Jak doladit cívku do rezonance.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#16 Příspěvek od kutilmil »

Ešte dotaz. Keď do série s cievkou doplním indukčnosť tak aby výsledná idnukčnost zodpovedala pôvodnej bude to v rezonancií? čo sa stane so signálom?
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

8O 8O 8O

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#18 Příspěvek od EKKAR »

kutilmil píše:Ani mne to s tým odporom nesedí, ale je to tak. Meral som to viacej krát.
Myslíš, že materiál tej tyče by mohol mať za následok takú zmenu indukčnosti? rozmery sú dodržané.

ešte to teda doplním. To sú dve rôzne cievky. Malá a veľká. Obe sa používajú na to isté. Malá má podla návodu len menšiu citlivosť. Malú som prevíjal. neviem jej pôvodný odpor ani indukčnosť. porovnávam to s velkou.
Pánové, já nemám slov, co tady to je za materiál. Tohle by snad zvoralo i vykopání jámy na zasazení erteplí do řádku. Jak může někdo odpovědnej svěřit takovýmu individuu jakoukoliv servisní práci s čímkoliv, co obsahuje nějakou elektroniku, to mi skutečně hlava nebere. Vono se může říkat, že Čomboli jsou blbí jak necky bláta, ale tohle snad nemůže bejt důsledek genetiky, když dokázali i poslat jednoho, kterej se vycvičil na kosmonauta - tohle musí bejt důsledek působení nějakejch látek z vokolí, třeba repáku, ořechovky a kontušovky míchaný s kmínkou a rumem ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#19 Příspěvek od kutilmil »

Ešte dotaz. Keď do série s cievkou doplním indukčnosť tak aby výsledná idnukčnost zodpovedala pôvodnej bude to v rezonancií? čo sa stane so signálom, ktorý zachytí len mnou navinutá cievka a doplnená indukčnosť to len doladí aby to rezonovalo ako celok? Bude to takto fungovať?
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#20 Příspěvek od kutilmil »

V prílohe schéma. Ako sa to bude správať ak to bude celkovo v rezonancií, ale signál bude prijímaný len spodnou cievkou?
Přílohy
cievka.PNG
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od sis2 »

Místo toho, abys navinul cívku s indukčností, jaká tam patří, tak tu budeš prudit s nesmysly? Zdá se, že máš čím měřit - tak místo vymýšlení hovadin raději navíjej a měř!

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#22 Příspěvek od kutilmil »

Na tu kostru nevejde zdaleka tolko zavitu aby to malo 480mH. Nechapem jak to bolo robene........
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#23 Příspěvek od Artaban001 »

Ahoj. Pokud měla cívka feritové jádro, tak indukčnost cívky závisí i na materiálu jádra - není ferit jako ferit, což platí i o feritových tyčkách z antén. Třeba ta poškozená cívka měla jiný Al.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#24 Příspěvek od kutilmil »

Pokial to Al na konci znamená hliník tak to nemala. To sa dá lahko poznať. Pôvodné jadro bolo feritové (preto sa aj zlomilo). Aký to bol ferit to neviem. Skorej by ma zaujímalo, či by zámena feritu mohla spôsobiť takú zmenu indukčnosti. Ja si osobne myslím že nie.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#25 Příspěvek od Artaban001 »

Al, nebo AL /teď si nevzpomínám na správný pravopis je induktance jádra, neboli jakou indukčnost bude mít cívka o jednom závitu na takovým jádře.
přesněji je o tom zde: https://www.hamshop.cz/data/items/77_12.pdf

takže s hliníkem, čili aluminiem to má společný jen písmena.
A v čem se to vlastně vrtáš?

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#26 Příspěvek od samponek »

Na původní ferit natoč pár závitů, změř to a vypočítej si propustnost jádra, to samý u nového feritu a podle průřezu jednotlivých jader Al ( předpokládám že budou rozdílné) z toho vypočítáš potřebný počet závitů na těch 480uH, naviň to a bude to sedět.
Není ferit jako ferit, jeden může mít propustnost 200 a druhý 12000 a okem to poznat není.
Drát by měl být novej, neodřenej aby to nezkratovalo mezi závity, nebo vrstvami.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#27 Příspěvek od Artaban001 »

Jaký AL může mít ferit z DCF přijímače hodin?

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#28 Příspěvek od samponek »

Al je podle velikosti toho jádra, ale propustnost bude odhadem 10000, možná 15000. Jestli máš nějaký rozbitý, dá se to změřit.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#29 Příspěvek od sis2 »

No jo, ale tam je ten základní problém - on odmítá něco měřit a počítat...
Naposledy upravil(a) sis2 dne 07 srp 2023, 15:27, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#30 Příspěvek od kutilmil »

Už sa do toho moc zamotávame..... problém je, že nový ferit som už zalepil do kostry.....
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“