Ortofon ULM55E – přerušené vinutí

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#16 Příspěvek od ok1hga »

ferro0 píše:kontaktol ve spreji a kontakty zahýbat a pomohlo to.
takže není přerušené vinutí, ale přechoďák na pinech vložky ??

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#17 Příspěvek od VASEK_W »

ransom: vím, že sklo není ideální, ale pro prvotní "porovnání" vyhoví.
Ještě jde použít z předposledního Vládi Mišíka čtvrtá strana druhé desky, na které není záznam a tím pádem bohužel ani drážky. Ale zase je to vinylový povrch.

Já mám doma nějakou německou nastavovací desku s nahranými různými frekvencemi. Ta jde pro nastavení použít s dvoukanálovým osciloskopem jako zobrazovadlem úrovně v kanálech L a R.
Fajnšmekři na to mají program v noťasu ;-)

A plně Tě chápu, také mám kromě jiných cca 40 let staré Micro Seiki. Jsou to nádherné stroje, hlavně ta jejich raménka ;-)

A LP poslouchám mnohem častěji, než Ty. Tak ať nám to dobře hraje!

Vašek

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#18 Příspěvek od VASEK_W »

ferro0 píše:Zkusil jsem nakapat na kontakty přenosky kontaktol ve spreji a kontakty zahýbat a pomohlo to.
Zdá se mi to nějaké divné. Ještě se mi nestalo, že by mi někdo donesl k opravě gramo s touto závadou - zaoxidovaný kontakt. To se stane pouze v případě, že s tím někdo po dvaceti letech pohne, a styčné plochy se dostanou na zaoxidovanou část, pak nastane výše uvedená závada. Pokud s tím nikdo nehýbe, tak se to nestane.

Ale jak se říká: vše je jednou poprvé !
Tak snad to byla jen tato příčina.

Spíše se mi dostaly na stůl závady typu: od pájecí kapaliny po letech rozežraná měď v připojovacím kablíku, nebo neodbornou manipulací utržený kablík, případně se stalo i vytržení pinu z těla přenosky :-(
Jednou jsem se setkal s přenoskou, která blbla. Chvíli hrála, chvíli ne. Závada byla zřejmě v nakontaktování vinutí na vývodní pin. Při měření a současném "vyklání" do stran to chvíli vedlo a chvíli ne ... Krásně viditelné na mém ručičkovém elektronickém měřáku. Jen doporučuji při ohmickém měření pomocí ručičkových přístrojů vřadit do série nějaký větší rezistor (klidně kolem 100kOhmů), aby se případně předešlo nějaké změně v magnetických obvodech přenosky.

A ještě jedna připomínka, na kterou se dost zapomíná. Hrot přenosky má omezenou životnost. Obrušuje se a pak již ničí záznam v drážce.
Takové doporučení je cca 2000 stran LP, po jejichž přehrání by se měl hrot u MM přenosek vyměnit, u MC přenosek se v 99% případů musí vyměnit celá přenoska.

Tak kolik stran přehrála ta přenoska? Nemá to už hrot za ta léta náhodou za sebou, a nenastal čas pro jeho výměnu?

Vašek

Uživatelský avatar
ferro0
Příspěvky: 619
Registrován: 31 kvě 2011, 02:00
Bydliště: Jablonecko

#19 Příspěvek od ferro0 »

Když jsem měl přenosku sundanou tak jsem odpor na L kanálu nenaměřil. Tak jsem předpokládal přerušené vinutí. Piny byly čisté. Jen jsem ty L kanálu trochu stiskl kleštěmi a pomohlo to.

Zvuk je trochu více zkreslen, než u mého gramofonu NC500 s přenoskou AT-VM95E.
Přikládám fotku stylusu po očistění DN155E
Přílohy
Clipboard03.jpg

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#20 Příspěvek od ransom »

Sakra jsem si to smazal... Už si nebudu hrát s telefonem ve vaně.
Vypadá to jako neopotřebovaný, leč obyčejný kuželový hrot. Odtud asi pocit zkreslení.

Pro jistotu: vidí někdo ten tvar jinak?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

Když pominu chybějící označení orientace hrotu vůči ose chvějky na tý druhý fotce, žádný vybroušený plošky po stranách tam nevidím. Mate mě ten bílej pásek kolem centra hrotu na pohledu shora, vypadá to jako by byl samotnej hrot odštípnutej následkem pádu na tvrdou podložku.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#22 Příspěvek od ok1hga »

klasický sférický diamantový hrot nalepený na safírovém dříku . . .
a zdá se, bez poškození
Přílohy
sfericky hrot.jpg
sfericky hrot detail.jpg

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#23 Příspěvek od ransom »

Poškozený není. Ta bílá křivka bude jen lom světla a následný přepal na fotce.
Kuželový hrot bych na přehrávání desek nepoužíval. To je tak pro diskožeje na scratchování. Do lacinýho gramofonu à la HC16 nebo HC30. Nebo jako záložní hrot na hodně staré a orajblované desky. Malinko hůř snímá, poslechově dává horší výsledky. I pro tu naprosto běžnou přenosku by měl být k dostání hrot eliptický. Ten je originálně osazený i v AT-VM95E. Čemuž přisuzuju výsledek toho porovnání.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“