Stojanová vrtačka

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

V10 je velka, existuje mensia V6. Ale v dobrom stave ju asi nezozenies, predavaju sa vacsinou vraky.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#17 Příspěvek od PavelFF »

forbidden píše:...Původně se mi líbil ten Bosch, že je docela malej, ale nepůjdu do něj, nepomohl bych si. V garáži je málo místa, když tam musí ještě stát auto...

Já PBD 40 mám. Je mobilní. V klidu je na polici a v případě potřeby ji přenesu na pracovní stůl. Není to žádný problém - bafneš ji za sklíčidlo a tyč. Taky mám málo místa. I jiné "pevné" nářadí musím takto vytahovat a schovávat - třeba pákové nůžky.
Vrtačka je díky malé hmotnosti tak trochu na pomezí hračky. Můj kus patří k těm, co mají stranový vakl. Některé série ho prý nemají. Na netu je návod, jak vůli odstranit (výměnou ložiska).
Mně to nevadí natolik, abych to řešil. Kolmé díry vrtá a to potřebuju.

Zajímavé je, že kopii dělá i Scheppach a Parkside. Barva a kryty jsou jiné, ale vnější proporce a rozměry stejné. Ale ještě levnější kopie BOSCHe už musejí být hodně ošizené.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od forbidden »

Mám to stejně, ponk je miniaturní, trvale je na něm jen svěrák, jinak vše v policích, nebo pod ponkem. Je to otrava, ale nedá se nic dělat, špinavou práci v pracovně dělat nemůžu. Hraček mám víc, většinou od Proxxonu, mikrofrézku i mikrosoustruh atd...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#19 Příspěvek od p32 »

Ať už si tam dáš jakýkoliv stojan, tak vrtání do plechu či do nerezi má svá specifika. Prostě na to musíš mít správně nabroušené vrtáky a to znamená mít po ruce taky brusky na broušení těch vrtáků. Pokud na to broušení má někdo ty mozkové buňky, tak se to naučí a ve výsledku to není tak složité.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#20 Příspěvek od Milan_F »

rnbw píše:V10 je velka, existuje mensia V6. Ale v dobrom stave ju asi nezozenies, predavaju sa vacsinou vraky.
V6, V10 a V13 mají stejný "šasí". Liší se jen motorem a sklíčidlem.
Přílohy
img115.jpg.jpg

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od PavelFF »

Docela zvláštní, že osmdesátikilová vrtačka V6 má maximální průměr vrtáků 6mm. Tehdy opravdu masa materiálu nebyla problém. Dneska by z toho vyrobili aspoň 20 vrtaček.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#22 Příspěvek od EKKAR »

Tenkrát se ještě koukalo na požadavek, aby ta vrtačka vydržela opakovaně vrtání uvedeným průměrem v průmyslovým použití, to znamená aby byla schopná celosměnovýho provozu. Nikdo nepočítal s tím, že by si nějakej podnik pořizoval vrtačku podobnýho formátu pro vrtání průměrů 20 a víc mm, na to byly a dodneška jsou jinačí mašiny. A nikdo se ani nesnažil uživatelům tvrdit, že to s mašinou takovýho formátu jde opakovaně a přesně dělat, protože to prostě je technologickej nesmysl. S takovým oblbováním uživatelů začali teprve výrobci a hlavně prodejci strojního vybavení v obchodech s potravinama a textilní galantérií, protože kdyby to deklarovali parvdivě podle váhy a použitýho materiálu, museli by k tomu do technickýho popisu uvádět, že to nezvládne víc jak těch 5-6mm - a s tím by jich těžko prodali víc než jednu do roka ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od forbidden »

Jo, na tom asi něco bude, asi budu nakonec rád za Narexku ve stojanu. Sice má 850 W, ale je to samozřejmě malej komutátorovej motorek. Vrtal jsem s ní stromečkovým vrtákem několik děr Ø 18 mm do 2 mm jeklu a měla docela dost práce.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#24 Příspěvek od ransom »

