ŘP a brýle

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#16 Příspěvek od p32 »

To je psaní o ničem. Jaké máš mít dioptrie? Do 1,5 dioptrie se nemá smysl bavit, tu úchylku, co se mění (±0,5-1), má skoro každý podle toho jak se nají apod. Takže, pokud máš už 1,5-2 dioptrie, tak sám už musíš uznat, že hůř vidíš a ješté ty brýle nemusíš pro normální život nosit, ale pro řízení jsou už fakt nutné. Běž si udělat brýle ty nejlevnější, co ti budou stačit a uvidíš, že to má smysl. Pokud se doktor(ka) vyjadřuje už k povinnosti nosit při řízení, tak věř tomu, že oni z toho nic nemají a dělají to pro tvé dobro. Při povinnosti stačí vyměnit řidičák asi do 10 dnů. Při tom si tě vyfotí (s brýlemi, ale není to povinnost) a asi ti dají papír místo toho starého na tu dobu než se vyřídí nový. Taky se ti může stát, že v pondělí si tě cvaknou a ve čtvrtek se můžeš prej přijít zeptat. Protože je to zalaminované, tak proto musí udělat nový po zápisu.
Dobrá rada je i to, že si tam nech napsat ty čočky i brýle a můžeš se fotit určitě bez brýlí.

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#17 Příspěvek od DukeNuke »

Fotku s brýlemi na řidičáku nemám, kód 01.01, jak psal Hill, ano. Na obě oči necelé dvě dioptrie, normálně brýle nenosím. Čočky nenosím.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Behemot »

bacha na to, že zápis změny (z jenom brejlí na brejle nebo čočky) je voprávněnej řešit jenom místně příslušnej (!) oruad (v trvalým bydlišti), málem sem na tom shořel a nestihl během rejžácké rejmičky včas kartičku od zkoušky na rozšíření

takovejch kokotin je českej právní neřád plnej

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#19 Příspěvek od Pikofarad »

jirkati píše:Zaplatil jsem jako důchodce 200 Kč a odchod.
U nás za to bere obvoďák 600.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#20 Příspěvek od BOBOBO »

Mám taky drahého obvoďáka . Nechal jsem se nachytat na chřipkovou injekci . Hned týden nato jsem si byl pro kříž a tam si zástupkyně pojišťoven , seděly u jednoho stolu , si mohly ukroutit hlavy z ceny . Alespoň dvě kila mi vrátili . Ještě mám přes rok čas na papír k řidičáku ...

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od hafca »

Brýle už mám, proto jsem se ptal, jestli to potvrzení musí být tuplovaně. Jednou na papíru a podruhé v řidičáku.
Ještě mi při té příležitosti vrtá hlavou, jak to s tím papírem vlastně je. Podle papíru jsem byl na poslední kontrole 29.1.2021 ale narozeniny mám koncem března. Myslel jsem si, že platnost papíru končí tím lednem. Ale prý končí až dnem mých narozenin. Takže bych to měl v klidu všechno stihnout. Ale je to opravdu tak?
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#22 Příspěvek od Hill »

Jistě, je to tak. To potvrzení ti platí od narozenin do narozenin. Datum konce platnosti se proto neuvádí, jednou tam datum narození už přece je. K datu narozenin, od kterých to potvrzení platí, nesmí být datum u podpisu lékaře starší 6 měsíců (§87, odst. (3)).
Pokud by přesto nějaké "Platí do:" bylo vyplněné, pak to zamená, že lékař zkrátil platnost - nespoléhá na to, že se něco spraví samo, ale že se s tou způsobilostí dá a musí něco dělat dřív. (§87, odst. (4))
V odstavci "Posuzovaná osoba" je zdravotně způsobilá s podmínkou.... a tam se ty brýle napíšou.
Není důležité, že to máš ve dvou dokladech, ničemu to nevadí. Jak ale přejedeš hranice, je podstatný řidičák a co je v něm. Ten zbytečný papír za hranicemi stejně nikoho nezajímá.
Naposledy upravil(a) Hill dne 26 led 2023, 14:53, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#23 Příspěvek od BOBOBO »

Asi bys , Jardo , neměl podrývat předpisy . :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

