Synchronizace 2 siti při přepinaní.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BigSandy
Příspěvky: 745
Registrován: 28 črc 2015, 02:00

#16 Příspěvek od BigSandy »

Takže to je jen pořadne bistabilní rele? :D
To už pořešim.

Mi šlo hlavně o tu synchronizaci těch dvou sítí.
Jestli je nutno řešit.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od jova1 »

Ano bistabilní relé se dvěma samostatnýma cívkami na 230V.
Já to synchronizuju proto, protože to přepnutí je relativně rychlé. Nějaká ta sinusovka se při tom sice ztratí, ale pořád mi přišlo lepší, když na sebe budou navazovat, než by byly třeba v protifázi. Jestli je to dobře nebo zbytečné nevím a neřeším to. Já to prostě udělal takhle.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od workhard »

Synchronizují se generátory nebo měniče, pokud je chceme připojit k běžící síti, při nějakém přepínání je to si myslím zbytečné.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#19 Příspěvek od BOBOBO »

Já nad tím přemýšlím kvůli chladničce . Nechal bych ji tak 2sec rozběhnout na síť a přepnout potom těch pár dlouhodobějších wattů na měnič . Rozběh mi měnič určitě nevezme . No a připnutí v nesprávný čas asi nebude ono . Potřebuji něco , co mi přepne , třeba s výpadkem např jedné periody , ale synchronně .

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od workhard »

Asi bych to neřešil, ten zastavující se kompresor nic nevygeneruje, prostě bych to přepnul a fertig.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#21 Příspěvek od BOBOBO »

Nerozumíš mi , mám obavu z toho , že tím výpadkem se otáčky sníží o tolik , že po připojení měniče vznikne proudová špice , a i ta jediná vybaví elektronickou pojistku . Měnič zatím nemám , vybírám ...

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od jova1 »

Já se domnívám, že roztočené hmoty motoru, by asi ten „kopanec“ ustály a točily by se dál, ale právě i těmhle potenciálním „kopancům“ jsem se chtěl raději vyhnout.
Jeden ten spínač mi umřel na upadlý drátek v tom ovládacím relátku. Když už jsem to měl rozebrané, tak jsem nafotil, jak vypadají ty silové kontakty po půl roce cca každodenního přepínání. Netvrdím, že je to díky tomu sfázování před přepnutím, ale ať si každý udělá sám obrázek:
Přílohy
1.jpg

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#23 Příspěvek od BOBOBO »

Bohužel taky nerozumíš psanému textu , obráceně .

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#24 Příspěvek od VASEK_W »

Jestli máš Bořku alespoň 2kW měnič, tak to bez problémů tu lednici ustojí.

Já mám měnič 2,4kW, problém mám jen se startem opravdu výkonných spotřebičů - kompresor, vertikutátor, případně s kombinací topicí plotýnka na sporáku 2kW + v tu chvíli startující lednička, to mi to pak někdy skočí do BYPASSu. Tak dojdu k rozvaděči, vypnu jističem na 1 sekundu přívod fáze ze silnice na měnič, a on "pochopí", že musí pracovat z baterek a je to "vybavené" ;-)

Vašek

Edit: Chlapi, Vy teda jedete ;-)
než jsem nadatloval příspěvek, tak zatím přibyla řada dalších :-(

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od workhard »

Tak to nevím, jak moc je to citlivé, chtělo by to zkusit, ale když ještě nic nemáš, tak si prostě kup něco silnějšího, to není nikdy na škodu.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#26 Příspěvek od BOBOBO »

Víš , Václave , mám kombinovanou a jsem sám , tak by mne zamrzelo , kdyby to s mražákem vypadlo a já byl na cestách ... Ano , je tu možnost přes výlet nešetřit . Asi mne přesvědčíte . PS počítám , že vezmu tak 4kVA . Nyní jen přemýšlím , zda dokoupit ke svým 150Ah v 36V ještě aku do 48V , stejný typ asi neseženu , nebo sejdu na 24V měnič . Zatím se nemohu rozhodnout . Ještě právě nemám položené panely , zatím stojí ve skladu . Ale zase mám problém , co k nim koupit za měnič . Mám 10x 250W a straší mne , že na tom může být s klidem přes 300V a zase china nabíječ za rozumné peníze je do cca 250V ....

