Jak připevnit madlo na zeď ?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#16 Příspěvek od p32 »

ransom píše:Jen bych si dovolil dodat:
Sebelepší hmoždinky do duťáků nejsou nic platné bez správných vrutů. Vrut by měl mít pro 8mm hmoždinku průměr 4mm (typicky) a délku takovou, aby dosáhl cca 10mm za konec hmoždinky..
A kde jsi přišel na hmoždinku s velikostí 8 mm? Mám dojem, že od začátku píše o metrickém závitu o Ø8 mm na jedné straně a vrutu o Ø8 mm na straně druhé. Ony se snad ani jiné nedělají, jen se stejným průměrem.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#17 Příspěvek od Celeron »

EKKAR píše:"Hochu, máš tam zub ze lžíce bagru nebo kus kladiva z drtičky, ty se dělají z manganový oceli, aby se tak rychle neopotřebovaly, ale holt nic není věčný a občas se jim nějakej ulomí - proto jsou taky výměnný. No a třídička štěrku nepozná, jestli jí sejtama propadává kus kamene, nebo příslušně velkej kus železa ..."
U mě asi né. V tý době co, se barák stavěl si ještě maltu míchali v neckách.
Ale ty spálený cihly z šesti bývalých bydžovských cihelen pamatuju, ty byly nerozbitný.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

Newim, u mne to byla stará NAREXka, tuším EC 080D, jednorychlostní příklepovka z přelomu 80. a 90. let, měla nějakejch 500-550 RPM, žulovej pomník normálně projela desítkou příklepákem jak holomócké tvaróžek, na tomhle selhala.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#19 Příspěvek od ransom »

P32:
Pouze typický poměr mezi velikostí hmoždinky a průměrem vrutu. V duťákové hmoždince prostě musí vrut projít skrz tělo téměř volně. Asi jsem to blbě formuloval.
Ty uni vruty se dělají běžně od šestky výš. Osmička a desítka jsou nejpoužívanější.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#20 Příspěvek od jenicek »

Téma připevnění madla na zeď se pomalu rozjíždí v zadávání diplomový práce na FSV ČVUT, to budu sledovat jak to dopadne.... :lol: :lol: :lol:

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#21 Příspěvek od BOBOBO »

Však je to třeba . To co se zde vyskytuje o práci s chemií jsou jen blbosti . Máš maximálně minutu-minutu a půl a konec . Za 5 minut můžeš šroubovat . Ke kartuším si dokup ty míchací nástavce , na každou díru jeden , pokud na to budeš sám . Pokud na to budete tři , stačí ti jeden nástavec . Po zatlačení kotvy nečekej ani vteřinu . Dával jsem 10ku závitovku pro markýzu sám na žebříku a byl to mazec . Za 10 minut jsem na ni žezal kilovým kladivem , abych je porovnal do děr v držácích . Zrovnatak ten z třebový píše zase kraviny . V panelu jsem si slavnou narexkou oddělal loket . jak říkal kolega praktik z té doby . Na vrtačku tlačily přes štafle prknem .... A doma jsem si potřeboval nařezat cesťácký kostky na stavbu pergoly . Měl jsem profiřezačku s vodou . betonovou dlažbu krájí jako perník , ale než jsem přeřízl kostku to bylo . No tak 10x pomaleji , než beton .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#22 Příspěvek od EKKAR »

Bořku, vono něco jinýho je materiál nahrubo drtit rázama tvrdokovem a závitem vyhánět ven drť - a přesně pižlat diamantem plynulým řezem. Ta příklepovka/vrtací kladivo rozhodně nedělají žádnou čistou práci, díra je vydrolená a má klidně i o 2mm větší průměr, prostě je to řezničina - proti profi řezačce. Prostě nesrovnávej nesrovnatelný.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#23 Příspěvek od p32 »

Jsem zvědavej, jak to dopadne. Protože chtít na dutých cihlách uchycení jen na klasické hmoždince, aby to drželo a ještě to bylo přesně svrtáno, tak jsem toho názoru, že to někdo ještě nedělal. Tím netvrdím, že by to neuměl, dutá cihla se nedá ukecat, ale jen doplnit něčím, co to tam bude opravdu držet. Jinak se tam nemusí dávat to "plnivo", co do minuty ztuhne, ale to, co se v klidu zpracuje při montáži (nasunutí) osmi dutinech přitažených šrouby už na tom madle a proto jsem psal o tom zafixování na delší dobu. Někteří znají asi jen tu sádru, co za pár minut po smíchání s vodou je už tuhá a někdo ví, jak ji namíchat, aby vydržela výrazně déle (to je jen přirovnání).