A proč ne? Pořád nám někdo "nekonečně moudrý" přidává další a další zákonné povinnosti a zcela bez tolerance trvá na přesných termínech, že to už nevypadá ani jako demo svobody či demokracie.
Proto stále tvrdím, že, když to o řadu let dříve praktikovali v Rakousku, Chorvatsku, Slovinsku i v Německu bez dalšího papíru (a nemají ho dodnes), proč zrovna my ho musíme s sebou vozit?
Já to tedy mám ve formátu kreditky, zalaminované. Je to oboustranné, je tam všechno, co zákon požaduje, a doktor mi to ochotně orazil a podepsal, když viděl, jak ten A4 původní papír vypadá po asi sedmi nedělích přenášení mezi jen 8 služebáky a mým autem.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mimochodem cca 0.5 dioptrie se dá u většiny lidí doladit krevním tlakem, jen si to musí člověk vypozorovat.

Když mně kdysi ve špitále uměle snížili tlak na 90/60, měl jsem obrovský problémy i s mobilem, přitom bez brýlí dělám běžně SMT. Úplně mě tím vyděsili. Až se tlak vrátil na normu, oči se taky vrátily na normu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#26 Příspěvek od Achab »

Na dálku mám několik let asi 2 dioptrie, na jedno oko po úrazu nevidím skoro vůbec. Řidičák skupiny B přesto bez omezení.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#27 Příspěvek od tomasjedno »

Hill píše:K datu narozenin, od kterých to potvrzení platí, nesmí být datum u podpisu lékaře starší 6 měsíců (§87, odst. (3)).
(3) Držitel řidičského oprávnění, který není osobou uvedenou v odstavci 1, je povinen se podrobit pravidelné lékařské prohlídce nejdříve šest měsíců před dovršením 65 a 68 let věku a nejpozději v den dovršení stanoveného věku, po dovršení 68 let věku pak každé dva roky.
Typický zmetek z pera našich pos.anců, vůbec neřeší situaci, kdy (třeba z důvodu nemoci) ten narozeninový termín prošvihne. To aby si snad znovu zažádal o řidičák.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#28 Příspěvek od Hill »

Tomu jsem se velmi přiblížil - strmě se mi zhoršil zákal, že jsem pravým okem rozeznával jen barevné fleky, levé už na tom taky nebylo nejlíp, tak jsem absolvoval kolečko vyšetření a objednal se na operaci. Než na ni došlo, zakázali v nemocnici plánované operace a zákroky kvůli covidu, dvakrát po třech měsících mě přeobjednali, potřetí mi už ani termín nedali. Tak jsem se obrátil na soukromou kliniku, za tři dny objednán, za tři neděle jsem viděl, jak posledních 50 let ne. Brýle mám jen na řízení, jsem tak zvyklý, tak jsem si nechal nastavit opět krátkozrakost.
Nemusel jsem měnit kvůli tomu řidičák, prohlídku jsem jen taktak stihnul.
Na druhou stranu, když covid hromadně ukázal, že STK prošvihnutá o pár měsíců nezpůsobí rozpadnutí vozidla v den propadnutí lhůty, že propadlá občanka nezbaví držitele občanství, dokonce propadlý řidičák platí dál, asi by prošel i propadlý zdravotní techničák. Ale to nebylo tak úplně jisté, protože nabádavé doporučení tolerovat propadlé papíry i termíny STK přišlo z Bruselu, kde ty naše seniorské přílohy k řidičáku neznají, tak o nich nebyla řeč. Takže se nikam nesmělo, ale k doktorovi, který měl jiných pacientů nadbytek, se muselo pro štempl, že jako doma zdrávi.
Ale musím přiznat, že při kontrolách v té době policajty nějaký senior-techničák nezajímal (zase šli po jiných vyplněných papírech).

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#29 Příspěvek od konosuke »

No zkrátka: mít v zásuvce auta náhradní brejle a hotovo.
Levné z hypermarketu bez doktorskýho vyšetření. Basta.
Nejlepší jsou oční cviky podle příručky ing.Františka Víchy
"Dobrý zrak bez brýlí" ke stažení z netu. Jen vytrvat.
Přílohy
dobrý zrak.jpeg
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
davemh
Příspěvky: 327
Registrován: 02 črc 2016, 02:00
Bydliště: Český ráj

#30 Příspěvek od davemh »

Ve kterém hypermarketu prodávájaí brýle na dálku?

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“