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od jova1 »

Za mě aku 48V a panely v kombinaci 5sériově, 2x paralelně. Ale je to třeba přesně spočítat podle napětí na nezatížených panelech a teploty, aby to nepřesáhlo max. vstupní napětí měniče.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#28 Příspěvek od VASEK_W »

Já jedu Bořku zatím zkušební provoz na 24V aku.
Hybridní nabíječko-měnič mám z 24V=/230V st.. Zatím mám všechny panely paralelně, ale musím se podívat do manuálu, jestli by měnič snesl dva seriově/několik paralelních. Ty sólo 60Ampérové nabíječky co mám zatím v předsíni ty dva panely v sérii snesou, to vím určitě.
Bohužel výkonnější měniče než 3kW se pro napětí akumulátorů 24V nedělají, tak to budu muset všechno překopat, protože další stejné aku na doplnění na 48V neseženu :-( Budu muset přejít na nějaké lithium ...
Tam jsou již ke koupi měniče z 48V/230V 5kW, a to už je jiné kafe. Ty snesou i výkonnější zátěže.
Takže to zřejmě bude něco jako vymyslel Josef (jova). To by mi měl stačit na běžný chod domácnosti jeden, druhý by se připínal paralelně jen při větší požadované zátěži.
Já mám nyní podle mé prvotní, dva roky staré vize, nakoupené tři hybridní měniče a nějaké nabíječky, aby to plánovaných 24 panelů obsloužilo. Jenže jsem zjistil, že je naprd mít v každé fázi měnič jen 2,4kW, protože ten se přetíží coby dup. Stačí na to jedna plotýnka sporáku a rychlovarka připojené na jedné fázi. A rozfázovat to tak, aby se nic nemohlo potkat při běžném provozu domácnosti je zhola nemožné, proto je Josefovo řešení s postupným odpojením od 3f rozvodu ze silnice a připojením na výkonnější měniče v jednofázovém provedení včetně převedení domovní instalace na 1f velmi dobré řešení. Samozřejmě mimo 3f motorů, pokud je někdo doma má a používá.

A ještě k té lednici ... ten můj hybridní měnič by nenechal tu Tvoji lednici s mrazákem "vytéct".
Možnosti naprogramování jsou obsáhlé, včetně priority napájení. A když by mu došla "štáva" z aku, tak se sám přepne na síť, počká na ráno až vyjde slunce a pak se zase po částečném oživení aku přepne na něj.
Když ho nechtíc přetížím, a beru z něj více jak 2,4kW a nereaguji na jeho zoufalé pípání, tak se přepne do bypassu aby se nepoškodil, a po odeznění přetížení by se měl sám po nějaké době zase vrátit k provozu z aku a panelů. Ale to jsem zatím nevyzkoušel, protože ho dojdu "přemluvit" vypnutím fáze ze silnice, a tak ho donutím se okamžitě pokorně vrátit k napájení z aku, jak jsem psal ve svém minulém příspěvku.
Tož tak ...

Vašek

Uživatelský avatar
BigSandy
Příspěvky: 745
Registrován: 28 črc 2015, 02:00

#29 Příspěvek od BigSandy »

Ja mam tento a je zrovna v akci. Lednici i mražak jsem zatim jen zkoušel a da to.
https://www.hadex.cz/g544b-menic-napeti ... dodratove/

I když je v nazvu topiku Synchronizace 2 siti při přepinaní, byl by dotaz na zapojení.
Nejsem eletrikař a tak trochu mi vrta v bedně, proč se přepina faze i zem?
Proč není zem z měniče přivedena na společnou zemnicí lištu , a nepřepina se jen faze?
ATS se muže posmolit. Rozpadnout se kontakt na kterým je zem.

A i při montáži do rozvaděče je to jednodušší.
Chci to aplikovat na 3 jističe. 2X světlo a1 X zásuvky.
Tak mi stačí zkrátit hřeben a přivést tam fázi z ATS.
A klidně mužů dat 2 jističe – světla na jeden kontakt a zásuvky a druhy.
A nějakou zem nemusím řešit.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od ZdenekHQ »

BOBOBO píše:Potřebuji něco , co mi přepne , třeba s výpadkem např jedné periody , ale synchronně .
No, přepnutí s výpadkem minimálně jedné periody je podle mě spíš nutnost, než samotná funkce, ale pokud ty dva zdroje pojedou jen s minimální odchylkou kmitočtu, ale velkým rozdílem fází, tak se těch period při synchronizaci ztratí mnohem víc. U motorgenerátoru je to relativně jednoduchý (ten na volno lítá podle potřeby), ale u jiných měničů to těžko člověk zaručí. Pak motor u ledničky bude asi prostestovat. Žárovkám je to jedno.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“