dvojzásuvka s vypínačem zásuvek

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

Otázku zda a proč vypínat zásuvku/zapojený spotřebič nebudu teď pitvat, jen po technické stránce k vypínačům:
běžné strojky Elektro Praga, starší klasika v hnědočerném bakelitu i novější v tmavošedém plastu, vypadá že deklarovaných 10 A spolehlivě drží, i praxe tomu odpovídá (konstrukce s civilizovaným fosforbronzem na kontakty a mosazné niklované šroubky M4).
Pesimista má ovšem k dispozici i strojky pro 16A,
https://nizke-napeti.cz.abb.com/spinac- ... 01012a2042
samozřejmě i sporáková klasika třípólová rovněž vestavná do rámečku
https://www.bbelektro.cz/abb-1011-0-081 ... -kombinace
kde bych se při spojení sekcí obával minimálně přechodového odporu, současně je dostatečná izolační vzdálenost a strmost rozepnutí. Každopádně u firmy jako ABB podstatně důvěryhodnější než jakési "čínské relé" natož spínané softwarově, což je už vůbec úlet.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#17 Příspěvek od Yarda1 »

Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#18 Příspěvek od termit256 »

Ja mam konvici "programovatelnou" na zakladne je displej a tlacitka. Na obsluhu je to skvela vec, ale je pod proudem porad. To same nejspis i topinkovac. Nemel jsem ho rozebrany, ale nejake motory tam nejspis budou. Funguje to tak, ze tam strcim topinku, zmacknu tlacitko a ona pomalu zajede dolu a takove mrizky ji vycentruji doprostred. Po upeceni zase pomalu vyjede a bazmek zapipa. Na ledkovem bargrafu se ukazuje zbyvajici cas. Fritak a kavovar to same, takze jsem tam pro klid duse ty casovane vypinace udelal. Nestalo to moc penez, jen s tim byla prace. Kdyz treba vypnou elektriku, nemusim na to myslet. Mel jsem trochu obavu z tech cinskych relatek, ale zas na druhou stranu v pripade nejakych problemu bych si toho hned vsiml a nic moc by se nestalo. Jede to snad 5 let zcela bez problemu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

Cinske rele dokazu horiet aj explodovat. Na druhu stranu je lepsie, ked hori rele v pritomnosti cloveka ako ked hori konvica a nema ju kto uhasit.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#20 Příspěvek od BOBOBO »

No používám starou oddělenou dvouzásuvku a dvouvypínač ty hranaté typy . Na jedom vývodu mám nástěnný boiler a na druhém mražák již vícero let a bez potíží . S novými , zvláště nastrkávacímy strojky prax nemám . Konvici pokládám mimo stojan .

Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

#21 Příspěvek od katrops »

No tak jsem si dotazem moc nepomohl.
Je to složité. Topinkovač tedy nechám v zásuvce a protože mám málo místa na lince tak dám přednost vytahování vidlice ze zásuvky před odložením konvice vedle podstavce.
Snad se tou častou manipulaci nepokazí zásuvka 😀 Díky za pomoc.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#22 Příspěvek od BOBOBO »

Tak se zaměř na montáž trojrámu a budeš potom v poho , přece to nevzdáš ? :lol:

Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

#23 Příspěvek od katrops »

Jen tak na okraj. Mám vestavěnou lednici, troubu, mikrovlnku, myčku, digestoř, pračku a indukční desku. Všechny tyto spotřebiče jsou kvůli špatnému přístupu k zásuvkám neustále připojeny.
Rádia, počítače a televize taky nikdo neodpojuje.
Toto je jiný případ ? Tady to ničemu nevadí a nic nehrozí ?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#24 Příspěvek od BOBOBO »

No jestli to nemá výkonové vypinače tak nejenomže spínaný zdroj stále jede , ale ročně toho na nových digielměrům dost natočej .

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#25 Příspěvek od rnbw »

Ano, vsetky tie zdroje zbytocne bezia, zeru a opotrebuvaju sa. Foliovym kondenzatorom klesa kapacita, elyty vysychaju.
Chladnicku snad nevypina nikto :D

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#26 Příspěvek od termit256 »

katrops píše:Jen tak na okraj. Mám vestavěnou lednici, troubu, mikrovlnku, myčku, digestoř, pračku a indukční desku. Všechny tyto spotřebiče jsou kvůli špatnému přístupu k zásuvkám neustále připojeny.
Rádia, počítače a televize taky nikdo neodpojuje.
Toto je jiný případ ? Tady to ničemu nevadí a nic nehrozí ?
No, v radiu clovek vetsinou neskladuje par litru oleje jako ve fritaku, takze nezacne tak snadno horet kdyz zustane prilepeny termostat :-)

Osobne mam troubu, mikrovlnku, myčku, digestoř, pračku, sušičku a indukční desku... zapojene na okruhy ktere se vypnou v rozvadeci stykacem kdyz odchazim z bytu a zapnu alarm. Stejne jako vsechny svetelne okruhy, vetrani, zasuvky ve kterych mam takove vypinaci adaptery napojene na 12V rozvod apod. Proste prakticky vsechno co nemusi bezet se vypne. Bezne tam i nekolik tydnu nejsem, takze je zbytecne aby to vsechno jelo a neda mi to zadnou namahu navic s vypinanim a zapinanim.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od Behemot »

Crifodo píše:Otázku zda a proč vypínat zásuvku/zapojený spotřebič nebudu teď pitvat, jen po technické stránce k vypínačům:
běžné strojky Elektro Praga, starší klasika v hnědočerném bakelitu i novější v tmavošedém plastu, vypadá že deklarovaných 10 A spolehlivě drží, i praxe tomu odpovídá (konstrukce s civilizovaným fosforbronzem na kontakty a mosazné niklované šroubky M4).
Pesimista má ovšem k dispozici i strojky pro 16A,
https://nizke-napeti.cz.abb.com/spinac- ... 01012a2042
samozřejmě i sporáková klasika třípólová rovněž vestavná do rámečku
https://www.bbelektro.cz/abb-1011-0-081 ... -kombinace
kde bych se při spojení sekcí obával minimálně přechodového odporu, současně je dostatečná izolační vzdálenost a strmost rozepnutí. Každopádně u firmy jako ABB podstatně důvěryhodnější než jakési "čínské relé" natož spínané softwarově, což je už vůbec úlet.
ty ABBčkový strojky ovšem stojí 4 kila bez daně ve velkáču, kdo to za to dá?

jinak tady skutečně lidi bez uzardění doporučujou dát pod zásuvku v okruhu pravděpodobně jištěným 16 A vypínače na 10 A(X)? nechcete si jít stoupnout před zrcadlo a lisknout si z vobou stran?

Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

#28 Příspěvek od katrops »

Ad termit256

Jsem laik. Takové vychytávky nemám.
Když mi vyhlášená firma dělala rekonstrukci bytu včetně nových el. rozvodů a zapojení všech spotřebičů, tak předpokládám, že vše udělala odborně. Nakonec proběhla revize a kolaudace. Mám na to doklady.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#29 Příspěvek od BOBOBO »

Když se k tomu postavíš takto , tak musíš akceptovat doporučení , že je dobře konvici postavit vedle podstavce , jinak to nejde .
B-jenže zatím není chýru , že by někdo vyhořel z důvodu použití vypínače 10A , ale od CE konvice již vícero .

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od workhard »

Na konvici, která nevypínala, jsem použil stejný princip jako Jape, jen to byl kroužek uříznutý z plastové trubky.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“