit256 »

Celeron píše:...K těm podivnostem v nadmořský výšce nikdo nic?
Zkus to venku. Je mozne ze je to tim, ze prijimas jen druzice z jednoho smeru (z okna).

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#19 Příspěvek od ok1hga »

Celeron píše:K těm podivnostem v nadmořský výšce nikdo nic?
výška co dává GPS je výška nad tzv. geoidem . . .
v rámci naší republiky to dělá rozdíl cca 40 až 60 výškových metrů . . .
někde je to více, někde méně.
v tvém případě je potřeba od udávané výšky z gps odečíst cca 50 metrů a budeš na svém.
Přílohy
WGS-84 Geoid.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#20 Příspěvek od Celeron »

Aha, díky za vysvětlení. Když se čtou surový data z Neo6m do U-Center, tak je to skutečně o cca 50 m vejš, než když to přežvejká Arduino. Asi jsou v tý knihovně TinyGPS nějaký korekce nadmořský výšky podle polohy. Načtení databáze na to vliv nemá, hned od začátku byla přes Arduino výška správná na cca 2 metry.
Před chvílí jsem dopsal do toho Drátkova příkladu zobrazení na PCD8544, zítra se uvidí, co to bude dělat. Komunikace s Neo6 přes knihovnu TinyGPS je taková vyšší dívčí, něco mě není úplně jasný třeba tyhle řádky:
Serial.print(zSirka == TinyGPS::GPS_INVALID_F_ANGLE ? 0.0 : zSirka, 6);
Serial.print(zDelka == TinyGPS::GPS_INVALID_F_ANGLE ? 0.0 : zDelka, 6);

Mělo by to poslat šířku a délku do PC na 6 desetinných míst ale pokud bude neplatný F_ANGLE tak se pošle jen číslo 0.0. Angle je ale úhel, tak co to má společnýho s šířkou a délkou? Bude to chtít nalýzt dobrej popis tý knihovny a popis toho výrazu poskládanýho v závorce.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#21 Příspěvek od Celeron »

ondraN píše: Když to potřebuju mít v místnosti, kde není signál, použiju aktivní anténu s 10m kabelem.
Jaký máš na tom prodlužováku konektory a kde jsi je prosím sehnal? Všude vidím jen maximální dýlku 30 cm a navíc stále nevím, co to je přesně za konektor.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#22 Příspěvek od ondraN »

Na kabelu je SMA samec, na plošňáku u GPS mám taky panelovou SMA samici. Koupeno v TME. Pro experimenty jsem měl ten SMA připojený k puzdru GPS jen krátkými drátky (cca 1cm) a taky to fungovalo bez problémů.
U antény si dej bacha na zisk, dost jich je bez zesilovače.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#23 Příspěvek od Celeron »

To ses asi spletl, SMA znám, je asi tak 10x větší, než to opuchlý zakončení kabelu antény u NEO-6M. Na tomhle je SMA to velký na panel, mě jde o to na druhý straně, MHF® 4. Tedy doufám že to je ono, co potřebuju.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#24 Příspěvek od ondraN »

Asi nedorozumění. Já mám tu ext. anténu připojenou opravdu přes ten velký SMA, ale mám vlastní DPS k L80 a tam ho mám taky (protikus).

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#25 Příspěvek od ok1hga »

externí antény na GPS mají opravdu konektor SMA a v zařízení se použije pigtail s konektorem SMA na jedné straně a miniaturním U.FL konektorem na druhém konci . . .

tohle mají na Ali
Přílohy
sma-ufl.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#26 Příspěvek od Celeron »

Já jsem chtěl jen dát půlmetrovej prodlužovák mezi stávající anténu a GPS modul. Asi to neexistuje a budu muset opravdu shánět "hříbkovou" venkovní anténu, co používaj modeláři na koptérách. Nebo nějakou magnetku. Předraženej krám s SMA konektorem, v tom hříbku je stejná kostka jako je u Neo-6M.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#27 Příspěvek od ondraN »

Ta venkovní anténa je hlavně vodotěsná a magnetický držák taky není k zahození (a cena do 300Kč taky není likvidační). Když ti nechráněná anténa zmokne, tak už moc neanténuje. Ale dá se to vyřešit i bez konektoru, přímým propojením mezi GPS a anténou vhodným koaxem (a ten mini konektor odpájet).

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#28 Příspěvek od ok1hga »


Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#29 Příspěvek od Celeron »

Jo vyberu si. Asi tu samolepící a plácnu ji zvenčí na sklo okna. Píšou, že se nedoporučuje lepit na plech parapetu, že to dost zozjebe charakteristiku a citlivost. Takže budu muset splašit ještě tu redukci SMA na IPEX.
A ten prodlužovák IPEX na IPEX existuje https://ko.aliexpress.com/i/32862630916.html
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#30 Příspěvek od ok1hga »

no vidíš a je to levnější než cigára . . .

Odpovědět

Zpět na „Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)“