Ktoru PICku zvolit na zaciatok

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kajsmentke
Příspěvky: 160
Registrován: 30 srp 2014, 02:00

#16 Příspěvek od kajsmentke »

chcem nieco jednoduche, ale tym nemyslim Arduino mne sa ten koncept nepaci chcem si zariadenie sam odladit na kontaktnom poli a potom pripadne vyleptat plosnak ak sa osvedci .... par suciastok nieje potrebny cely arduino modul.

osobne mam najlepsie zvladnuty jazyk Pascal, ten je urceny aj na vyucbu tak je pomerne logicky pochopitelny, osobne mi pride este uhladenejsi ako Basic.

V Pascali (Delphi) som pisal este 5r dozadu. Basic tak 20r

Viem ze to znie ako znie ale chcem nieco kde by som mal toho ucenia sa novych veci minimum, vyuzit stare poznatky, naprogeamovat jednocim vlozit do kontakt pola vyskusat, vyrobit a ide sa dalej ....

Popravde ono to dnes asi celkovo nema zmysel, zariadenia ktore dokazem navrhnut ako rozne termostaty, regulatory, ovladania osvetlenia ... to vsetko sa dnes da kupit hotove na Ali za par korun ... dokonca z viac funkciami ako tomu ja dokazem dat, prepojenie na mibilne apky , bluetooth, wifi ...

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#17 Příspěvek od JirkaZ »

Jo to jistě, taky využívám knihovny, nebo ještě spíš hotové programy či jejich části atd.

Jenže problém tohoto přístupu (a má analogii v hw oblasti, tam se tomu říká "zalitý modul", "asfaltový flek" atd.) je v tom, že z člověka vznikne tupá opice na skládačky a nebude rozumět podstatě věci...

Nicméně ať si každý vybere, co jeho jest.
Naposledy upravil(a) JirkaZ dne 03 bře 2023, 10:58, celkem upraveno 1 x.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#18 Příspěvek od Yarda1 »

JirkaZ píše:...pro normálně uvažující lidi (tj. nikoliv programátory , matematiky atd.) je Basic jeden z mála jazyků, které se dají pochopit "selským rozumem"...
Kdysi jsem na tohle téma diskutoval tady:
https://www.root.cz/clanky/bbc-basic-i- ... vlakno/13/
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#19 Příspěvek od JirkaZ »

kajsmentke:

ohledně Pascalu pro MCU se podívej sem nebo sem, ale nic bližšího o tom nevím a podpora/rozšířenost budou mizivé.

Pokud chceš něco instantního a bez učení, asi jsi měl otázku formulovat úplně jinak ("u kterého PRCáka to koupím hotové").
Naposledy upravil(a) JirkaZ dne 03 bře 2023, 16:49, celkem upraveno 1 x.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#20 Příspěvek od nixdorf »

kajsmentke píše:par suciastok nieje potrebny cely arduino modul.
Veď preto som sem zavesil ten bastl, bolo to arduino a vyžiadalo si to iba samotné MCU, 1 kryštál, dva 22p kondíky a +5V stab. na to, aby to fungovalo, na kuse odpadového plošáku s vyrezanými cestičkami.
Dokonca i ten kryštál neni treba za určitých podmienok, použije sa vnútorný 8MHz oscilátor. Ale to tu riešiť nebudeme, keď sa ti to nepáči, každý preferuje niečo iné, ja zase nerád čítam datasheety jak knihu na to, abych pochopil syntax strojového kódu a ešte čo šváb to unikát, dosť mi na to stačil svojho času asm Intel x86, našťastie tam sa tá platforma presadila. Jo a na to, čo som riešil ja, by som hladal nejaký šikmácky modul márne...
JirkaZ píše:Jo to jistě, taky využívám knihovny, nebo ještě spíš hotové programy či jejich části atd.
Tu práve o tie libky (knižnice) sa mi jedná, a najmä ak sú open source pod GPL licenciou, to znamená že i s čím prídeš ty, tak i ty musíš zverejniť svoje zdrojáky. A niekto iný ich zase uvíta, a upraví si ich podľa seba, et cetera.
Znamená to, že to pre teba nie je asfaltový flek, pretože vidíš do hĺbky čo to robí, a vieš si ich patrične prispôsobiť - veci, ktoré ti treba vylepšiť vylepšíš, zbytočné veci povyhadzuješ, zjednodušíš. Kapánek iný prístup ako pracovať so zaliatym modulom, kde nevieš kde je sever... alebo sa baviť s pajcom z Alíka a zisťovať, prečo niečomu nefunguje napríklad sériový interface, pretože si FTDI duplo nohou a povedalo, že fejky ich driver z Windows Update podporovať nebude :D

