Vybíječka autobaterie - držák topení

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Presne tak, staci zobrat 10Ω 20W odpory a spojit paralelne podla potreby 8-10 kusov.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud to chceš dělat častěji a ještě si změřit kapacitu , tak to ta china jistí . Moje stála před dvěma lety polovic . Je to supr otestuješ tím i všemožné zdroje . Je ještě novější typ a ten má přiloženu destičku posetou konektory na různé zdroje .

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#18 Příspěvek od hajeklubos »

To co uvádí BOBO je patrně stejné na co mě upozornil můj kamarád ze Slovenska. Vůbec nepochybuji, že je to užitečné na universální testování něčeho v zátěži. Mě naprosto bude postačovat udělátor pouze na 12V. Na přesnosti proudu také moc nezáleži. Jde o to vybít na cca11V a vypnout. Aby byla baterka nabíjená od "nuly" Žádný orloj. Sada továrních odporů mě samozřejmě také napadla. Dost dobře si nedovedu ale představit čínský 20W odpor na plný výkon po dobu 10hod. A opakovaně. Když bych rozložil výkon na více odporů, tak se mi to tam nevejde. Vložil jsem do toho příliš energie aby mě odradily první neúspěchy s šamotem. Mimochodem trámečky nemůžeš odlévat, musí se dusat z kamnářského šamotu hustoty jako má formela a nesmíš jít přes 1cm mocnosti. V polovině schnutí opatrně částečně rozdělit formu aby to schlo z více stran. Rozdělovat se to začne postupně samo. Navíc bez armatury se to pohromadě neudrží ve figuře. To je zkušenost pokus a omyl. Na obrázku je polovina topení odolná proti úderu pěchotní zbraní. To jen tak neodejde. Tak zatím dobrý.
Luboš
Přílohy
spirálysestava.JPG

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

20W odpory pochopitelne nezatazis plnym vykonom, ale 3/4 (alebo 1/2, ak chces).

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od PotPalo »

A čo tak použiť starý hriankovač? Špirála je slušný odpor, tepelne tiež odolná, stačí si na ňu nanitovať odbočky podľa záťaže a hotovo.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Lukas-Peca »

Od nuly se mají nabíjet NiCd akumulátory. Olověný tím leda rychleji zničíš.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#22 Příspěvek od BOBOBO »

Né , von teďka bude konstruovat regulátor s vypínačem ......

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od rnbw »

Aj vybijanie oloveneho akumulatora moze mat zmysel - vtedy, ked je zasulfatovany. Potom pomaly nabit.

Je nutne ale vybijanie ukoncit predtym, nez sa niektory clanok vybije do nuly a zacne nabijat opacnou polaritou. A hned zacat nabijanie.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#24 Příspěvek od BOBOBO »

Zasulfátování rozhodně nevrátíš vybitím .......

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#25 Příspěvek od rnbw »

Niekolko novych baterii v UPS, ktore lezali niekolko rokov nerozbalene, som takto ozivil. Ich vnutorny odpor bol tak velky, ze normalnu zataz neutiahli, bolo ich treba vybit malou zatazou (niekolko hodin) a potom pomaly nabit.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#26 Příspěvek od Milan_F »

...jako dobrý sebemrskačstvý tohleto!
hajeklubos píše: Sada továrních odporů mě samozřejmě také napadla. Dost dobře si nedovedu ale představit čínský 20W odpor na plný výkon po dobu 10hod.
On Ti někdo drží u hlavy bouchačku, že musíš používat Čínský odpory? Takovejch 10ks TR509 (á 24,-Kč/ks) to musí zvládnout levou zadní.
Přílohy
rozžhavený odpory.jpg

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#27 Příspěvek od Valdano »

Zdroj: viz tento odkaz a zde je k tomu i video.
Jak na desulfataci autobaterie

Při pokročilém zesulfátování baterie je možné provést její oživení. Toho se dá dosáhnout pomocí speciální nabíječky, která dokáže generovat vysokofrekvenční elektrické impulzy. Ty musí mít vysoké napětí a nízký dobíjecí proud.

Proces desulfatace trvá více než 100 hodin a dochází při něm k rozpouštění vytvořeného síranu olovnatého. Díky tomuto kroku je možné navýšit kapacitu akumulátoru až na 90 % původní hodnoty. Desulfataci je vhodné provádět u baterií, které jsou dobíjeny v provozu vždy jen krátkodobě nebo u takových, které nebyly po delší dobu využívány.
Zajímavé zapojení desulfátoru pro autobaterie.

Obrázek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#28 Příspěvek od rnbw »

No vidis, nepotreboval som ziadne impulzy. Len samotnu UPS a nejaku zataz (LCD monitor v standby). Za nejake 3 hodiny sa to vybilo a potom do druheho dna nabilo priamo v UPS.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#29 Příspěvek od Kremik »

Valdano píše:
Ty musí mít vysoké napětí a nízký dobíjecí proud.
Tyhle kecy miluju. Aspoň Ohmův zákon kdyby autor ovládal...

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#30 Příspěvek od Valdano »

Zdroj: příspěvky pod tímto videem od Jiří Gabriel .
Obecně lze doporučit proud cca 0,02 až 0,03 jmenovité kapacity baterie, napětí do 16,3 V. Musíte počítat s vařením elektrolytu... V žádném případě nepoužívat tento proces na AGM a GEL baterie.

Nabíjecí proces se vypíná dosažením napětí 16,3V, pokud k tomu nedojde, tak z bezpečnostních důvodů po 50 hod.. Při napětí 16V baterie již silně plynuje (vaří). Pro doplnění, je potřeba ještě hlídat teplotu baterie a nabíjení vypnout pokud se hřeje. Správně by to bylo při 45 stupních, ale pokud se baterie začne ohřívat při tomto procesu, tak ji stejně nezachráníte.
Naposledy upravil(a) Valdano dne 21 led 2023, 22:20, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“