Kelvin měřící hroty

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#16 Příspěvek od JirkaZ »

No, je fakt, že u Kelvinova zapojení je odpor proudových vodičů* nepodstatný, protože ho eliminuje právě princip toho zapojení ;-)

Holt PRCák to zase rve až na kost, ale tentokrát by to zásadně nemuselo vadit (pokud proudový zdroj má dostatečné napětí a bude schopen protlačit měřící proud i na nejnižím rozsahu tenkými vodiči).

(*)tak se to skutečně nazývá, protože i u měření odporu se jeden pár vodičů překvapivě tímto způsobem používá!
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#17 Příspěvek od Valdano »

Ještě doplním, že YR1035+ umí měřit i vnitřní odpor akumulátorů a k tomu používá interní generátor střídavého sinusového napětí o kmitočtu 1kHz. Toto napětí protéká měřeným akumulátorem a YR1035+ při tom měří poměr střídavého napětí přivedeného na akumulátor a střídavého proudu protékajícího akumulátorem. Proud je při tom jen malý. Zde je popis tohoto způsobu měření vnitřního odporu akumulátorů a schéma přípravku, se kterým lze provádět měření podobným způsobem.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#18 Příspěvek od JirkaZ »

Zase tak malý být nemůže, pokud se má něco smysluplně naměřit třeba na rozsahu 20 mOhm.

On jaksi Ohmův zákon platí i pro AC (jestliže se pohybujeme v oblasti reálných složek impedance) a zesilovat případné sub-mV úrovně není úplně bez problémů...

Nicméně by nebylo od věci, kdyby některý ze zde přítomných majitelů připojil na výstup YR1035+ multimetr na rozsahu A~ a napsal sem konkrétní hodnoty proudu pro jednotlivé rozsahy YR1035+.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#19 Příspěvek od alxa »

Mám dovolenou, venku je 36, jdu merit, dílnu mám ve sklepě. Delal jsem kontrolu přesnosti měraku, na odporech, 2,10,a220miliohmu a chyba byla minimální. Předtím jsem změřil pro kontrolu odpor nepřímou metodou pomocí 6.5 místneho HP, Kontroloval jsem dva kusy YR1035+, jeden měl větší chybu, na 2 miliohmech ukazoval 2,5. Za ty prachy dobrý kup.

Výsledky: naprázdno 1,3V obdélník s hodně zakulacenymi hranami, 440mV Rms. Kmitočet 1khz. Zatížení odporem 10miliohmu na displeji 10,02. Proud měřeno proudovou halovou sondou, průběh již téměř čistý sinus 46.3mA Rms, 143mA pp. Proud vyhodnocen osciloskopem, takže tam může nepřesnost nějaká být. Udělal jsem 3 závity přes proud sondu aby se to lépe odecitalo, na 1kHz to velkou chybu asi neudělalo.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#20 Příspěvek od Celeron »

Valdano píše: Žádné proudové vodiče tam nejsou
Ale já nedělám žádnej miliohmetr. Ten mám už léta profi Digiohm20.
Proudový vodiče potřebuju, protože správnej měřič vnitřního odporu baterek je musí zatížit proudem modulovaným 1 kHz. A baterkovej expert z FUB mi tvrdil, že baterky na pohon jsou potřeba vybírat na proudu minimálně třetinovým, co mají 18650 povoleno, to znamená 8 až 12. Z tá čínský okradený jedenapůlky by se asi nejspíš hulilo. A kvůli odečtu je lepší analogový zobrazení protože měření má trend a ten se na digitálu odčítá dost blbě. Proto si bastlím svůj.
Snad nebude problém ty kabely vyměnit.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#21 Příspěvek od Valdano »

