Plošáky od prachu

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Niektore IO aj LED chodia z TME zatavene v obale so silikagelom a indikatorom vlhkosti.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od ZdenekHQ »

No ona to není žádná legrace, když jim to střílí z desek.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

#18 Příspěvek od martin-f »

Ďakujem za rozsiahlu diskusiu na túto tému. Ako som správne pochopil, nejlepšie bude v mojom prípade do toho nešahať.

Rozhodne tam nemám chumáče prachu "z polky psa", takže vyfúkanie vzduchom mi nepomôže. Jedná sa o ten jemný prach, ktorý pomaličky 40 rokov sadal na plošáky. O to lepšie tam drží. Ešte aj prstom zotrieť je problém. To by chcelo fakt vlažnú jarovú vodu a štetec (ok, alkohol zavrhujem) ale to mi tiež nedoporučujete keďže sa jedná o osadený plošák a sú tam asi dve relátka (tie by som ešte vypájkoval) a niekoľko švábov - a s tým sa mi už fakt nechce hrať. Už aj kvôli ďalšiemu teplotnému namáhaniu súčiastky.

Ak som správne pochopil, voľný bordel vyfúkať a čo tam festovne drží nechať tak. Ani nenamáčať a do rozpúšťadiel typu IPA alebo lieh už vôbec.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

Ked sa s tym chces pohrat, tak zober nejaku cistu handru (staru ponozku a pod), navlhci a rucne to poutieraj. Na zakutia chyt handru do pinzety.

Do vody namacam len plosaky, ktore boli niecim poliate. Typicky dosky z notebookov. A pre istotu namacam len kontaminovanu cast.

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#20 Příspěvek od nixdorf »

Je to kotučák, na hranie si nájde niečo zábavnejšie než loviť zrnká prachu pod švábmi. Fraká a Rify už šli preč? :twisted:

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#21 Příspěvek od Kvicala_r »

ZdenekHQ píše:No ona to není žádná legrace, když jim to střílí z desek.
Na tohle pamatuje snad MSL a jistý JEDEC 033 pro sušení. A není to až taková prča, když Ti třeba vlhkost rve/delaminuje i desku...

Neznám ten typ koutoučáků, ale šmrdlání hardou a statika taky nemusí být někdy až tak přínosná. Jsou ESD kartáčky...

Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

#22 Příspěvek od martin-f »

Nixdorf: Rify pôjdu preč určite. Jeden kondík Rifa predošlému majiteľovi už strelil. Našiel som ešte jeden a ten od toho nemá ďaleko. Kondezátory Frako som meral ESD metrom a vypadajú ešte ok. V inom vlákne nižšie mi bolo povedané že kondenzátory Frako sú dosť kvalitné a nemá význam ich meniť za dnešnú produkciu.

Takže áno, čaká ma aj iná zábavka, okrem iného celkové zoštelovanie podľa meracej pásky. To čistenie od prachu je len taký doplnok.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#23 Příspěvek od Celeron »

ZdenekHQ píše:Jo a to uhnívání přívodů k čipům je výmluva. Problém je v kontaktování čipů. Tesla to taky neuměla, proto vyprodávala po kýblech obvody typu 74xx a další.

Intermetalický slitiny a následný vznik nevodivých vrstev.
To jseš dobrej, když na dálku a po skoro 40 letech dokážeš zpochybnit zjištění VUMS Praha, kterej tenkrát ten lihovej průšvih výrobce ZPA Čakovice řešil. Dokud se nenamáčelo, tak byla poruchovost řádově nižší.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#24 Příspěvek od ZVUK2000 »

Stlačený vzduch ve spreji používám jen v terénu. Jinak kompresor. Např. pro tuto ústřednu padne skoro 1/2 spreje. Zatímco kompresorem je to vlastně zadarmo :D
Přílohy
prach 1.jpg
prach.jpg

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#25 Příspěvek od mihal »

S liehom máme zlé skúsenosti, vznikajú z toho na doskách nejaké oxidy. Ipa je lepšia. Ešte lepší je na oplach určený ekrazit, ktorý sa ale na koniec neutralizuje v destilke. Ale bacha, ani všetky nové súčiastky nie sú určené pre oplach, na starej doske bude treba nejakú prípravu, nech nezatečie čo nemá.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#26 Příspěvek od bu2520 »

Po plyšáku jsem dělal pro jednoho dovozce starých crt televizí z Německa. Než mi je donesl na zvuk a opravu tak desky vyndal z tv a normálně je na prase projel tlakovou myčkou slabším proudem ofoukl vzduchem a nechal několik dní na sluníčku. Po dobu cca osmi let co jsem to dělal se nestalo ani jednou, že by byl problém s vlhkostí a zatečenou vodou. A desky byly jako když vyjely z výroby.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#27 Příspěvek od Celeron »

ZVUK2000 píše:Stlačený vzduch ve spreji používám jen v terénu. Jinak kompresor. Např. pro tuto ústřednu padne skoro 1/2 spreje. Zatímco kompresorem je to vlastně zadarmo :D
V terénu lze zajet k nejbližší benzince. Vzpomínám na jednu akci, kdy jsme kompresorem na benzince řešili Mono 130, do který vniknul obsah půllitru piva. :) Tenkrát v sedmdesátkách měl doma kompresor málokdo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#28 Příspěvek od rnbw »

Je pravda, ze mnohe veci som umyval vodou a neposkodilo ich to. Boli to veci z kontajnera, ktore tam boli aj v dazdi. Napr. som vytiahol skener a tiekla z neho voda. Tak som ho doma vo vani vymyl cistou vodou. Po vyschnuti fungoval. Podobne PC zdroje, tie som ale radsej nechal vyschnut dlhsie (tyzden-dva).

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#29 Příspěvek od konosuke »

Staré vysavače kromě saní měly i výtlak vzduchu, nějaká hadička - redukčka...PE palivová z pincka, mototechny.
Nebo vzduchový kompresor z vyřazené ledničky, hustí se tím pneu auta a bicyklu. Jenom filtr nečistot dobastlit.
IPA líh je trvale nedostupný - na očistu čtecí ledky mechaniky CD a DVD či CD romu PC. Droxi, lékárna - nic.
Zkusím polský trh.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od ZdenekHQ »

IPA v půllitrech mají normálně v TME.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“