Dvoutranzistorový přijímač pro 3,5 MHz

Klasické bastlení z domácích zásob

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

Kolik toho vysílá na dotyčném pásmu, je spíš jiná otázka kterou asi zakladatel vlákna nepoložil. Odpověď závisí krom jiného i na denní době, lokalitě a provedení antén(y). V naší kotlině obvykle okolo 3,7 Němci, o 50 kHz výš Poláci, nad nima tuzemci. Pro širší přehled je orientační použít různě po Evropě SDR weby.
Na rozdíl od komerčního vysílání, zde je poměrně nenáročné legislativně i finančně se o vysílání pokoušet sám (částečná odpověď na skuhrání "nikdo tam není).
Minimálně pokud vím, je 24h denně v provozu několik majáků.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#17 Příspěvek od danhard »

Hill píše:DX znamená dálkový příjem. Asi máš na mysli CW, to je dvoustavová modulace - nosná je nebo není.
A na tu to taky vhodné není, chtělo by to záznějový oscilátor.
A taky tam píše, že se to na SSB nehodí, co se jiného se tedy hodí na "dálkový příjem" OK maratonu, než morseovka ?

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Lukas-Peca »

Hill píše:DX znamená dálkový příjem. Asi máš na mysli CW, to je dvoustavová modulace - nosná je nebo není.
A na tu to taky vhodné není, chtělo by to záznějový oscilátor.
Je to klasický audion, takže stačí utáhnout zpětnou vazbu a tu zázněj si to vytvoří samo.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#19 Příspěvek od danhard »

Aby z toho pak nebyl superakčák :D

https://ok1fcb.webnode.cz/konstrukce/audion/
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/viktor_prijimac2.htm

ps. Ge diody GA201 jsou u mě k mání :lol:

Uživatelský avatar
kimlo
Příspěvky: 115
Registrován: 17 led 2008, 01:00
Bydliště: JN88US
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od kimlo »

kunc75 píše:Dvoutranzistorový přijímač pro 3,5 MHz
Autor: OK1-18556
Zveřejněno: Radioamatérský zpravodaj ročník 1987 číslo 9

Na středních vlnách je ticho. Chtěl bych se pokusit oživit tohle, ale v článku chybí jakákoliv zmínka o hodnotě P1. Dal bych tam tak 10K/N. Co myslíte?
Kedysi vyšlo toto zapojenie aj v časopise Elektrón, postavil som ho a fungovalo, dala sa počúvať telegrafia aj fónia. Hodnota P1 je 500 Ohmov.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#21 Příspěvek od ok1hga »

danhard píše:Aby z toho pak nebyl superakčák
. . . co to je ?
já znám superreakčák . . . :D

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#22 Příspěvek od breta1 »

Z tohoto zapojení superreakční přijímač nikdy nebude, princip je úplně jiný.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#23 Příspěvek od danhard »

Tobě nikdy nerelaxoval Klapův oscilátor ?

U tohoto zapojení bude stačit slabá 9V baterie :lol:

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#24 Příspěvek od breta1 »

Tady nemluvíme o zapojeních, které se chovají nestandardně kvůli tomu, že se tam zapomene dát obvyklý filtrační kondík nebo roste vnitřní odpor uhnívající baterky atd a stává se z nich něco co nečekáme

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#25 Příspěvek od ok1hga »


Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Crifodo »

koukám, EB dosahuje zajímavých výšin.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#27 Příspěvek od danhard »

Breta1, tady se bavíme o zapojení Clappova oscilátoru, které se nestandardně používá k detekci AM signálu :D

A audion to není, ten nemá v katodě (emitoru), žádnou impedanci, která by stabilizovala pracovní bod, katoda jde přímo na zem a detekce se provádí na diodě mřížka-katoda.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#28 Příspěvek od Mahoney »

Já jsem na VF nikdy moc nebyl, ale vždycky se mi to líbilo a obdivoval jsem to (a ty lidi, co o tom něco vědí, stejně jako o analogové elektronice… Jediné, co jsem kdy postavil analogového - ze stavebnce - byl snad jen zesilovač s MBA810).

Otázka: Nejedná se náhodou o AM? Nemá smysl - dle mého dojmu, ale třeba to špatně chápu - zabývat se spíš jinými modulacemi (FM atd)? Co brání (teoreticky) FM vysílání třeba právě na těch 3,5 MHz? Šířka zdvihu? Tam musí být nějaký poměr k těm nosným frekvencím, nebo je to jedno (samozřejmě s ohledem na to, že rozumný a ohleduplný člověk by samozřejmě nechtěl zaflákat celé pásmo, pokud by vysílal)?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#29 Příspěvek od Hill »

I na úzkopásmovou FM se to dá použít, detekovat signál jde na boku rezonanční křivky. Ale ne v pásmu 3,5 MHz:
- od 3,5 do 3,58 MHz je dovoleno vysílat se šířkou "kanálu" 200 Hz, což stačí tak na telegrafní provoz.
- v rozsahu 3,58 až 3,6 MHz je povolena šířka pásma 500 Hz pro úzkopásmový digitální provoz.
- teprve od 3,6 do 3,8 MHz se může vysílat spektrum široké 2,7 kHz, na těchto kmitočtech jsou povolené všechny druhy provozu, které se do této šířky kanálu vejdou (CW, SSB, a třeba i AM, je ale nutno brát ohled na uživatele sousedních kanálů).
Těch podmínek IARU je samozřejmě víc, například, že prvních 50 kanálů a posledních 9 je určených pro mezikontinentální provoz atd...
A uznej, že do tak úzkého kanálu se FM, byť úzkopásmová, nevejde.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#30 Příspěvek od Mahoney »

Jasně, dík za info. Já měl sice na mysli co je teoreticky možné principiálně, nikoliv podle předpisů (abych si udělal nějakou teoretickou představu o tom, jak to funguje), o čemž nejlépe vypovídá hned první věta tvé odpovědi, ale nevadí.

Mimochodem, těch 200 Hz mi silně připomíná časy, kdy se z osmibitů nahrávalo na kazetu, tam byl rozdíl myslím 400 Hz (800 Hz / 1200 Hz, kdyžtak mě někdo opravte jestli kecám) a zároveň časy minulé packet rádia. Já se na to dívám právě takto, tedy z pohledu přenosu dat ("mikrokontrolérová nemoc" - takže "200 Hz na telegrafní provoz stačí" :D ), a taky z pohledu RC modeláře (samozřejmě vím že v reálu mají svá určená pásma a kanály; takže hlavně vysílání malým výkonem na krátkou vzdálenost). Jak CB, tak RC jelo většinově spíš s FM modulací.

Kde najdu ty předpisy, kde se dá vysílat legálně bez licence a jaké podmínky je třeba dodržet?

Ještě jsem si vzpomněl, že ještě jako dítě jsem před mnoha lety uskutečnil takový pokus, kdy jsem vzal 10 MHz (asi, myslím) krystal do oscilátoru z dvou hradel MH7400 (a pak za tím ještě MH7493) a "tu správnou frekvenci" jsem pustil do emitoru NPN tranzistoru, přičemž do jeho báze šel audio signál. Samozřejmě jsem jako dítě nevěděl nic o šířce kanálu, přizpůsobení antény atd, v kolektoru odpor a kus drátu, ale na větnamském "jezevčíkovi" jsem "se" chytil… to bylo radosti :) Je to podle předpisů legál?

(Malá poznámečka: Těžko budu něco uznávat nebo neuznávat, když o tom vím prd… Proto se přeci ptám)

Odpovědět

Zpět na „Zapojení ze šuplíku“