Z čeho topný drát

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#16 Příspěvek od Valdano »

kulikus píše:Potřebuju na jedno měření postavit zátěž 16V 140A.
Pokud je to určeno jen pro jednorázové a krátkodobé měření pak zřejmě vystačíte i s tím svářecím drátem omotaným okolo cihly a ponořeným do kýblu s vodou jak už tady dříve zmínil rnbw. Pokud byste však potřeboval mít to spíš trvalejšího charakteru na různá déle trvající měření, pak byste mohl použít dvě kanthalové tyče viz popis dále.

Na každém konci na obou tyčích byste si vyřezal závit a pak obě tyče vhodně naohýbal tak, aby nezabíraly tolik místa. Pak byste na tyče našrouboval matice, mezi které byste navlékl vhodné kabely osazené kabelovými oky. Tyče byste propojil do série a maticemi byste si pak doladil odpor na tu potřebnou hodnotu 0,11 ohmu.

Při těchto dvou tyčích by zátěž byla rozložena zhruba na 2W/cm2 povrchu.

Ptal jsem se u KNTL a.s. na aktuální dostupnost a cenu kanthalových tyčí o průměru 8mm. Aktuálně je mají skladem.

Jedna tyč má tyto parametry:
- plný kruhový průřez
- bez izolace i povrchové úpravy
- materiál, slitina KANTHAL D
- délka 225cm
- průměr 8mm
- hmotnost 0,8kg
- měrný odpor při 20C je 0,0269 ohmu/m tj. při délce 2,25m cca 0,06 ohmu na tyč.

Cenu účtují 645 Kč/kg + DPH 21% + cca 250 Kč za dopravné.

Za dvě zmíněné kanthalové tyče, které váží dohromady 1,6 kg byste zaplatil zhruba 1500 kč se vším všudy tedy včetně DPH a dopravy. Pokud jste z Prahy a nebo to máte blízko tak byste si to mohl vyzvednout osobně v jejich skladě po domluvě s nimi.

Pokud byste o to měl zájem tak si to můžete objednat viz níže uvedený kontakt.

KNTL, a.s.
Podnikatelská 550
190 11 Praha 9 - Běchovice
Tel.: +420 281 923 418
E-mail: kntl@kntl.cz

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#17 Příspěvek od Celeron »

kulikus píše:Ty trafoplechy by asi šly použít...
Nojo, ale k tý pásovině na trafoplechy se asi běžnej kmán jen tak nedostane.
A s nějakejma EI50 trafoplechama to asi neuděláš.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od Sendyx »

Rozmotat nějaký větší toroid.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#19 Příspěvek od Celeron »

Není to slepený a jde to pak vyrovnat? Když zkusím ohnout íčko z trafoplechu, tak to zrovna moc dobře nejde, taková křehotina.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#20 Příspěvek od Sendyx »

Rozebíral jsem to 3x, jednou to šlo nožem loupat velmi snadno, teda po odseknutí návaru. 2 x to šlo blbě, musela být použita Kamnova metoda :D .
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od kulikus »

To Valdano: Dík za pěkný a adresný námět. Hlavně kontakt na dodavatele kantalových tyčí.

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#22 Příspěvek od foxrider »

jenicek: Tak není problém takový pás upravit na jiné rozměry. Je to odporový materiál. Velkou plochu a průřez jsem potřeboval úmyslně proto toto použití, aby se pás dobře chladil a nezvyšovala se jeho teplota.

Ostatně podobné čudo v jiném provedení jsem používal ke kontrole ampérmetrů na svářečkách CO₂, ale pro zkrácení délky byl pás zvlněný, na koncích byly našroubované kusy svařovacích kabelů s koncovkami a proud se kontroloval na kabelu kalibrovaným klešťovým ampérmetrem. Teklo tam na maximum asi 400A. To už se pás "zapotil" a začal žhnout červeně.:lol: Fungovalo to opět báječně. :D

Měl jsem schované i krásné výkonové odpory vinuté masívním tlustým drátem na porcelánové trubce (taktéž součásti z mašin), pro kontrolu odporových můstků, taky dvojitý, odporovým páskem "navysoko " vinutý odpor.
Tam bylo takových možností...

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od kulikus »

Zápújčka za poplatek by šla domluvit ?

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od ec1045 »

Z vyprávění pamětníka si pamatuji, že se ve fabrice na zkoušku rotačních svářeček používala měděná trubka, kterou tekla voda. Požadovaný proud se nastavoval tak že se kleště uchytily na trubku dle potřeby … ta trubka byla stočená do šneka. Schrastit měděnou trubky by neměl bít problém, aneb se používá v topenářství. Trochu horší to bude s chlazením aneb v původním provedení se voda pouštěla rovnou do kanálu …
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od kulikus »

Protékaná Cu trubka je technicky zajímavé řešení, ale těch 110 mOhmů vyjde dlouhé.

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od ec1045 »

Aspoň co jsem pochytl z vyprávění tak ten šnek byl relativně velký, ale jak netuším, jaká tam byla trubka taky netuším ale vzhledem k tomu že ten odpor musel vydržet oteplovací zkoušku zkoušeného stroje (svářečky) tak jeho velikost/délka byla výhodou aneb se nepřehříval (pamětníci jsou už v důchodu, takže se nemám kde poptat). Jinak jako opor se také používala litina (odlitá do meandru), dnes se používá na výkonové (brzdné) odpory plech ale z jakého jsou materiálu netuším (na domácí pokusy by měl, vystačil i obyčejný pozinkovaný plech). Případně je tu ještě vodní odpor aneb elektrody potopené do vody, pro snížení odporu se voda nasolí.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#27 Příspěvek od Sendyx »

Na několika firmách, kde trápili svářečky, jsem viděl zátěž v podobě svařenců z jaklů nebo ocelových trubek, v podstatě různé žebříky nebo ploty. Pro danou občasnou činnost zcela dostačující...
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#28 Příspěvek od Olchor »

kulikus píše:Protékaná Cu trubka je technicky zajímavé řešení, ale těch 110 mOhmů vyjde dlouhé.
Tak snad by nebyl až takový problém sehnat 10mm trubku železnou, nebo nerez , tam by už délka vycházela přijatelně.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#29 Příspěvek od Celeron »

Jo, jen měď natočíš ručně na kandelábr a máš spirálu. Železo a nerez jen na mašině a za horka. Výrobci chladících spirál pro pálenice zajisté potvrdí. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#30 Příspěvek od Valdano »

Aneb co by bastlíř neudělal pro to, aby ušetřil pár korun namísto toho, aby si pořídil ne zas tak drahé kanthalové tyče, které jsou k mání a se kterými to bude mít jednodušší. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“