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od bum »

"Kajsmentke" v Turbo Pascalu si programují ještě dneska včetně výroby různých udělátek pro řízení s PC. Taky jsem kdysi používal PIC 16F84 nedostatek A/D u tohoto typu jsem řešil tak že jsem použil A/D TLC549 to je ale hodně dávno dneska mají pomalu všechny mikroprocesory již A/D převodníky v sobě. Píšeš že nevíš s jakým začít určitě s tím co nejvíc použiješ je pravda jak píší výše že dneska koupíš IO (mikroporocesor) a zítra je již zastaralý.

Uživatelský avatar
kajsmentke
Příspěvky: 160
Registrován: 30 srp 2014, 02:00

#22 Příspěvek od kajsmentke »

alebo ist radsej do 8051ky ? tam je zas na vyber plno variantov ... uplne sa v tom stracam, stale platia podmienky ze chcem nieco univerzalne, cim menej exxt suciastok idalne interny oscilator, A/D prevodnik ... cena jedneho cipu nieje az tak podstatna zas nemam rad hotove moduly ktore maju svoj vlastny OS ako Arduino ... uvedomujem si sice ze podpora asi len tak rychlo neskonci ale skompilovany ASM ci BAS, PAS ... kod pojde vzdy vypalti do noveho cipu pokial sa bude vyrabat resp bude dostupny, stale v rovnakej podobe rovnake instrukcie, velkost pamati, rozlozenie vyvodov

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#23 Příspěvek od nixdorf »

kajsmentke píše:ktore maju svoj vlastny OS ako Arduino
No mal by si začať študovať už dnes, pretože Arduino žiadny OS nemá, je to iba rozhranie USB-serial a doska s ATmega s vyvedenými vývodmi.
Nič ti nebráni si do toho AVR napáliť cez programátor alebo ICSP svoje jedničky a nuly, prípadne vykašlať sa i na USB a pripojiť k MCU RXD a TXD a krížený sériový kabel či ICSP kabel od programátora. Ak ti tak strašne vadí, že už máš ten šváb priamo na doske, tak si nakresli centrofixkou predlohu (SMT ATmega2560 má sto vývodov, to dáš hravo) a vyleptaj si tú dosku kdesi v chloride železitom a hraj sa. Najlepšie začneš tak, že si ten-ktorý šváb chytíš a začneš s ním experimentovať sám, myslím že som sa k tejto téme už vyjadril dostatočne

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#24 Příspěvek od JirkaZ »

On asi myslel, že Arduino má bootloader (a úplnému laikovi se to může jevit jako jakýsi OS)...

Ale je fakt, že studovat měl začít ne dneska, ale spíš tak včera.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#25 Příspěvek od samec »

Pascal je blbosť, omyl vo vývoji programovacích jazykov. Mali by ho zakázať. Tiež som sa kedysy na strednej škole učil programovať v Pascale, ale až keď som na vysokej škole prešiel na Céčko, som pochopil, jaký nezmysel ten Pascal je. Cečko má bližšie k asembleru, ak máš predstavu, ako sú jednotlivé príkazy prekladané. Teda až na implicitnú konverziu z celočíselnej hodnoty na reálnu a naopak. To si ani skúsení programátori často neuvedomujú, aký výpočtový výkon sa za tým skrýva.

Bootloader v Arduine prakticky nemá vplyv na chod samotného programu. Jak procesor vyjde z bootloaderu a začne vykonávať program, tak robí presne to, čo mu napíšeš. S Arduinom zbucham hardvér aj softvér na počkanie za pár hodín. A ak je treba zmeniť správanie sa takého zariadenia, tak to viem znova spraviť aj odladiť na počkanie do pár minút priamo na mieste v zariadení cez USB káblik s notebookom na kolenách. Skús niečo také s PICom naspájkovaným do plošaku.