Celeron píše:Ale já nedělám žádnej miliohmetr. Proudový vodiče potřebuju... Snad nebude problém ty kabely vyměnit.
Proto jsem také psal ohledně možnosti té výměny na tom bateriovém pouzdru, protože až tak vysoké proudy jako potřebujete vy dle mého názoru YR1035+ při měření vnitřních odporů akumulátorů nepoužívá.
alxa píše:Nepotěším tě, kabel je silikonový u všech sond stejný i u držáku. Venkovní průměr sílíkonove žíly je 1,3mm. Rozpajovat se mi to nechce a počítat drátky, Odhaduji průřez tak 0,2. Na krabičce držáku mezi rozsypanym čajem je napsáno 5A, tož tak. Všechny žíly jsou stejné, jak U tak I.
Podle toho co píše alxa jsou to tenké drátky a proudy jen dle popisu tak max. do 5A. Alxa zřejmě konkrétní střídavý proud při měření YR1035+ vnitřního odporu aku neměřil externím ampérmetrem, ale i tak moc nevěřím tomu, že by tam tekly až takové proudy jako potřebujete vy.
Naposledy upravil(a) Valdano dne 21 srp 2023, 17:16, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#22 Příspěvek od JirkaZ »

Alxa: díky za údaje. Proud jsem čekal větší, takhle je tam 0,463 mV ef.

No zřejmě používají dostatečně nízkošumový vstupní zesilovač a nejspíš ještě nějaké digitální filtry...

Jinak multimetr s true RMS a dostatečně vysokou mezní frekvencí by to měl změřit přesněji způsobem, který jsem popsal výše (vlastně měřit odpor ampérmetru na AC rozsahu). Ale zřejmě takovým nedisponuješ...

Taky je jasno v tom, že nepoužívají sinus, ale obdélník s odfiltrováním vyšších harmonických.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#23 Příspěvek od alxa »

Proud meren AGILENT 34401A (tru Rms do 100khz),cinan naměřili odpor 0,479ohmu, agilent proud 4,10mA. Fluke289 odpor 106.9mohmu včetně přívodní ch kabelu, fluke si ukazuje co chce ale odhadem 10mA.
Naposledy upravil(a) alxa dne 21 srp 2023, 17:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#24 Příspěvek od JirkaZ »

Můžeš ještě při stejném měření zkusit Číňana manuálně přepnout na rozsah 20 mOhm?
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#25 Příspěvek od alxa »

Na manuálu 20mohm,, proud ukazuje fluke 46,3mA AGILENT 45.6mA, měřeno včetně přívodu k DM
Naposledy upravil(a) alxa dne 21 srp 2023, 17:44, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#26 Příspěvek od Valdano »

JirkaZ píše:Taky je jasno v tom, že nepoužívají sinus, ale obdélník s odfiltrováním vyšších harmonických.
Pro jistotu by to chtělo změřit osciloskopem jak se chová YR1035+ v zatíženém a nezatíženém stavu ve srovnání s předchozí verzí YR1035 viz popis níže.

V tomto návodu k YR1035+ se píše následující.
čtyřbodový jednokilohetzový AC-sinusový digitální měřič vnitřního odporu
Zde je odkaz na technickou recenzi k předchozí verzi YR1035 tj. bez plusu. Pisatel té recenze si dal tu práci a měřil to pravděpodobně digitálním osciloskopem a při zatíženém výstupu YR1035 jsou tam vidět sinusové průběhy. Pouze při nezatíženém výstupu YR1035 se průběh mění na obdélníkový s mírně zkreslenými hranami viz obrázky níže.
Přílohy
YR1035_nezatizeny_vystup.png
YR1035_zatizeny_vystup.png

Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#27 Příspěvek od alxa »

Jirko co jsi uvedl v odkaze jsem naměřili i já, proud ale halovou ondou. Tak napětove jsem to měřil znovu a při zátěži je na výstupu sinus

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#28 Příspěvek od Valdano »

To by odpovídalo i tomu chování jako u předchozí verze YR1035.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#29 Příspěvek od JirkaZ »

alxa píše:Na manuálu 20mohm,, proud ukazuje fluke 46,3mA AGILENT 45.6mA, měřeno včetně přívodu k DM
No takže to zcela odpovídá tomu, co jsi uvedl nejdřív (osciloskopické měření). Díky.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#30 Příspěvek od JirkaZ »

Valdano: jo, odkaz na lygte je zajímavý, díky.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“