JirkaZ píše:Vrtat plech obecně je potíž...
Když není stromeček a když je na to koruna moc velká, existuje starý trik. Díru do plechu předvrtat třeba osmičkou (to se většinou dá) a mezi špičku většího vrtáku a předvrtanou díru podložit na dvakrát složený hadřík z montérek, nebo kousek kůže ze staré rukavice. 3 nebo 16mm vrták pak z plechu bere regulérní šponu a udělá kruhovou díru, aniž by se seknul.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#25 Příspěvek od Hydrawerk »

milosak píše:Já mám od Hornýho VS16 a je super žádná čína, ted jsem koukal na jejich
web a ty ceny jsou nějaký nízký, že by už je vyráběli v číně ??
Né, ono je to matoucí. https://www.industrien.cz/stolni-vrtack ... rny-vs-16/
Vrtačka Horný VS16 stojí 58 032 Kč včetně DPH.
https://www.strojekovo.cz/stolni-vrtack ... 13-ii.html
Ta firma "Horný" resp. RASKA sro je co? Oni převzali výrobu některejch vrtaček z TOS Svitavy??
https://www.netfirmy.cz/firma/862-horny-kamil/
https://rejstrik-firem.kurzy.cz/28824385/raska-sro/
Mají ještě nějakej aktivní web?
Kdysi měli web, snad naposledy roku 2019.
https://web.archive.org/web/20190427050 ... cz/svhorny
Nezkrachovali už??
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 10 bře 2023, 13:03, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#26 Příspěvek od Hydrawerk »

Nějaká vrtačky dělá i němeská firma Optimum...
https://www.optimum-machines.com/
Production in Yangzhou / China
Since 2003, OPTIMUM Maschinen Germany GmbH has produced a large share of its metalworking machines in its own factory in Yangzhou China. The quality here is monitored by German quality management officers and production supervisors. The most important part of development, design and quality management takes place in Germany.
https://www.bow.cz/filter/stolni-vrtack ... e-2/page-3

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#27 Příspěvek od EKKAR »

Máme v práci na jednu dokončovací operaci tuhletu: https://www.bow.cz/produkt/3003040/slou ... l-d-33-pro a je to pjeknej šmejd, má po asi 10 letech práce děsnou axiální vůli v pinole - určitě přes milimetr, a protože se s ní obrábí plastový výlisky, musí se na doraz najíždět pomalu a s citem, jinak to vlivem vlastní pružnosti obráběnýho materiálu poskočí a řeznej nástroj (speciálka čelní fréza se středicím hrotem, začišťuje se s tím zbytek kolem díry po masivním vtoku na ploše výlisku) vykousne část obráběný plochy do hloubky klidně až 2mm = udělá to zmetek. Přitom s ní dělají i ženský a nikdo s tím netřískal jako kurwa s děckem a ani se s tím nevrtaly žádný dvacítky díry do litiny - celou dobu slouží jen na těch jedněch plastech ... Navíc u ní furt praská spirálová pružina vracení pinoly nahoru, nikdo z údržby už s tím nechce nic mít. Zlatý "tosky" ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#28 Příspěvek od JirkaZ »

ransom: ten trik jsem neznal, může být podobný triku vrtání malých děr přes lepicí pásku... Možná to tlumí kmity vrtáku?
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#29 Příspěvek od p32 »

Nejedná se o nějaký trik, ale o nouzové řešení. Kdyby oba břity byly nabroušené správně, tak to nedělá. Pokud je jeden břit tzn. dopředu, tak to musí zákonitě drnčet a podle otáček a velkosti vrtáku to dělá místo kruhu nějaký patvar. Pomoc je většinou pro větší díry v tom, že se předvrtá 1/3 průměru potřebné díry a potom se vrtá už normálně a to jen z důvodu potřeby rozdílných otáček na obvodě a ve středu vrtáku.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#30 Příspěvek od Hydrawerk »

PBD 40 máme ve firmě. Asi je to o trochu pohodlnější, než ruční vrtačka upnutá do stojanu. Ale furt je PBD 40 jenom zelenej Bosch, takže výrobce to zamýšlí jako hobby stroj. Na přesné strojírenství to není.
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 10 bře 2023, 14:49, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“