A ešte sa pozri na Raspbery Pi Pico s procesorom RP2040, že čo to dokáže. Možno je to dotované z nejakých edukačných eurofondov, každopádne ešte výkonnejše a lacnejšie než Arduino.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#26 Příspěvek od petrfilipi »

Já "dělám" PICy v prostředí MikroPascal firmy Mikroelektronika. Do 2kB kódu lze toto prostředí použít jako freeware. Je k tomu nápověda, fórum, ... Mají i MikroBasic a MikroC. A mají to i pro jiné procesory.

PF

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#27 Příspěvek od Cust »

Asi nejlepší varianta je STM32. Jsou jich mraky druhů, stojí pár korun. Dá se koupit vývojové desky s piny kompatibilními s Arduino. Můžeš mít i DAC, který funguje korektně, ne jako od Microchipu. Na projekty vyráběné v jednom kusu klidně zapájim vývojovou desku na svůj tisták - kdykoliv mám možnost se připojit přes USB. Beztak si k tomu stejně udělám apku do win/linux se kterým komunikují přes USB a mnohdy to celé i po tom USB napájím.
Myslím, že začínat s něčím starým je nesmysl. A programovací jazyk neřeš. Výber si moderní čip a nauč se jeho jazyk. Je to easy...

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#28 Příspěvek od Mahoney »

JirkaZ píše:Obecně k MCU (nejenom k PICům): ono jde o to, že při dnešní zhovadilé zběsilosti tzv. "vývoje" je vybraný typ za rok tzv. "starý"...
Jj, něco podobného jsem chtěl taky napsat, s tou zběsilostí si na sebe docela pletou bič, ale hlavně jde o to, že ty nové mají taky zběsile dlouhé erratasheety a už to nikdo nikdy neopraví… Já ty starší typy ze zkušenosti považuju za kvalitnější, pro mě to u nich končí na těch čtyřciferných bez dalších písmen, tedy např. onen zmiňovaný PIC16F1508.

PIC16F88 je pro začátek celkem dobrá volba, ale co se týče počtu vývodů, 18 nebo 20 je docela málo, osobně bych si vzal spíš typ, který má vývodů 28… PIC16F886, PIC16F1936 apod.

Cena nevadí, člověk toho nekupuje kvanta a jednou nebo dvakrát na hraní to určitě přežije, otázka je dnes spíš dostupnost, takže nakonec stejně rozhoduje právě ta.

K minulému vláknu s programátorem jsem chtěl napsat, že výborný je také OpenProg, zrovna ho stavím.

S přístupem typu "Všechno už je, nemá cenu si hrát" nesouhlasím. Jde o to, že to hraní si člověka baví (a jestli nebaví, tak až pak nemá cenu to dělat).

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#29 Příspěvek od Cust »

Ony ty procesory zase tak rychle nestárnou... Jeden příklad (možná trošku extrémní), na kterém jsem napsal svůj první program (když počítám jen mikroprocesory a ne mé Atari 800 XL) byl od Motoroly, konkrétně MC68HC11. Tento procík byl uveden na trh v roce 1984. Ke mě se dostal až někdy okolo roku 1995. Jeho výroba byla ukončena nedávno a v hodně pračkách ho asi ještě objevíte.

A k tomu hraní, právě startuju Arduino Zero, kde s mou nejmladší dcerkou (10 let) jdeme programovat "psí tlapku z ledek". Myslím, že je to OK zábava, která každému něco dá...

Uživatelský avatar
nop
Příspěvky: 158
Registrován: 18 kvě 2007, 02:00

#30 Příspěvek od nop »

K mcu asi bych se poohlížel po něčem z rodiny pic18f ty 16f v asembleru pokud mají větší flash tak je to samý přepínání stránky flashky a bankovani ramky u těch 18f tohle odpadá.A ten Basic od mikroelektroniky je dobrej toho bych se nebál.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“