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#24 Příspěvek od ransom »

I do duťáku se dá vrtat relativně přesně. Bez příklepu. Buď bezpříklepovým vidiákem (má jinak broušené břity) nebo kopinatým vrtákem na obklady. S předvrtáním třeba trojkou nebo čtyřkou.
(Moje práce obnáší časté kotvení ke kdečemu a doma mám neskutečně aušusový zdi).
Jiná možnost je v místě kotvení vybourat duťák a zazdít to plnou cihlou. Nebo lépe vysekat díru a zahodit do ní kovovou základnu. Taky bych na tu skořápku nechtěl kotvit nic co má vydržet cloumání. Pod madla v koupelně jsem si radši zazdil ty plný cihly. Aby mě jednou manželka nezmlátila utrženým madlem.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#25 Příspěvek od p32 »

Přesně tak, a proto se bavím o tom vyplnění (lepení) nějakou to sračkou. Do dutých cihel se vrtá nabroušeným vidiákem bez příklepu, ale houby to tam drží. Proto má smysl se bavit rovnou o větších a delších dutinkách, případně o náplni aspoň ze sádry. Já tam vždycky natlačím lepidlo na Ytongy, to potom má docela dobrý základ i v mezerách mezi cihlama.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#26 Příspěvek od termit256 »

U veci typu madlo s promenlivym zatizenim bych o nicem jinem nez chemicke kotve neuvazoval. Je velka pravdepodobnost, ze klasicka hmozdinka se casem vyvikla.

Poku mas moznost konzolku posunout, zkus na stenu chvili foukat teplometem teply vzduch a pak termokamerou uvidis jak jsou kladeny cihly a nebudes vrtat do steny cihly nebo do malty. Zalezi samozrejme na okolnostech, pokud je tam 5cm omitky, asi to moc patrne nebude, ale za zkousku nic nedas, okud mas tu moznost. Mi tahle finta fungovala.

Uživatelský avatar
Pikofarad
Příspěvky: 1218
Registrován: 02 pro 2007, 01:00
Bydliště: 742 58

#27 Příspěvek od Pikofarad »

Na trubce to máš polopaticky

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#28 Příspěvek od PavelFF »

Problém , který jsem si vyrobil výběrem držáků s centrálním šroubem, pochopil správně kutimil a p32. Musí vzniknout 4 rovnoběžné (a kolmé ke zdi) a přesně vzdálené díry se "strojírenskou" přesností. Jakmile bude jedna díra trochu šikmo nebo bokem, držák nepřimontuju na trubku. Stačí abych trefil v cihle okraj nebo přepážku rovnoběžnou s vrtákem a pozice či kolmost ujede. Musel bych mít frézku a ne vrtačku. Horní frézku mám (kolmost by byla parádní), ale nevím jestli existuje fréza co umí vrtat díry do zdiva.

Takže zbývá pouze metoda zatlačit celou sestavu do malty. Jako to dělají řemeslníci, protože jinak by si nevydělali.

V návodech píšou, že malta je zpracovatelná asi 5minut při 20°C. Což je honička ale budu doufat, že 4 díry stihnu. Když kartuši trochu ochladím, čas snad trochu prodloužím.
Naposledy upravil(a) PavelFF dne 26 úno 2023, 14:41, celkem upraveno 1 x.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#29 Příspěvek od p32 »

Možná ještě jedna hloupá rada. Podívej se na to a popřemýšlej o tom, jak bys poradil druhému, jak by to měl udělat, abys mu musel pomáhat s držením druhého konce co nejkratší dobu a aby ve výsledku byl spokojený sám se sebou. Po dobu než to zatuhne všude, tak stačí vypodložit konce pár klackama, takže bys to zvládl i sám.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#30 Příspěvek od termit256 »

Za 5 minut to musis zvladnout i s pokurovanim cigara. Vyzkousej si to nejdriv na sucho, natlaceni smesi do der je otazka chvilky a nasledne to tam s pomocnikem srtcis a chvili pridrzis pritlacene. Na podpirani se vyprdni, 5 minut nikoho nezabije a kdyz ti nejaka podpera zklouzne, budes muset vsechno vysekat a to urcite nechces. Pokud chces mit opravdu jistotu ze to bude perfektne drzet, vytlac si trochu smesi do hadry a namazni predem i zavitovky. A jeste jedna rada, porid si opravdu kvalitni vytlacovaci pistoli. Pres tu spicku ve ktere se smes micha to jde dost ztuha a neni nic horsiho kdyz se ti u posledni diry neco na pistoli za kilo zkrivi nebo utrhne a ty budes v... Za zbyvajicich par minut nez to ztuhne stihnes jen nadavat.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“