Slovní hádanka - zkratka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od ZdenekHQ »

@Zaky - vytáhnout se dá všechno, ale často i s prokovy. Oni totiž soudruzi cpou hranaté piny do kulatých děr bez vědomí toho, že to patrně budou muset projet větším vrtákem. Zničíš to...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#17 Příspěvek od Sendyx »

Blbé je, že tady většinou nějaké googlení nepomůže. Dokumentaci v šuplíku u nějakého servisáka na internetech nenajdeš, obor je to svůj svět sám pro sebe a podpora silně omezená.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#18 Příspěvek od Zaky »

Když je to tam narvané, tak to je zlé. Když je špatná kvalita desky, tak taky. Pokud je někde závada a nejde to rozebrat, tak to tedy nevím :-( A jak se to tedy chová, poznal bys něco, kdybys to zkusil nahřívat ? Měl jsem tu třeba desku (úplně z něčeho jiného), kde byly tyhle malé smd elyty použité v RC filtrech měřených signálů před ADC a ty kondíky měly tepelně závislé svody, Co to dělalo za blbosti asi netřeba komentovat.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od ZdenekHQ »

Aby to bylo ještě složitější, tak je tam jedna větev, co má v primáru 4 fety do plnýho můstku, na sekundáru další měniče a bez zátěže mají ty chladiče fetů kolem 70°C. Jenže on tenhle nezatíženej měnič může taky hřát a z toho zdroje lezou napětí jako 1.1V/50A apod.

Po něm jsem šel jako první, vyměnil jsem budiče, bižuterii, nic...

Jenže na tom měniči je teplotní čidlo. Ale kdyby to spadlo na přehřátí, spadne rovnou i počítač, ne že hodí tu zmíněnou hlášku.

Je to prostě děs.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#20 Příspěvek od Sendyx »

Mno, od jistého levelu se asi vyplatí i zajet přes půl světa, když je funkční mašina v příznivém prostředí. Kvůli jednomu podobnému kšeftu jsem kdysi koupil i proudové sondy Tektronix a rozplantávali jsme kabelové svazky od konektorů.

Velmi chutná záležitost kromě zdrbaných prokovů jsem zažil i mračno 0805 keramik, které byly překryté nějakým lakem a popraskaly. A taková šluslá teflonová podložka pod TO220, ta je za 40 000Kč. Tou se propojily 2 původně separované GND a zbláznil step down měnič v úplně jiné části stroje, když bočníkem naráz tekl proud, který neměl.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#21 Příspěvek od Cust »

No, někdy se cesta vyplatí, někdy ne. Jednou jsem byl povolán na opravu servisu rentgenu. Testovali se s tím pájení na DPS, sváry... Tak jsem přilítnul s osciloskopem a sondou na 40 kV.
Pánové mi to ukázali jak se to chová, co to dělá a co by to mělo dělat. Mašina to byl velká jako půl mého obýváku. :-) Když jsem se zeptal jestli to číslo co postupně najíždělo na číslovku 800 je anodové napětí na rentgence v kV, tak mi řekli že jo. No, udělal jsem dva kroky zpět a nenápadně jsem schoval sondu zpět do batohu.
Zaplatili mi půl měsíce práce, kdy jsem luštil zkratky jako ty a psal reporty o tom co všechno funguje.
Po letech jsem se potkal s majitelem a řekl mi, že koupili nový generátor VN od amíků za mega. No, útěchou mi bylo to, že můj závěr byl ten, že v tom generátoru bude zakopaný pes. Bohužel to bylo celý zalitý v nějaké průhledné hmotě. Kde při startech lítaly blesky a samy se zhášely a hmota se sama opravovala, tak že nevytvářela vodivé cesty. Docela mazec. Navíc hmota byla nosná pro jednotlivé komponenty (trafa o jednom či dvou závitech bez jadra). 🤪

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#22 Příspěvek od Crifodo »

Je to pěknej orloj, ale to se dá čekat u medicínský techniky.
Sendyx píše:Blbé je, že tady většinou nějaké googlení nepomůže. Dokumentaci v šuplíku u nějakého servisáka na internetech nenajdeš, obor je to svůj svět sám pro sebe a podpora silně omezená.
Nepouštět ven schémata, natož servisní manuály, je základní přístup výrobců všech malosériových, investičních výrobků, kde zákazník rád platí za orloj.
U medicínských to platí trojnásob, jednak aby se v tom nevrtal každej garážovej jouda, jednak aby nikdo moc nekalil kšeft kde se dají krásně připisovat nuly za částku na faktuře. Docela bych se divil, když to někdo dokáže obejít a navíc se pod to podepsat. A na druhý straně ten podpis nepodpis pak akceptovat.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak jsem si vyžádal referenční zdroj, protože tolik času zase nemám, abych zkoumal, co je normální funkce a co je podezřelý. Vím o třech místech, kde může být problém. A jak to tak bývá, problém bude stejně na tom čtvrtém.

Zlatá Tesla.

On není problém to v pátek večer odstavit, přes víkend změřit a v pondělí to už zase vesele pojede, to vše přes půl republiky. Na Moravu jezdí rádi. :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“