Princip radiobudíku - řízení času

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

Zalezi na zapojeni konkretneho budika. Samotny LM8560 vydrzi 15V. Beh na bateriu je nepresny - nepocita sa s dlhodobymi vypadkami.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#17 Příspěvek od Artaban001 »

Kdysi jsem vytvořil krystalem řízený zdroj pro tenhle typ hodin. Pak bylo úplně jedno, jestli to běží na baterii, nebo ze sítě. Akorát přirozeně ze zálohy neběžel displej. Modul pro přestavbu vyšel v amáru, ale nevím už v jakým čísle (někdy v 90-tých letech). Byl tam šváb 4060 a 4013. krystal byl kolem 4Mhz. A pokud Ti to běželo z baterie, měl jsi tam ten RC oscilátor nejspíš.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od PotPalo »

No neviem, čo si pamätám tak tam bol iba displej, a na druhej doske iba ten IO a nejaká bižutéria okolo, žiadny ďalší IO.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#19 Příspěvek od Artaban001 »

generátor 50Hz pro LM8560 vyšel v AR-A1/1994 včetně plošného spoje, který jsem koupil u Bučka v Brně. Do radiobudíku jsem jej v pohodě dostal. Když jsem měl později nějakýho Grundiga z krystalem řízeným časem, byl to ten obvod z Amára už na hlavním plošném spoji a byl zaplechovanej. Na multiplex byl nevím proč využit jen jediný výstup z děličky a přes tranzistorový invertor byl dělán druhý kanál. Tranzistor jsem dal pryč a vyvedl druhý kanál a spotřeba z baterie klesla na minimum. Teď nedávno jsem opravoval 12V vibrační pumpu do akvária - normální membránový dvojitý elektromagnetický dmychadlo, 50Hz byl řízený krystalem - 4060 a 4013 a vinutí bylo dvojitý (push-pull). Takže už i zde.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#20 Příspěvek od Rellik »

Sice jsem nečetl celou diskuzi, ale chci dát jen poznatek, který jsem četl tady na fóru, že už "našich přesných 50Hz" v síti neplatí, že se musel dorovnat kvůli propojením k sítím okolních zemí a je tam jiná frekvence, proto se hodiny řízené pulsem neshodují po nějaké době s aktuálním časem... Takže odchylka by byla víceméně bez přesného krystalu "normální"...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

Jseš na omylu - až do 90. let byl u nás problém s přesností sítě, protože se vlivem zátěže trvale opožďovala, rozdíl byl několik desítek až stovek period za 24 hodin. Od našeho přepojení ze středo a východoevropský soustavy Mír na západoevropskej standart naše síť dodržuje ustanovení, že během 24 hodin běžnýho kalendářního dne se do sítě musí dodat předepsanej počet period, takže pokud se síť vlivem zatížení během špiček zpomalí, musí se mimo ně mírným zvýšením kmitočtu ten celkovej počet period zase "dohnat", aby právě bylo možný za podmínek respektování určitý dlouhodobý stability síťovej kmitočet použít jako kmitočtovej normál.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#22 Příspěvek od Artaban001 »

Přešlo se na jinou regulaci frekvence. Na místo 50Hz z co nejvyšší přesností se přešlo na dodržení "přesnýho počtu sinusovek" za den. Pokud frekvence ráno zrychlí, večer se musí zpomalit, aby byl průměr přesný. Mít hodiny řízený frekvencí sítě v současný době je už přežitek - to je tak u hodin, který jsou spíš na ozdobu, nebo odpadní funkcí zařízení, kdy se používá časovač na max několik desítek minut. Nedávno jsem viděl ovládací panel z mikrovlnky, kde byl procesor napájen spínaným zdrojem a zdroj taktovací frekvence byl brán ze sítě přes optočlen. Nevím, proč nepoužijí krystal, když se už dává skoro do všeho.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od rnbw »

Preco nepouzili krystal? Lebo by to s nim nikdy nebolo take presne. Dolezite nie je, ci je niekedy v priebehu dna o par sekund viac alebo menej - ale to, ze hodiny nemusis pol roka nastavovat (len pri zmene letneho casu).

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#24 Příspěvek od Artaban001 »

Jsi si jistej? - zatím i sebelevnější radiobudík s krystalovým řízením je přesnější. Třeba radiobudík Muse M-175 CR má krystaly 2. Jeden řídí hodiny a druhý má pro sebe šváb BK1088 (FM/AM rádio). A přesnost je o mnoho vyšší, než u jakýchkoliv síťově řízených hodin.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#25 Příspěvek od Kremik »

PotPalo píše:No neviem, čo si pamätám tak tam bol iba displej, a na druhej doske iba ten IO a nejaká bižutéria okolo, žiadny ďalší IO.
Všechny tyto budíky které jsem kdy potkal měly 9V trafo, takže baterka byla v pohodě a proud z ní šel jen když byl budík bez napájení. Oscilátor je přímo součástí toho obvodu, netřeba další IO.
Kdysi jsem takový budík úspěšně používal a budil i při výpadku proudu. Sám, nemusel jsem nic dobastlovat.
Chraplavý zvuk to má, protože se tam moduluje nějakej ten kHz nebo na kolika to pípá, s kmitočtem sítě. Nikdy jsem to ale více nezkoumal ani nepřemýšlel jak to odstranit. Kdo ví, jestli je to tak schválně, nebo to tak prostě "vyšlo"...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#26 Příspěvek od Artaban001 »

V datasheetu taky píšou (LM8560) něco o vnitřním RC oscilátoru, ale u hodin, co jsem tu míval - nebyl použitý. Hodiny po připojení k síti blikaly na nulách, dokud jsi je neseřídil, pak šly, a v případě baterie blikal displej s časem opožděným o výpadek napětí - což mělo donutit ke korekci času. Jeden typ měl bokem 1-tranzistorový RC oscilátor, který dělal zálohu chodu - velice mizernou. Pak jsem se už na tyhle hodiny vybodl, mám tu radiobudík, co si po zapnutí stáhne čas z DAB multiplexu a "proměnné" si ukládá do nejspíš EEPROM.
Nehledě k tomu, že u dost typu hodin s LM se produkovalo dost ztrátovýho tepla na předřadných odporech LED displeje, takže plošný spoj byl po několika letech provozu dost opálený.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od PotPalo »

Artaban001 píše:Hodiny po připojení k síti blikaly na nulách, dokud jsi je neseřídil, pak šly...
Tak to bol asi iný IO. Tento tuším po výpadku a bez batérie bliká na nulách ale ide, takže tam v podstate bliká čas od výpadku. Aspoň myslím, bolo to cez 10 rokov...
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#28 Příspěvek od rnbw »

Ano, LM8560 sa (bez baterie) po vypadku resetuje na 0:00, ale hodiny idu a blikaju.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#29 Příspěvek od rnbw »

Prave som zistil, ze existuje LM8562. Nasiel som ho v radiobudiku Philips. Ma 2 alarmy a 🤐 nastavovanie casu (UP/DOWN namiesto HOUR/MINUTE).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#30 Příspěvek od rnbw »

Inak keby niekoho sralo, ze Philips AJ3140 ukazuje cas bez oddelovaca, tak je to preto, ze sudruzi z Philipsu nezapojili dvojbodku, aj ked na displeji je.

Staci pridat kusok drotu - prepojit uplne pravy (nezapojeny) pin na doske displeja s pinom 14 LM8562. Na rozdiel od LM8560 tu dvojbodka blika.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“